Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Bazı rahatsızlıklar insanlarda görme duyusunun azalmasına, kısmi olarak durmasına neden olabilmektedir. İnsanlar için en değerli organ olarak gösterilen gözler, yaşamsal tüm faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Gözlerde meydana gelen bozukluklar çoğu zaman gözlük, lens gibi yardımcı araçlar kullanılmasına neden olmakta. Genel olarak miyop, hipermetrop ve astigmat gibi rahatsızlıklar ile meydana gelen bozukluklar belirli bir süreye kadar gözlük kullanımı gerektirmektedir. Göz Numarası Büyümesi ile ilgili sıkıntı yaşayan kişiler büyümenin hangi evrede sona ereceğini tam anlamı ile bilememektedir. Görülen rahatsızlıklar üzerinden tek, tek inceleme yapmak gerekirse;

Miyop Hastalığı

Uzağı görememe rahatsızlığı olarak gösterilen Miyop, Korneanın şeklinde meydana gelen bir değişiklik nedeni ile görülmektedir. Genellikle odaklanma sorunu yaşayan kişiler nesnelerden yansıya ışınları doğrudan göremezler. Bu rahatsızlığın çözümü yukarıda da bahsettiğimiz üzere gözlük ve lens kullanımı ile çözüme kavuşturulmaktadır. Düzenli kullanım sonucunda numara büyümesinin büyük oranda önüne geçtiği kaydedilmiştir.

Miyop Rahatsızlığının Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Miyop, doğuştan gelen bir göz rahatsızlığı değildir. Genellikle 6 yaş grubunda yer alan çocuklarda görülmeye başlanılan bu göz kusuru ergenliğin bitiş evresine göre artış göstermektedir. Sürekli muayeneler ile gözlük numarasının büyümesinden şikayet eden kişiler 20’li yaşlarından itibaren bu sorun ile nadiren karşılaşabilmektedir. Numara artışının en çok olduğu dönem ise genellikle 11-14 yaş grubu arasındadır.

Hipermetrop Hastalığı

Kalıtsal hastalıklar arasında gösterilen Hipermetrop, yakını görememe hastalığı olarak da bilinmekte. Çoğu zaman her 2 gözde de görülen bu sağlık sorunu çocukluk dönemlerde keşfedilmesi durumunda meydana gelebilecek birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. Genellikle ileri ki yaşlarda görülen bu rahatsızlık maalesef ki tedavi edilmesi oldukça zor bir alan içerisinde yer almakta. Hastaların gözlük takmayı reddetmeleri sorunların daha da artmasına neden olmakta.

Hipermetrop Rahatsızlığının Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Hipermetroplar için ilerleme hiçbir zaman durmamaktadır. Erken yaşlarda görülen bu rahatsızlık 40’lı yaşlara gelince bir duraklama dönemine girmektedir. İyileştiğini zanneden kişiler 50 yaşından itibaren tekrar bu sorun ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır.

Astigmat Hastalığı

Astigmat hastalığına maruz kalan kişiler, nesnelerin yansıtmış oldukları ışığı doğru bir şekilde alamamaları nedeni ile bulanık bir görüntü ile mücadele etmek zorunda kalır. Bu sorunun aslına bakılacak olursa gözde gelen şekil bozukluğu neden olmaktadır. Son zamanların en yaygın hastalıklarından birisi olarak gösterilmesi araştırmalarında önünü açmaktadır.

Astigmat Rahatsızlığının Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Astigmat, tam anlamı ile tedavi edilebilir bir göz hastalığı değildir. Kalıtsal olarak genler ile aktarıldığı düşünülen bu rahatsızlığın iyileşme süresi kişilerin genetiklerine göre farklılık göstermektedir. Gözlük kullanımı düzenli bir şekilde sağlanır ise ilerleme durmaktadır. Eğer bu konuda kişilerin ihmalleri olursa ilerleme kat ve kat daha da artacaktır.

Bu yazımızda sizlere Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur? hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz