Göz Kapağı Neden Şişer ve Bu Şişliğe Ne İyi Gelir

  • Genel Sağlık
  • Göz Kapağı Neden Şişer ve Bu Şişliğe Ne İyi Gelir için yorumlar kapalı
  • 876 kez görüntülendi

Göz Kapağı Neden Şişer ve Bu Şişliğe Ne İyi Gelir

Göz kapakları ve göz çevresi ince ve hassas yapısından dolayı çevresel etkenlere bağlı olarak ya da bazı rahatsızlıkların göstergesi olarak şişebilmektedir. Bu nedenlerin dışında da bazı durumlarda yenilen ve içilen gıdalardan ya da sürülen krem ya da başka ürünlerden dolayı da gözler de şişlik yaşanabilmektedir. Diğer yandan yatış pozisyonları da gözlerin hassas olan göz yapısına etki etmekte olan bir durumdur. Yatarken yüz üstü bir pozisyonda yatan kişilerde sabah uyandıklarında göz şişliği olması durumu çok sık görülür. Bu şişlikler de aşağı yukarı bir saat içerisinde inme görülmektedir. Bu nedenle yüz üstü yatmakta olan ve gözleri şişmeye meyilli olan kişilerin yüksek yastıklar kullanması tavsiye edilmektedir.

Gözlerin şişmesine pek çok faktör neden olabilmektedir. Göz şişkinliğine en çok neden olan faktörler şunlardır; alerjiler, blefarit, göz enfeksiyonları ya da göz arpacıklarıdır.

Göz Şişkinliğine Ne İyi Gelir ? 

Göz şişliği yaşanması durumunda mutlaka bir doktora görünmeli ve teşhis konduktan sonra tedavisi yapılmalıdır. Diğer yandan gözlerde meydana gelen şişliklerin giderilmesi için, kullanılan kozmetik ürünleri ve kremlere ara verilerek gözlerin dinlendirilmesi gerekmektedir. Kozmetik ürünlerinde yağ bazlı ürünler yerine su bazlı ürünlerin tercih edilmesi ise daha sağlıklı bir seçim olmaktadır. Kişinin tüylere alerjisi varsa kullanılan yastık ve nevresimlerde sentetik olanlarına yönelmelidir.

Sabah kalkıldığı gibi buzdolabından alınan buz ile on beş dakika boyunca gözlere kompres yapmak, gözlerin şişmesini engellerken aynı zamanda daha canlı gözükmesini sağlamaktadır.

Gözleri soğuk suya yakın bir ılık su ile yıkamak ve yıkama işlemi sırasında hafifçe masaj yapmak da göz şişliklerine iyi gelmektedir.

Göz şişliklerinde çay poşetlerini kullanmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Soğutulmuş olan çay poşetleri ya da soğuk çaya batırılmış pamukların gözlere koyulması ve kompres yapılması ile göz şişlikleri giderilebilir.

Çiğ patates ile uygulanabilecek yöntemler ile göz şişlikleri giderilebilmektedir. Çiğ patatesin ezilmesi ve ezildikten sonra temiz bir bez yardımı ile on beş dakika boyunca gözlerde bekletilmesiyle şişlikler giderilmiş olur. Diğer bir yöntem ise çiğ patatesin dilimlenerek göz kapaklarının üzerinde bekletilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Gözlerde yorgunluk nedeniyle bir şişlik meydana geldiyse, soğuk olan salatalık dilimleri üç dakika boyunca gözlerde bekletilir ve arkasından soğuk su ile yıkanır.

Göz kapaklarındaki şişlikler her sabah uyandıktan sonra yaşanacak şekilde kronik bir hal aldıysa buzdolabında bekletilen soğuk metal kaşıklar göz kapaklarında bekletilir ve göz şişlikleri bu şekilde giderilmiş olur.

Gözlerdeki şişliklerin giderilmesi için soğuk sütle ıslatılmış pamuklar gözün üzerinde on dakika bekletilir ve daha sonra ılık bir su ile yıkanır.

Bütün bu yöntemlerin yanı sıra düzenli uyku uyumak, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak ile de gözlerdeki şişlikler geçirilmiş olur.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.