Göz Sağlığı İçin 9 En Önemli Vitamin

Göz Sağlığı İçin 9 En Önemli Vitamin

İnsan beyninden sonra gözler vücudun en karmaşık organıdır ve mükemmel sağlıklarını ve optimum işleyişlerini sürdürmek için, onları düzenli olarak çeşitli vitaminler ve gerekli besleyici maddelerle beslemeniz gerekir.

Gözler sürekli olarak yaşa bağlı maküler dejenerasyon, katarakt, diyabetik retinopati ve diğerlerinin yanı sıra glokom gibi yaygın olarak görülen çeşitli durumlar ortaya çıkma riski altındadır.

Bu koşullar çeşitli farklı faktörler ve risk faktörleri tarafından tetiklense de, uzmanlar beslenme eksikliğinin ve bazı vitamin eksikliğinin de bazı göz hastalıklarının başlamasına yol açabileceği konusunda uzmanlar.

Bu yazıda, gözlerinizin sağlığını koruyacak ve onları zararlı koşullardan koruyacak 9 temel vitamin listesini hazırladık.

İşte, bir göz atın:

1. A vitamini

A Vitamini, korneayı koruyarak ve netliğini koruyarak vizyonun korunmasına ve korunmasına yardımcı olan son derece hayati bir besindir. Kornea temel olarak gözlerin en dışını örter. Araştırmalar, bu esansiyel vitaminin aynı zamanda bir kişinin düşük ışıklı ortamlarda bile net bir şekilde görmesini sağlayan gözlerde bulunan bir protein olan Rodopsin’in temel bir bileşeni olduğunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde insanlarda A vitamini eksikliği olması son derece nadir olsa da, eğer bir birey bu eksikliği yaşarsa ve uzun süre göz ardı ederse, ciddi bir rahatsızlığın gelişimini tetikleyebileceğini bildiriyor. xerophthalmia olarak.

Xerophthalmia, gece körlüğünün en erken belirtisi ile kendini gösteren progresif bir göz rahatsızlığıdır. A vitamini eksikliği kontrolsüz şekilde devam ederse, gözyaşlarında, özellikle gözyaşı kanallarında aşırı kuruluğa neden olur. Zamanla, zaman geçtikçe, korneanın yumuşamasına neden olacak ve bu tedavi edilemez körlüğe yol açacaktır.

Düzenli A vitamini tüketimi, gözleri yaygın olarak görülen çeşitli hastalıklara karşı koruyabilir. Çeşitli çalışmalar, A vitamini açısından zengin bir diyetin, yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) ve katarakt gelişimi risk faktörlerinde belirgin azalmalarla doğrudan bağlantılı olduğunu keşfetmiştir.

Bu vitamin için takviye almak yerine, uzmanlar A vitamini açısından zengin gıdaların tüketimini şiddetle tavsiye ediyorlar. Tatlı patates, dolmalık biber, balkabağı ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerle bu güçlü vitaminden zengin dozlar alabilirsiniz.

2. E Vitamini

Çeşitli göz hastalıkları, temel olarak vücutta bulunan serbest radikaller ve antioksidanlar arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkan oksidatif stresin zarar verici etkileri nedeniyle ortaya çıkma eğilimindedir. E Vitamini, potansiyel olarak zararlı ve dengesiz moleküller olan serbest radikallerin zarar verici ataklarına karşı vücut hücrelerini, özellikle göz ve cilt hücrelerini korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Gözlemsel bir çalışma, E vitamini ve diğer çeşitli temel besinlerin faydalarını, yedi yıl boyunca 3.640 katılımcı arasında AREDS olarak bilinen günlük bir takviyede incelemeye çalıştı. Sonuçlar, 400 IU E vitamini ve AREDS takviyesinin tüketilmesinin AMD’nin semptomların ileri evrelerine ilerlemesini% 25 etkileyici bir şekilde azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Ayrıca, bazı araştırmacılar, E vitamini açısından zengin bir günlük diyetin, gözlerin yaşa bağlı kataraktlara karşı korunmasına yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte uzmanlar, E vitamini tüketimi ile katarakt arasındaki ilişkinin geçerliliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine inanmaktadır.

Yine de, uzmanlar hala yeterli miktarda E vitamini sağlayan günlük bir diyetin göz sağlığını korumak ve korumak ve serbest radikallerin zarar vermesini önlemek için gerekli ve şiddetle tavsiye edildiğini ileri sürüyorlar.

Bu güçlü antioksidanın, yapraklı yeşil sebzeler, somon, tohumlar ve tohum yağları, fındıklar ve avokadolar gibi doğal gıda kaynaklı kaynaklardan elde edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Günlük AREDS takviyesi almaya başlamak istiyorsanız, dozaj ve uygunluk konusunda doktorunuza danışın.

3. C vitamini

E vitamini gibi, C vitamini de güçlüdür ve vücutta bulunan serbest radikallerin zararlı ataklarına karşı gözleri korumaya yardımcı olan antioksidandır. C vitamini, AMD’den muzdarip olan hastalar için inanılmaz derecede faydalı olan, popüler ek AREDS’deki birkaç temel besin maddesinin bir kombinasyonuyla birlikte kullanılır.

Bir araştırma, AREDS takviyesinin yararlarını incelemeye çalıştı ve sonuçlar, her gün tüketen hastalar arasında AMD’nin semptomlarında ve ilerlemesinde% 25’lik bir azalma olduğunu ortaya koydu.

Dahası, vücut C vitamini temelde gözlere bir yapı kazandırmaktan sorumlu olan bir protein olan kollajen üretmeyi gerektirir, öncelikle sklera ve korneada. Çeşitli gözlemsel araştırmalar, düzenli olarak C vitamini tüketmenin, aynı zamanda vizyonu bozan ve gözleri aşırı derecede bulanıklaştıran göz rahatsızlığı olan katarakttan muzdarip olma risk faktörlerini azaltmada yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Gözlemsel bir çalışma, günlük C vitamini tüketimi ile ilişkili gözle ilgili faydaları incelemeye çalıştı. Sonuçlar, tüketen katılımcılara kıyasla 490 mg’dan fazla tüketen katılımcılar arasında katarakttan muzdarip olma risk faktörlerinde% 75 azalma olduğunu ortaya koydu. 125 mg veya daha az.

Diğer bir çalışma, düzenli olarak C vitamini alımının, risk faktörlerini ve katarakt ilerlemesini% 45 oranında azaltmaya yardımcı olduğunu keşfetti. Ancak, doktorlar C vitamini takviyesi seçerken dikkatli olunmasını tavsiye eder, çünkü bu en iyi taze yiyeceklerden, meyvelerden ve sebzelerden tüketilen bir vitamindir.

Günlük diyetinize biber, portakal, lahana, limon, greyfurt ve brokoli gibi daha fazla tropikal ve narenciye meyve ekleyerek diyetinize fazla miktarda C vitamini ekleyebilirsiniz.

4. B6, B9 ve B12 Vitaminleri

Sağlık uzmanları, çeşitli B vitaminlerinin potansiyel yararlarını ve özellikle de B6, B9 ve B12 vitaminleri gibi göz sağlığının korunmasında ve arttırılmasındaki etkilerini incelemişlerdir. Bu, vücutta mevcut iltihaplanma ile bağlantılı olabilecek bir protein türü olan homosistein seviyelerini azaltmaya çalışan son derece güçlü bir vitamin kombinasyonudur ve AMD’den muzdarip olma risk faktörlerinde bir artış tetikler.

Klinik bir araştırma, B12 vitamininin yanı sıra B6 ve B9 vitaminleriyle birlikte AMD’li kadınların risk faktörlerini azaltmadaki potansiyel etkinliğini incelemeye çalışmıştır. Sonuçlar, 1000 mcg bu vitamin tüketen kadınların,% 34 oranında etkileyici AMD geliştirme risk faktörlerini azalttığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, uzmanlar, bu vitaminlerin tüketimi ile ilişkili potansiyel faydaların geçerliliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine inanmaktadır. Uzmanlar, bu vitaminler için bir takviye toplarken dikkatli olma ve danışmanlık yapma eğilimindedirler ve araştırmacılar, bu B vitaminleri yönünden zengin olan gıda tüketiminizi arttırmanın benzer faydalar sağlayıp sağlayamayacağına dair hala belirsizdir.

5. Riboflavin

Riboflavin, gözlerin sağlığına olan yararını analiz etmek için kapsamlı bir şekilde araştırılmış olan bir diğer son derece temel B vitaminidir. Daha yaygın olarak Vitamin B2 olarak adlandırılan riboflavin temel olarak gözlerdeki ve tüm vücuttaki oksidatif stresin ilerlemesini azaltan ve önleyen bir antioksidandır.

Tıp araştırmacıları, riboflavin ile ilişkili potansiyel faydaları ve katarakt semptomlarını ortadan kaldırma ve önleme potansiyelini analiz ediyor. Araştırmacılar ayrıca, uzun süre ve göz ardı edilmiş bir riboflavin eksikliğinin de kataraktın başlamasına yol açabileceğini vurguladılar. Çeşitli çalışmalar katarakt hastalarının çoğunun riboflavin eksikliği yaşadığını da vurguladı.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, riboflavin’in katarakt ilerlemesini azaltmadaki yararlarını incelemek için katılımcıların diyetleri incelenmiştir. Sonuçlar, günde yaklaşık 1.6-2.2 mg riboflavin tüketen katılımcıların, günde 0.8 mg riboflavin tüketenlere kıyasla katarakt geliştirme risk faktörlerini% 31-51 oranında azalttığını ortaya koydu.

Sağlık uzmanları, her gün yaklaşık 1.1-1.3 mg riboflavin tüketimini şiddetle tavsiye etmektedir. Bu günlük dozaj gereksinimine ulaşmak için riboflavin takviyelerine yönelmeniz gerekmez, çünkü günlük diyetinize birçok riboflavin bakımından zengin yiyecek ekleyebilirsiniz. Örneğin, süt, zenginleştirilmiş tahıllar, yulaf, sığır eti ve yoğurt, doğal olarak riboflavin açısından zengindir. Bu yiyeceklerden hiçbirini tüketmiyorsanız, uygun bir riboflavin takviyesi konusunda doktorunuza danışın.

6. Niasin

Daha yaygın olarak B3 vitamini olarak bilinen Niacin, vücuda gıdaları işlemek ve bunları enerjiye dönüştürmek konusunda temel sorumluluğa sahiptir. Aynı zamanda bir antioksidanın işlevlerini yerine getirir. Son zamanlarda, çeşitli araştırmacılar niasinin gözlerin optik sinire ciddi zarar veren bir göz rahatsızlığı olan glokom ataklarına karşı korunmasında oldukça önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.

Son zamanlarda yapılan gözlemsel bir araştırma, Koreli yetişkinlerin besin alımını ve glokom gelişimi için risk faktörlerini incelemiştir. Sonuçlar, glokomun başlangıcı ile düşük diyetli bir niasin tüketimi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, hayvan temelli bir araştırma, yüksek miktarlarda niasin takviyesi tüketmenin gözlerin glokom başlangıcına karşı korunmasında etkili olduğunu ortaya koydu.

Ancak uzmanlar, niasin eksikliği ile glokom belirtileri arasında somut bir ilişki kurmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine inanmaktadır. Ayrıca, takviyelerin çok dikkatli ve dikkatli bir şekilde alınması gerektiğini ve sadece bir doktora danıştıktan sonra düşünülmesi de önemlidir.

Araştırmalar, niasin takviyeleri her gün yaklaşık 1.5-5 gram civarında oldukça yüksek dozlarda tüketildiğinde, makula hasarı, kornea iltihabı ve bulanık görme gibi gözler üzerinde belirli yan etkilerin gelişmesine yol açtığını göstermektedir.

Öte yandan, araştırmacılar, zengin niasin konsantrasyonları içeren çok miktarda gıda maddesi tüketmenin hiçbir yan etkisinin olmadığını düşünüyor. Günlük diyetinize daha fazla bakliyat, sığır eti, balık, kümes hayvanları ve mantar ekleyerek doğal olarak yüksek miktarda niasin elde edebilirsiniz.

7. Lutein ve Zeaksantin

Lutein ve zeaksantin, bitkiler tarafından sentezlenen son derece faydalı ve etkili bir madde grubu olan karotenoid ailesinin üyeleridir. Bu iki güçlü karotenoid, retina ve gözlerimizdeki makülada doğal olarak bulunur ve göze olası zararlara karşı koruma sağlayarak potansiyel olarak zarar veren mavi ışığı filtrelemeye yardımcı olur.

Çeşitli araştırmacılar, bu bitki bazlı maddelerin, gözlerin katarakt semptomlarına karşı korunmasına ve AMD’nin ilerlemesini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olduğunu bildirmiştir.

Başka bir çalışma, kontrollü ve gözlemsel bir çalışmada katarakttan muzdarip hastalar arasında lutein tüketmenin potansiyel yararlarını incelemeye çalıştı. İki yıllık bir sürenin ardından, sonuçlar en az haftada üç kere 15 mg lutein takviyesi tüketen hastaların görme ve optik sağlıklarında belirgin iyileşmeler yaşadıklarını ortaya koydu.

Uzmanlar henüz günlük tüketim ve güvenli lutein ve zeaksantin takviyesi dozları hakkında fazla bilgi bulamadılar. Ancak çoğu sağlık uzmanı ve araştırmacı, 6 ay boyunca günde yaklaşık 20 mg lutein tüketimini, herhangi bir yan etki yaşamadan faydalarının tadını çıkarmaları için önermektedir.

Bununla birlikte, bu besinleri diyetinize eklemenizin sizi mutlaka takviye almaya zorlamadığını anlamanız da önemlidir. Taze meyvelerden ve renkli sebzelerden oluşan dikkatli ve zengin bir diyet yaratarak tüm faydalarının tadını çıkarmak için günde en az 6 mg zeaksantin ve lutein kazanabilirsiniz. Bu güçlü karotenoidlerin zengin konsantrasyonunu lahana, yeşil lahana ve pişmiş ıspanaktan elde edebilirsiniz. Bu sebzeleri takviyeler yerine günlük diyetinize ekleyin ve katarakt ve AMD’den kaynaklanan acı risklerini zahmetsizce azaltabilirsiniz.

8. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, çok güçlü bir doymamış düşme şeklidir ve retinanın hücre zarları, özel bir tür omega-3 yağ asidi türü olan inanılmaz derecede yüksek bir DHA yoğunluğu ile yüklenir. Omega-3 yağ asitleri sadece göz hücrelerinin oluşumuna yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerin diyabetik retinopatiye (DR) karşı korunmasında zararlı bir rol oynayan güçlü bir anti-enflamatuar profiller de gösterirler.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, 31 farklı çalışmayı gözden geçirerek yağlı balıklardan elde edilen omega-3 yağ asitlerinin tüketimiyle ilişkili yararları incelemeye çalıştı. Sonuçlar, yağlı balıklarda yüksek olan diyetlerin, örneğin geleneksel Akdeniz diyetinin, gözlerin diyabetik retinopati gelişmesinden korunmasına katkıda bulunduğunu ortaya koydu.

Bu sonuçların daha fazla araştırma ve kanıtla desteklenmesi gerekmesine rağmen, uzmanlar, yağlı balıkların zengin bir omega-3 yağ asidi yoğunluğu biriktirdiğinden gözlerin korunmasından sorumlu olduklarına inanmaktadır.

Dahası, araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin günlük tüketiminin, gözyaşı üretiminde onlara yardımcı olarak kuru göz hastalığından muzdarip hastalar için de faydalı olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar gözyaşı eksikliği yaşama eğilimindedir, bu da büyük rahatsızlık, kuruluk ve bazen de bulanık görme nöbetlerine yol açar.

Keten tohumu, fındık, yağlı balık, chia tohumu ve soya gibi bu sağlıklı yağların zengin kaynaklarını ekleyerek günlük diyetinize daha fazla omega-3 yağ asidi ekleyebilirsiniz. Omega-3’leri zeytinyağı ve kanola yağı gibi yemeklik yağlardan da alabilirsiniz. Diyabetik retinopati ve kuru göz hastalığı gelişimi için risk faktörlerinizi azaltmanıza yardımcı olacak güçlü anti-enflamatuar profilleri artırırlar.

9. Tiamin

Daha yaygın olarak B1 vitamini olarak bilinen tiamin, sağlıklı hücre işlevini sürdürmek ve vücuda besin üretmek için enerjiyi enerji üretmek üzere dönüştürme sürecinde yardımcı olmak için son derece önemlidir. Araştırmalar, tiaminin katarakt oluşması risk faktörlerini ortadan kaldırmakta oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Avustralya’da 2900 kişinin diyetlerini gözlemleyerek bu iddiaların geçerliliğini incelemeye yönelik gözlemsel bir araştırma girişiminde bulunuldu. Sonuçlar, tiamin bakımından zengin bir diyetin, katarakttan muzdarip olma risk faktörlerini etkileyici bir şekilde% 40 azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu. Çalışma ayrıca, günlük niasin, protein, riboflavin ve A vitamini tüketiminin de gözlerin katarakt semptomlarına karşı korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

Dahası, DR’nin erken semptomlarını iyileştirmek için tiamin etkili bir tedavi olarak önerilmektedir. Klinik bir araştırma, günde üç kez 100 mg tiamin dozunun tüketilmesinin, temel olarak tip 2 diyabetli hastalar arasında DR’nin bir işareti olan idrarda mevcut albümin miktarının azaltılmasında yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Günlük diyetinize kepekli tahıllar, balık ve et ekleyerek zengin miktarda tiamin elde edebilirsiniz. Ayrıca, ekmek, makarna ve kahvaltı gevrekleri gibi bazı takviye edilmiş yiyeceklere tiamin de eklenir. Katarakt riskinizi azaltmak için günlük diyetinize tiamin bakımından zengin yiyecekler eklediğinizden emin olun ve DR semptomlarını tedavi etmek istiyorsanız, bir tiamin takviyesi almak konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Araştırma, farklı göz hastalıkları ve koşullarının belirtilerini azaltmaya, önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olan çeşitli besin ve vitaminlerin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yukarıda belirtilen vitaminlerden bazıları günlük diyetinizde eksikse, bunları içeren çeşitli yiyecekleri ekleyerek bunları ekleyebilirsiniz. Bazı yiyecekleri sevmiyorsanız, uygun takviyeler konusunda doktorunuza danışarak taşıdıkları vitaminler için eksikliğinizden emin olun.

Ancak, sadece taze meyveler, yeşil sebzeler, protein, sağlıklı yağlar ve tam tahıllar bakımından zengin olan dikkatli, sağlıklı ve dengeli bir diyetin gözlerinizi korumanız için gereken tüm vitaminleri ve besinleri sağlayabileceğini hatırlamak önemlidir. ve kalbinizi, aklınızı ve genel bedensel sağlığınızı güçlendirin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz