Göz Kusurlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz Kusurlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gözlerimiz vücuttaki en hassas organlardan birisidir. Çoğunlukla göz rahatsızlıkları miyop (uzağı göremeyen) veya Hipermetrop ( yakını göremeyen )  diye adlandırılır. Zayıf görme ve göz bozukluğu genetik, zayıf beslenme, yaşlanma ve gözler üzerindeki aşırı zorlanma gibi faktörler sonucu oluşur.

Zayıf görme belirtileri bulanık görme, sık sık baş ağrısı ve sulu gözlerdir .

Göz sorunlarına bazen glokom, maküla dejenerasyonu, katarakt ve optik nöropati gibi ciddi sorunlar neden olabilir.Zayıf görme genellikle reçeteli gözlük, mercek veya ameliyatla düzeltilir. Doğru teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışın .

Görme yeteneğinizi artırmak  ve gözlerinizin daha sağlıklı olması için bazı göz egzersizleri ve  evde yapabiliceğiniz doğal ilaçları deneyebilirsiniz.

İşte zayıf görme için yapabiliceğiniz egzersizler;

1. Göz Egzersizleri : Göz egzersizleri, göz kaslarınızı daha esnek hale getirir ve optimum görmeyi sağlamak için gözlere enerji ve kan akışı sağlar. Düzenli yapıldığında göz  yorgunluğunu giderir ve konsantrasyon odağını da geliştirir.
2. Egzersiz:Kol uzunluğunda bir kalem tutun ve üzerine odaklanın. Yavaşça burnunuza yaklaştırın ve daha sonra odak noktasında tutamayacağınız kadar vizyonunuzdan uzaklaştırın. Günde yaklaşık 10 defa tekrarlayın.Gözlerinizi birkaç saniye boyunca saat yönünde döndürün ve birkaç saniye boyunca saat yönünün tersine döndürün. Her takım arasında gözlerinizi dört veya beş kez tekrarlayın.
3. Gözlerinizi sıkmadan gözlerinizi hızlıca ve tekrar tekrar 20 ila 30 kez açıp kapayarak tekrar edin. Sonunda gözlerinizi kapatın ve dinlenmelerine izin verin. Bunu günde iki kez yapın.

4.Dikkatinizi bir süre uzaktaki bir nesne üzerinde yoğunlaştırın ve gözlerinizi zorlamadan  günde 3-5 dakika odaklanın. Bu göz egzersizlerinden birini veya birkaçını en azından birkaç ay boyunca düzenli olarak uygulayın sağlıklı sonuçlar elde edin.

5.Akupunktur : Geleneksel Çin tıbbına göre, arızalı veya gözlerdeki hastalıklar sıklıkla karaciğer ve böbreklerle yakından alakalıdır. Göz çevresindeki kemikler olan gözlerin yörüngeleri etrafında çeşitli akupunktur  noktaları vardır.  Gözlerinizin yörüngeleri çevresinde akupresür  noktalarının her birine hafifçe 5-10 saniye boyunca masaj yapın. Yukarıdaki resimde gösterilen 1 numaralı noktadan başlayın ve her farklı noktaya masaj yapın. Bunu günlük birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Yanık veya enfeksiyon olan alanlara masaj yapmayın. Çıplak ayakla yürümek, gözlerinizin ayaklara bağlanan sinir liflerini aktive etmesine yardımcı olmak için akupunktur yöntemi olarak kabul edilir. İkinci ve üçüncü parmaklarda gözler için refleksoloji basınç noktaları vardır. Artı, çimlerin yeşil rengi gözler için yatıştırıcıdır.
Not: Hamile iseniz, bu terapiyi denemeden önce eğitimli bir akupunktur uzmanına danışın.

6. Ginkgo biloba: Ginkgo biloba dolaşıma ve göz akışına iyi gelir. Dikkatinizi geliştirmenin yanı sıra, glokoma ve makula dejenerasyonu gibi sorunlara karşı koruma sağlar. Erken araştırmalar, bunun retinopatili kişilere de faydalı olabileceğini önermektedir. Ginkgo biloba, bunama ve Alzheimer hastalığına yakalanmış olanlar başta olmak üzere anksiyetenin hafifletilmesi ve hafıza ve düşünce geliştirilmesi olarak da bilinir.120 mg standart ginkgo biloba kapsülleri iki veya üçe bölünmüş dozda günlük alın.
Not: Bu bitki, çocuklara verilmemelidir. Ayrıca, şeker hastalığı olan insanlar bu bitkiyi almadan önce doktorlarına danışmalıdır.

5. Yaban Mersini
Yaban Mersini görme ve göz sağlığ için bir başka popüler meyvedir. Ayrıca, gece görüşünü iyileştirmeye yardımcı olabilir; çünkü retinanın görsel mor bileşeni yenilenmesini uyarır.

Artı, maküler dejenerasyon, glokoma ve kataraktlara karşı korur. Güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip antosiyanosid denilen bir kimyasalın yüksek olması nedeniyle diyabet veya yüksek tansiyon ile ilgili retinal problemler için de çok  iyidir.

Göz sağlığı için her gün yaklaşık yarım bardak olgun yabanmersini meyvesi yenebilir..

Not: Bu bitki diğer şifalı bitkiler ve ilaçlarla etkileşime girebileceğinden kullanmadan  önce doktorunuza danışın.

6. Badem
Badem, zengin omega-3 yağ asiti, vitamin E ve antioksidan içeriği nedeniyle göz sağlığı  için mükemmeldir. Ayrıca bellek ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olurlar.
Gece suda 5-10 bademi ıslatın. Ertesi sabah kabuğunu soyup bademi öğütün. Bu macunu bir bardak sıcak sütle tüketin.
Bunu her gün en az birkaç ay boyunca yapınız.

7.Rezene
Rezene sağlıklı gözleri teşvik eden ve aynı zamanda katarakt ilerlemesini yavaşlatan besin maddeleri ve antioksidanlar içerir. Görme yeteneğini arttırmak için tercihen rezene kullanın.

8. Yabani Kuşkonmaz
Shatavari olarak da bilinen yabani kuşkonmaz, görme düzeyini iyileştirmek için mükemmel bir tercihtir. Ayurveda’ya göre, bu şifalı otlar  gözlerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdüğünü söylüyor. Bir çay kaşığı yabani kuşkonmazı  bir buçuk tatlı kaşığı balla karıştırın. Bu karışımı günde iki kez bir fincan sıcak inek sütü ile tüketin.
Birkaç ay boyunca devam edin.

9.Sağlıklı Beslenme
A, B kompleksi, C, D ve E vitaminleri, beta-karoten, amino asitler, lutein ve zeaksantin, hepsi göz sağlığını geliştiren vitaminlerdendir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan klorofil de görme düzeyini iyileştirmeye yardımcı olur.
Havuç, ıspanak, mısır, pancar, tatlı patates, yaban mersini, brokoli, lahana ve diğer taze yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Yağlı balık, yumurta, fıstık ve tohumlar da göz sağlığı için yararlıdır. Doktorunuza danıştıktan sonra besin takviyeleri de alabilirsin.

Ayrıca;
Göz yorgunluğuna katkıda bulunduğu için bilgisayarda çalışırken, monitörü yaklaşık 18 ila 24 inç uzakta rahat bir mesafede konumlandırın. Monitörün yüksekliği göz hizasında veya hemen altında olmalıdır.
Bilgisayarınızdaki parlamayı önlemek için gerekirse parlama önleyici ekran kullanın.
Gözlerinizi 20 dakikada bir kapatarak  dinlendirin.
Loş ışıkta okumaktan kaçının, çünkü göz kaslarına baskı yapar.
Yanlış reçete olan gözlük kullanmayın; Bu özellikle çocuklar için önemlidir.
Düzenli göz muayenelerini yapın.
Güneşte olunca gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü takın.
Her zaman kaliteli göz kozmetiği kullanın ve eski göz makyajınızı atın.
Uyku yoksunluğu göz rahatsızlığına ve bulanık görmeye yol açtığından uykusuz kalmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz