Göz Çevresi Ve Göz Kuruluğu Nasıl Geçer? Gözde Kuruluk Kesin Çözümler

  • Genel Sağlık
  • Göz Çevresi Ve Göz Kuruluğu Nasıl Geçer? Gözde Kuruluk Kesin Çözümler için yorumlar kapalı
  • 656 kez görüntülendi

Göz Çevresi Ve Göz Kuruluğu Nasıl Geçer? Gözde Kuruluk Kesin Çözümler

Vücudumuz tarafından üretilen gözyaşı, gözün ihtiyacı olan yağı ve nemi sağlar. Bunun eksikliğinde gözde yanma ve batma hissi, kızarıklık, uyandığımızda göz kapaklarımızın yapışık olması, çapaklanma, bulanık görme ve ışığa aşırı duyarlı olmak gibi belirtiler ortaya çıkar. Gözyaşı, göz içini ve kornea’yı toz, yabancı maddeler ve mikroplardan temizleme özelliğinden dolayı bunun eksikliği veya kalitesindeki düşüş hayatımızı oldukça zorlaştırmaktadır. İşte göz ve göz çevresi kuruluğunun geçmesi için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

Sıcak Kompres

Göz kuruluğundan kurtulmanızın en basit ve etkili yollarından biri göz kapaklarına uygulanacak ılık-sıcak komprestir Bu tedavi, kılcal kan damarlarınızı rahatlatacağından, kan akışı hızlanacak ve göz kuruluğu sorununuzu gidermeye yardımcı olacaktır. Kaynatılıp, el yakmayacak sıcaklığa kadar soğuttuğunuz suyla, temiz bir bezi ıslatın. Fazla suyu sıkın. Bu bezi gözünüz kapalı olarak, gözünüzün üzerinde tutun. Beziniz soğudukça sıcak su ile tekrar ıslatın ve tedaviye toplam 10 dakika kadar devam edin. Rahatsızlığınız azalana kadar bunu günde en az iki kez yapın.

Gül Suyu

Gül suyu göz kuruluğuna iyi gelen en etkili maddelerdendir. Gül suyu gözlerinizdeki yorgunluğu giderir, rahatlatıcı etki sağlar. Bir parça pamuğu gül suyu ile ıslatın ve 10 dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine bırakın. Gün içinde 2-3 kez tekrarlayın. Bir diğer yol ise eğer bulabilirseniz saf gül suyunu göz damlası gibi kullanabilirsiniz. Bunu da günde 3-4 damla olarak gözünüze damlatabilirsiniz.

Aloe Vera

İnternetten yahut bitki satan yerlerden temin edebileceğiniz Aloe vera bitkisi anti-inflamatuar özelliği olan aloe vera bitkisi gözlerde kızarıklık, şişme ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur. Gözlere doğal nemlendirici etkisi sayesinde kuruluğu giderir. Kullanımında dikkat edilecek husus; yaprağının arasından çıkardığımız jeli direk gözümüze kullanmamaktır. Aloe vera yaprağını güzelce yıkayıp,  uzunlamasına kesip yaprağın içindeki jeli bir kaba çıkaralım. Pamuk veya peçete yardımı ile bu jeli göz kapağımızın üstüne ve göz çevresindeki deriye sürelim. 10 dakika bekleyip kuruduktan sonra ılık su ile yıkayalım. Bunu günde 2 veya 3 kez uygulayalım.

Hint Yağı

Hint yağı göz kuruluğu tedavisinde kullanabileceğimiz bir diğer doğal üründür. İçeriğinde bulunan risinoleik asit sayesinde; gözdeki kaşıntı, yanma, tahriş sorunlarını giderir ve antibakteriyel özelliği sayesinde gözümüzü dezenfekte eder. 2002’de yapılan Oftalmoloji tıp dergisinde yayımlanan bir çalışmada, hint yağı kullanımı, alt ve üst gözkapaklarında bulunan meibomian bezlerinin temizlenmesinde etkili olduğu açıklanmıştır. Çalışmada, kullanılan hint yağının, doğal yağlamaya yardımcı olduğu, gözyaşının buharlaşmasını önlediği ve bunun sayesinde göz kuruluğu tedavisinde yardımcı olduğu da verilen bilgiler arasındadır. Aktarlardan bulabileceğiniz organik hint yağını, boş göz damlası şişesi yardımı ile gözlerinize birer damla damlatınız. Gözlerinizin nemli kalması ve kızarıklığın azalması için günde 2 kez tekrarlayın.

Omega3

Göz kuruluğunun nedenlerinden biri olan omega3 eksikliğini takviye etmeniz durumunda, bu sorununuzun düzelmesine yardımcı olacaktır. Omega 3 aynı zamanda vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltır, Göz yaşı üretimini ve kalitesini arttırır.” International Journal of Ophthalmology” tıp dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmaya göre omega-3 yağ asitlerinin göz kuruluğunun  yanı sıra blefarit ve meibom bezi hastalıklarının tedavisinde de olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir.Omega3 içeren besinler; Ton, sardalye, somon gibi balıklar, Keten tohumu yağı,ceviz, kabak çekirdeği  gibi besinlerdir.  Omega3 içeren kapsülleri kullanmanızda göz kuruluğu tedavisinde faydalanabileceğiniz diğer bir yoldur.

Hindistan cevizi yağı

Antiseptik ve iltihap önleyici özelliklerini içinde bulunduran bu yağ, göz kuruluğu, tahriş ve yanmalara iyi gelir. Gözyaşınızın buharlaşmasını da engellediğinden gözünüzün devamlı nemli kalmasını sağlar. Hindistan cevizi yağını bir parça pamuğa dökün ve göz kapaklarınızın üstüne 15 dakika kadar tutun. Bunu gün içinde birkaç kez yapabilirsiniz.

Göz egzersizleri

Günümüzde özellikle bilgisayar, cep telefonu gibi ışıklı ekran teknolojilerinin kullanımına bağlı göz rahatsızlıklarının tedavisinde etkili bir yöntem de göz egzersizleridir. Şayet siz de bilgisayar başında fazla zaman harcıyorsanız; iki saatte bir 10 dakika kadar aşağıda yazacağımız göz egzersizlerinden bazılarını yapmalısınız. Başımız dik vaziyette, sadece gözlerimiz hareket edecek şekilde, yukarı, aşağı, sağ, sol ve köşelere bakmak. Eğer mümkün ise, camdan uzaklardaki yeşillik, deniz veya bir dağa 3-5 dakika bakmak. Gözlerimizi bilinçli olarak sık sık kırpmak. Gözümüzü bir noktaya dikerken başımızı yavaşça sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirmek gibi kendinizin de keşfedebileceğiniz hareketler.

Göze Limon Sıkmak, Damlatmak Zararlı mıdır? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Göz Batması Bitkisel Tedavi, Göz Batmasına Ne İyi Gelir? Tıklayınız

Göz İltihabına, Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Tedaviler Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.