Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Geçer?

  • GÖZ HASTALIKLARI
  • Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 822 kez görüntülendi

Göz Kuruluğu Nedir? Nasıl Geçer?

Göz kuruluğu, günümüzde birçok insanın yaşadığı bir sorundur. Genellikle çok önemsenmemekle birlikte, doğru bakım uygulanmadığında, daha ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer sizde de şu semptomlar varsa, göz kuruluğu probleminiz olabilir;

  • Gözde bir şey varmış hissi,
  • Gözlerin kaşınması,
  • Gözlerde kızarıklık,
  • Gözlerde bulanıklık,
  • Işığa karşı hassasiyet oluşması

Bazen, göz kuruluğu gözlerinizde fazla yaşarmaya neden olabilir. Gözlerdeki kuruluk nedeniyle, göz fazladan ıslatmaya ihtiyaç duyabilir. Bu, gözler için bir refleks olarak kabul edilebilir; çünkü nem eksikliği sizin kadar gözlerinizi de rahatsız eder. Kurumalarını önlemek için de daha fazla ıslaklık üretmektedir. Bu, tıpkı deniz kenarında gözlerinize kum kaçtığında gözlerinizi yaşarması gibidir. Gözler, kuruduğu zaman da refleks olarak yaşarır. Durup dururken oluşan yaşarmalar, gözyaşı akış sisteminizde bir sorunun olduğuna işaret eder; göz kuruluğu da bunun en temel nedenlerinden biridir. Peki, göz kuruluğunun nedenleri nelerdir? Özellikle menopoz, kullanılan ilaçların yan etkileri, kullanılan makyaj malzemeleri ve bazı alerjik durumlar buna neden olabilmektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kuruluğu tedavisi için birçok farklı yöntem var. Bunun için ilk başvurulan yöntem, göz yaşı damlaları ve çeşitli merhemlerdir. Göz damlalarının bu konuda oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Göz kuruluğu yaşadığım bir dönemde Visine göz damlası kullanmış ve başarılı bir sonuç almıştım. Tabi sizin için hangi yöntemin uygun olduğunu öğrenmek için mutlaka bir göz doktoruna danışmalısınız. Birine iyi gelen bir yöntem, diğeri için hiç bir işe yaramayabilir hatta işlerin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Sizin için en doğru yöntemin hangisi olduğunu bulmak için, bir göz muayenesi olmalısınız.

Kronik bir göz kuruluğu probleminiz varsa, tek başına göz damlaları, gözlerinizin yaşarması için yeterli olmayabilir. Gözlerinizin kurumasına karşı daha etkili bir yöntem için, geceleri sürülen göz merhemlerinden de kullanabilirsiniz. Ancak gözlerin çok hassas bir organ olduğunu ve bir ürün kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerektiğini unutmayın. Bu merhemler, gözlerinize bir nem bombası görevi görürler ve bölgeyi yumuşatarak göz kuruluğu problemini zaman içinde ortadan kaldırırlar. Göz kuruluğu için tercih edilen yöntemlerden biri de testosteron ilaçlarıdır. Bu ilaçlar, göz kapaklarındaki yağ bezelerindeki testosteron hormonu eksikliğinde verilmektedir. Doktor kontrolünde kullanacağınız bu tip bir merhem, göz kapağındaki yağ bezelerinde bu hormonun artmasını sağlayarak, kuruluk problemine iyi gelmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.