Göz Kuruluğu Görmeyi Engelliyor mu?

Göz Kuruluğu Görmeyi Engelliyor mu?

Gözyaşı, göz sağlığınız için büyük bir öneme sahiptir. Gözlerin nemli ve temiz kalmasına yardımcı olurken göz için gerekli olan gıdayı da sağlar. Fakat gözünüz yeteri kadar gözyaşı üretemediğinde, göz kuruluğu ile karşılaşabilirsiniz.

Günümüzde göz kuruluğu genelde bilgisayar ve akıllı telefonların parlak ekranlarına uzun süre bakma sonucu ortaya çıkar. Bunu dışında yaş, ilaçlar veya birtakım hastalıklar gözde kuruluğa neden olabilir.

Göz Kuruluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Göz Kuruluğunu Nasıl Anlarım?

Gözde yanma ve batma hissi, gözünüzde bir şey varmış gibi bir pütürlük hissi, acı ve rahatsızlık hissi, bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa göz kuruluğu sizde de olabilir.

Tıbbi Adı Nedir?

Göz kuruluğunun tıbbi adı “keratokonjonktivitis sikka”dır.

Göz Kuruluğunda Hangi Bölüme Gidilir?

Göz kuruluğu için göz hastalıkları bölümüne gidilir.

A vitamini gözler için oldukça etkilidir. Korneanın gözümüze gelen ışıkları emmesine yarayan alıcılar kendilerine gerekli olan besini A vitamininden alırlar. Bu vitaminini, kümes hayvanlarından, kırmızı etten, süt ürünlerinden ve yumurtadan elde edebiliriz.

Göz kuruluğu Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde çok nadir görülürler. Bunun sebebi ise bu ülkelerde insanlar hayvansal ürünlere gelişmemiş ülkelerde olan kişilere göre daha rahat ulaşabilirler.

Vücudumuzda bulunması gereken A vitamini ihtiyacı ise yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

9-13 yaş arası600 mikrogram14 yaş ve üzeri700 mikrogram

Yaş Aralığı Değeri
0-6 ay arası bebeklerde 400 mikrogram
7-12 ay arası bebeklerde 500 mikrogram
1-3 yaş arası 300 mikrogram
4-8 yaş arası 400 mikrogram
Hamile kadınlarda ise:
Yaş Aralığı Hamile Emziren
14-18 yaş arası 750 mikrogram 1200 mikrogram
19-50 yaş arası 770 mikrogram 1300 mikrogram

Bu rakamlar sağlık sorunu olmayan insanlar için geçerlidir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz daha farklı tavsiyelerde bulunabilir.

Göz kuruluğu kimlerde görülür?

Göz kuruluğu daha çok hayvansal gıdalara erişimi olmayan ya da çok kısıtlı olan kişilerde görülür. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre Dünya üzerinde yaklaşık olarak 4,4 milyon ilk okul öğrencisi bu rahatsızlığa sahipti.

Hamile kadınların diğer yetişkinlere göre A vitamini alımına daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi için gereken besin ve vitaminleri anne karşıladığı için kendilerinde oluşacak göz kuruluğunun gece körlüğüne yol açma riski daha yüksektir.

Göz Kuruluğu Belirtisi

Göz kuruluğunun belirtilerinden bazıları şöyledir:

  • Gözde yanma ve batma hissi
  • Gözünüzde bir şey varmış gibi bir pütürlülük hissi
  • Gözde acı ve rahatsızlık hissi
  • Bulanık görme
  • Göz yorgunluğu, uzun süre kitap okuyamama ve bilgisayara bakamama gibi

Göz Kuruluğu Neden Oluşur?

Televizyon izlerken, bilgisayara veya akıllı telefonlara bakarken farkında olmadan daha az göz kırpmaya başlarsanız bu da göz kuruluğuna neden olur.
Göz kuruluğunun en büyük risk faktörü yaştır. Aslında göz kuruluğu yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülür. Göz kuruluğu en çok menopoz sonrası kadınlarda görülmekle birlikte, erken menopoza giren kadınların göz kuruluğu sebebiyle gözlerinin zarar görmesi olasıdır.
Bazı ilaçlar göz kuruluğuna sebep olabilir. Bunlar antihistaminler, idrar söktürücüler, dekonjestanlar (tıkanıklık giderici ilaçlar), antidepresanlar ve tansiyon ilaçlarıdır.

Göz ya da göz kapağı enfeksiyonları ve hastalıkları gibi iltihaba sebep olan durumlar ve alerjiler, gözyaşı üretimini etkileyerek göz kuruluğuna sebep olabilir. Şeker hastalığı, romatoid artrit ve tiroid problemleri olan insanlar da göz kuruluğu riski altındadırlar. Ayrıca fazla vitamin kullanımı ya da vitamin eksikliği de sebeplerden olabilir.

Gözler duman, kuru hava, rüzgar ile temas ettiğinde gözyaşı daha çabuk buharlaşarak göz kuruluğuna sebep olur.
Normal şartlarda gözlerimizi 10-15 kere kırparız. Bu sayede gözün ihtiyacı olan nemi sağlar ve gözyaşının kurumasını engelleriz. Ama bilgisayar gibi ekranlara dikkatli bakarken bu sayı 3-4’e düşer. Bu durumda gözün bazı yerlerinde kuruluk oluşur.
Bazı farklı sebeplerden dolayı (gözyaşı bezlerinin iltihabı gibi) korneayı besleyen ve koruyan yeterli gözyaşı üretilmeyebilir.
Gözyaşınızda yağ, su ve mukus bulunur. Gözyaşındaki yağ, gözyaşını mühürleyerek kornea beslenmeden ve kayganlaştırılmadan evvel gözyaşının buharlaşmasını engeller. Mukus, gözyaşının gözün her yerine eşit dağılmasını sağlar. Eğer yeteri kadar yağ ve mukus üretemiyorsanız, gözyaşınız korneayı korumada ve beslemede yetersiz kalabilir ve gözde kuruluk meydana gelir.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu geçer mi? Tedavi öncelikle yanma, batma ve diğer şikayetlerin yok edilmesi amacına yönelik yapılır. Daha sonra göz doktorları uzun süreli tedavi ararlar, özellikle de bu durum kronik bir problem ise veya başka hastalıkların bir sonucu ise.Tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:


Her ne kadar sürekli göz kuruluğu olan hastalara uzun süreli yardımcı olamasa da, reçetesiz satılan yapay gözyaşları hafif şiddetli göz kuruluğu için bir tedavi yöntemidir. Eğer 2 saatten daha sıklıkla kullanıyorsanız, koruyucu madde içermeyen ürünleri almalısınız. Çünkü bu ürünler gözü daha çok tahriş edebilecek olan bazı katkı maddelerini bulundurmamaktadır. Gözleriniz bir süreliğine iyi hissetse de gözünüzü besleyip kaygan tutmak için yapay gözyaşını kullanmaya devam etmelisiniz.
Lakriset adı verilen gözü kayganlaştırıcı bir ilaç reçeteli olarak satılmaktadır. Alt göz kapağının içine sabah saatlerinde yerleştirildiğinde, gün içinde çözünerek gözü kaygan ve taze tutar.
Kaşınan gözlerle uyanan hastalar için gece yatmadan önce kullanılan merhemler gözü kaygan tutmaya yardımcı olur. Bu koyu çözelti gece boyunca gözün kurumasını önler. Ayrıca gözde kuruma sebebiyle oluşan iltihabın tedavisinde de yardımcı olur.

Reçeteli olarak satılan bu ilaç göz kuruluğu tedavisinde faydalıdır. Restasis’in gözyaşı üretimini artırdığı, göz kuruması şikayetlerini azalttığı ve korneaya gelecek zararı önlediği gözlemlenmiştir. Hasta, aralarında 12 saat olmak üzere günde 2 kere bu damlayı kullanır. Restasis’in sonuçları 3 aydan 6 aya kadar gözlemlenmeye başlanabilir. İlaçlar arasında 15 dakika beklemek şartıyla yapay gözyaşları ile birlikte kullanılabilir.

Doktorlara göre omega-3 yağ asidi alımınının artırılması göz kuruluğu belirtilerinin azalmasını sağlayabilir. Bu yağ asitleri somon ve uskumru gibi balıklarda ve bazı diğer besinlerde bulunduğu gibi gıda takviyesi olarak da alınabilmektedir.
Eğer doktorunuz, kullandığınız bir ilacın göz kuruluğuna sebep olduğunu saptarsa, başka bir ilaca geçiş yapabilir ya da o ilacı bir süreliğine almaktan kaçınabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce ilacı veren doktorunuza danışınız.
Gözyaşlarınız normalde alt göz kapağında bulunan bir kanaldan çıkarak kurur. Göz kuruluğunun tedavisi için, doktorunuz bir süreliğine ya da sürekli olarak bu kanala bir tıkaç koyarak, gözyaşının gözde daha uzun süre kalıp göz kuruluğu şikayetlerini azaltmasını sağlar. Silikon veya kolajen olan bu tıkaçlar daha sonra çıkarılabilir.
Aşırı göz kuruluğu durumunda, doktorlar bir ameliyat ile gözyaşı kanallarını tamamen kapatabilirler. Bu ameliyat hastaneye yatmayı gerektirmeyen basit bir işlemdir. Eğer göz kuruluğunuz varsa, sizi doğru tedaviye yönlendirecek biz uzmana başvurunuz.

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Yollar

Karnabahar suyu

Karnabahar sebzesi kaynatılarak suyu içildiği zaman göze ve göz kuruluğuna iyi gelmektedir. Bu durumla ilgili sorular aynı zamanda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na da sorulmuş ve kendisi de programda karnabahar suyunun içilmesini önermiştir.

Yaban mersini

Yaban mersini göze giden oksijen ve minerallerin daha rahat ulaşmasına yardımcı olması sebebiyle tavsiye edilmektedir.

Akşam çiçeği

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre linolenik asit içeren akşam çiçeği 17 adet göz kuruluğu hastasından 10 kişinin hastalığının geçmesini sağlamıştır.

Yer iğdesi

Yalancı iğde olarak da bilinen bu bitki içerdiği yağ asitleri sayesinde gözlere iyi gelmekte ve göz kuruluğunun iyileşmesine yardım etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz