Göz Yorgunluğu Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz Yorgunluğu Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz yorgunluğu yaygın bir sorundur. Bir takım nedenlerden dolayı olabilir. Yaygın nedenlerden bazıları uyku eksikliği, dijital cihazlara uzun süre bakmak, mola vermeden uzun süre düşük ışık altında okumak, alerji, yanlış gözlük reçetesi, parlak ışığa maruz kalma ve bir takım göz problemleri sebeplerden bazılarıdır.

Göz yorgunluğu rahatsızlık verebilir.Bu problemin belirtilerden bazıları şunlardır, tahriş ve kızarıklık , odaklanma zorluğu , kuru veya sulu gözler , bulanık ya da çift görme, ışığa karşı aşırı duyarlılık boyun, omuzlar veya baş ağrısı .

Genellikle semptomlar sabah meydana gelmez, ancak gözlerin bir odağa odaklanmasına neden olan bir şey yaptığınızda ortaya çıkar. Reçetesiz göz damlası ve yardım sunabilecek birçok ilaç bulunmasına rağmen, göz yorgunluğunu gidermek için farklı seçeneklerde vardır.

İşte göz yorgunluğunu azaltmanın en iyi birkaç yolu:

1.Göz Masajı
Göz yorgunluğunu azaltmak için günlük göz kapaklarına hafifçe masaj yapın. Gözlerdeki kan dolaşımını artıracak ve göz çevresindeki kasları rahatlatacaktır. Aynı zamanda, göz kurumasını önleyecek olan göz yaşı bezlerini uyarır. Yaklaşık 10-20 saniye boyunca göz kapaklarınıza ve kaşlarınızın üstüne hafifçe masaj yapmak için parmaklarınızı kullanın. Alt göz kapağınıza hafifçe 10 ila 20 saniye boyunca alt kemiğe karşı masaj yapın.
Alın ve üst yanak kemiklerine masaj yapın.Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.
Not: Pürüzsüz bir masaj için birkaç damla zeytin yağı veya göz kremi kullanabilirsiniz .

2.Göz Egzersizleri
Düzenli göz egzersizleri göz yorgunluğunu hafifletebilir. Egzersiz gözlerdeki kan dolaşımını artıracak, göz kaslarını daha esnek hale getirecek ve odaklanma ve konsantrasyonu artıracaktır. Kol uzunluğunda kalem veya bir çubuk tutun ve üzerine odaklanın. Açıkça odaklanabildiğiniz sürece nesneyi yavaş yavaş gözlerinize getirin. Daha sonra nesneyi görüşünüzden uzaklaştırın. 10-15 kez tekrarlayın.
Ayrıca, gözlerinizi birkaç saniye boyunca saat yönünde ve saatin ters yönünde döndürün. Bir mola verin ve gözlerinizi kırpıştırın. Bu egzersizi 4 veya 5 kez tekrarlayın. Bunu birkaç saatte bir yapın. Göz yorgunluğunu önlemek ve gözlerin iyi olmasını sağlamak için bu göz egzersizlerini günlük yapın

3. Güneşlenmek
Güneş ışığı, gergin ve yorgun gözleri rahatlatmak için faydalı bir tekniktir. Güneşin hayati yaşam enerjileri gözler için iyidir. Güneş, aynı zamanda vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur, bu da genel sağlık için önemlidir. Çapaklanmadan kaçınmak için sabah saat 8.00 arası güneşlenme yapın. Sabahları güneşli bir yerde durup.
gözlerinizi kapatın ve güneş ışığının göz kapaklarınıza düşmesine izin verin. Gözlerdeki sıcaklığı hissedin ve gözlerinizi açmadan yavaşça yukarıdan aşağı doğru, sağdan sola, saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirin.
Bu işlemi toplam 5 dakika tekrarlayın. Bunu günde bir kez yapın.
Not: Güneşlenme sırasında, kontak lensi veya gözlük takmayın.

4.Palming ( avuç içi) hareketleri uygulamak
Özellikle masa üstü bilgisayar kullanırken, dizüstü bilgisayarınızda veya televizyon izlerken ,kitap okurken gergin gözleri rahatlatmak için mükemmel bir egzersizdir. Düz bir şekilde rahat bir yere oturun. Ellerinizi hızla ovup avuç içlerini iyice ısıtın. Gözlerinizi kapatın ve sıcak avuç içlerinizi göz kapaklarına baskı uygulamadan yerleştirin.
Karanlığı yaklaşık 30 saniye dinlendirin ve tadını çıkarın.Yavaş yavaş gözlerini aç ve etrafına bak. Oturarak 3-5 kez işlemi tekrarlayın. Bu tekniği gün boyunca sık sık izleyin.

5.Süt
Normal süt de göz yorgunluğunu azaltmak için popüler bir yöntemdir. Sütteki yağ, yorgun gözler için yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Aynı zamanda, süt göz iritasyonunu ve şişlik derecesini azaltmada etkili olabilir.Pamuk topu yapın ve soğuk süt içine batırın. Gözünüzü hafifçe ovun ve göz kapaklarınızın üzerine birkaç dakika bekletin.
Rahatlamaya çalışın ve sütün soğutma etkisi gözlerinizi dinlendirecektir. Bunu günde bir kez veya gerektiğinde yapın.

6. Sıcak Kompres
Sıcak kompres, göz yorgunluğunu azaltmanın başka bir yoludur. Göz çevresindeki kasları rahatlatır, gerginliği azaltır ve kuru gözleri yatıştırır. Ayrıca, gözde ağrı şişmesini azaltmak için de etkilidir . Yumuşak bir bezi ılık suya batırın ve fazla nemi sıkın. Rahatça uzanın, gözlerinizi kapatın ve sıcak havluyu göz kapaklarınıza yerleştirin.
Rahatlayın ve 1 dakika boyunca yavaş nefes alın. Bu işlemi 3 veya 4 kez tekrarlayın.
Bu tedaviyi günde 1 veya 2 kez uygulayın.Göz yumuşatmanın bir diğer hızlı tedavisi ise papatya çayı poşetidir. Papatya sakinleştirici ve rahatlatıcı doğası gözlerindeki stresin hızla azalmasını sağlar. Hatta gözlerinizdeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. 2 adet papatya çayı poşetini bir bardak sıcak suda 5 dakika bekletin. Çay poşetlerini çıkarın ve birisini buzdolabına, diğeri mutfak tezgahına koyun. Sıcak kompres için, çay torbasını mutfak tezgahından kapalı göz kapaklarınıza 5 dakika kadar koyun. Soğuk kompres için, soğutulmuş çay torbasını göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu tedaviyi istediğiniz kadar tekrarlayın.
Ayrıca, baş ağrısını hafifletmek için 2-3 bardak papatya çayı içerseniz, göz yorgunluğunun yaygın belirtilerinden birinden kurtulmuş olursunuz.

7.Gül Suyu
Gül suyu gergin ve yorgun gözler için doğal bir rahatlatıcıdır. Göz çevresindeki cildi gençleştirir, ayrıca koyu halkalar içinde iyidir.Gözlerinizi biraz soğuk su ile yıkayın ve temiz bir havlu ile hafifçe bastırarak kurutun.
Gül suyunda 2 adet pamuk toplarını bekletin, gözlerinizi kapatıp hafif nemli olacak şekilde sıktığınız pamuk toplarını gözlerin üzerine yerleştiriniz.
Bunu günde iki kez yapın.Salatalık dilimleri de göz yorgunluğundan çabucak kurtulmanıza yardımcı olabilir. Patates, gözlerindeki yorgun kasları rahatlatmaya yardımcı olur. Göz altındaki şişlik ve koyu halkaların azaltılmasına bile yardımcı olabilir.

Bir salatalığı buzdolabında 20 ila 30 dakika kadar soğutun.
Kalın dilimler halinde kesin ve yorgun gözlerinize koyun.
Bunu günde 1 veya 2 kez uygulayın. Aynı zamanda patatesle de yapabilirsiniz.

8.Soğuk su
Soğuk su hafif göz yorgunluğunu gidermede çok etkili olabilir. Kan dolaşımını artırabilir, gözlerdeki yorgun kasları gevşetebilir ve göz şişmesini ve şişlik derecesini azaltabilir. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu gözlerinizin gergin veya yorgun hissini alacaktır. Gözleriniz üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.
Daha yoğun bir çözüm için, yumuşak bir havluyu soğuk suya batırın ve ekstra nemi sıkın. Soğuk bez kapalı göz kapaklarınıza 1 dakika boyunca yerleştirin. Gerektiği gibi tekrarlayın. Gergin gözlerinizle birlikte şişlik varsa, soğuk kompres kullanın. Temiz bir bezle birkaç buz küpü sarın. Kapalı göz kapaklarınıza koyun. Şişkinlik, uygulama 5-10 dakika sonra azalacaktır.

Televizyon veya Pc ekrana baktığınız her 20 dakika için, 20 saniyelik bir süre sizden 20 adım uzakta bir nesneye bakın.
Bilgisayarlar üzerinde uzun süre çalışıyorsanız, düzenli olarak ara vermenizi hatırlatan özel bir yazılım kullanın.
Bilgisayarınızı ve dizüstü bilgisayar ekranınızı gözlerinizden 20 ila 26 inç uzakta ve göz seviyesinin biraz altına yerleştirin.
Göz yorgunluğu sırasında çok fazla göz kozmetiği kullanmaktan kaçının.
Güneşte güneşlenirken güneş gözlüğü takın ,Gözde kuruluk hissedince gözlerinizi tazelemek için yapay gözyaşı kullanın.
İç mekanda çalışırken göz kurumasını önlemek için havaya nem eklemek için bir nemlendirici kullanın.
Uyku yoksunluğu daha sık görülen göz yorgunluğuna katkıda bulunabileceğinden, yeterli uyku alın.
Gözleri nemli ve sağlıklı tutmak için sık sık göz kırpın.
Antioksidanlar ve omega-3 yağ asitlerinden yüksek bir diyet izleyin.
Genel göz sağlığı için vitamin A ve beta-karoten takviyeleri almayı düşünün.
Göz yorgunluğunu azaltmak için bol su için.
Gözlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için gözlerinizi bir uzmana düzenli olarak kontrol ettirin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz