Göz Seğirmesi Nedir Neden Olur

Göz Seğirmesi Nedir Neden Olur

Zaman zaman, bir göz kapagında seğirmenin verdigi rahatsızııgı hissedebilirsiniz. Göz kapagının elde oLmadan titreşmesi genellikle sadece birkaç saniye sürer fakat rahatsız edici olabilir

ve gözlerinizde bir rahatsızlık olup olmadıgını merak etmenize yol açabilir. Genellikle endişe edecek bir şey yoktur, çünkü seyirme hemen her zaman önemsiz bir rahatsızlıktır. Elde kolda veya ayakta ara sıra bir kasın seyirmesi sık rastlanan bir olaydır ve göz seyirmelerinin meydana gelişi sık olabilir, ama süresi birkaç saniyedir.

Göz seğirmesi, göz kapaklarının istem dışı olarak kapanıp açılması veya göz kapağının kapanmadan sürekli bir titreşim halinde olmasıdır. Göz kapağını hareket ettiren kaslar vardır. Bu kaslar göz kapağını açıp kapatma işlevini yerine getirirler ve hareket etmeleri için sinirler tarafından uyarılırlar. Eğer bu sinirlerde uykusuzluk ve beraberinde sigara, kahve gibi şeylerin de etkisiyle herhangi bir iritasyon varsa göz seğirmesi meydana gelebilmektedir.

Bunun dışında gözün iç tabakalarının iltihaplanması, korneanın iltihaplanması, konjonktivanın iltihaplanması gibi nedenlerle veya göz kapaklarındaki bazı kapak bezlerinin iltihaplanması gibi nedenlerden dolayı da göz kapaklarında istemsiz hareketler olabilmektedir. Genel olarak göz seğirmesi veya blefarospazm olarak adlandırılır.Göz seğirmesinin en önemli üç nedenini yorgunluk-uykusuzluk, stres ve kafeindir.

Hastaların gözlerinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını merak etmelerine yol açan seğirmeler, genellikle sadece birkaç saniye sürer.

Göz seğirmesinin tedavisi için ilk aşamada seğirmenin nedeni belirlenir ve nedene yönelik bir tedavi uygulanır. Kapaklardaki iltihabi durumlar veya diğer hastalıklar kontrol edilir. Gözün genelinde herhangi bir olası hastalık kontrol edilir. Gizli astigmat, gizli hipermetrop gibi nedenler tespit edilirse bir gözlük bile göz seğirmesini yok edebilmektedir. Çok fazla yorulmadan dolayı meydana gelmiş göz seğirmeleri için, farklı bir neden olmaması durumunda bir iki günlük tam bir dinlenme göz seğirmesini geçirecektir. Herhangi bir psikolojik durumdan ötürü göz seğirmesi oluyorsa psikiyatrisin katkılarıyla, kişinin psikolojik sorunlarının aşılması sonrasında göz seğirmesi yavaş yavaş ortadan kalkabilmektedir.

Göz seğirmesini geçirecek öneriler 
Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat edilmesi
Stresli yaşamdan uzak durulması
Bilgisayar kullanımının azaltılması
Evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaların kullanılması
Çay-kahve tüketiminin azaltılması
Geceleri göz kapağına su bazlı nemlendiriciler ile kapak cildinden yüz kemiğine doğru hafif hafif bastırırarak masaj yapılması

Bunlara rağmen göz seğirmesi devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, beraberinde yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar olursa, seğiren gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seğirme gözü tamamen kapatan bir şekil alirsa ve göz kapağında düşüklük olursa zaman kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.

Bu yazı göz seğirmesi nedir, göz seğirmesi neden olur, göz seyirmesi neden olur, göz seyirmesi nedenleri, göz seyirmesi ne anlama gelir, göz seğirmesinin anlamı, göz seğirmesinin sebepleri, göz seğirmesi nasıl geçer, göz seğirmesine ne iyi gelir, göz seyirmesine bitkisel çözüm  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

göz seyirmesine ne iyi gelir, göz seyirmesi neden olur, göz seyirmesi nasıl geçer, göz seğirmesine ne iyi gelir, gebelikte göz seyirmesi, goz segirmesi neden olur, göz seyirmesi neden olur ve nasıl geçer, göz seyirmesi, sürekli göz seğirmesi neden olur, gz seyirmesi neden olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz