Göz Çevresi Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Göz Çevresi Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Gözlerin etrafındaki deri inanılmaz hassas bir bölgedir, bu nedenle göz etrafındaki kuruluk tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. Bu kuru cilt problemi çok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenle fazla miktarda tedavi yöntemi mevcuttur.

Rahatsızlık hafiften ciddiye pek çok aşamada olabilir ve hafif önlemlerin yetmesi mümkünken daha ciddi tıbbi destek almanız da gerekebilir. Kuruluğun nedenini öğrenerek uygun tedaviyle azalmasını sağlayabilirsiniz.

Göz Çevresi Kuruluğu Nedenleri

Cilt problemleri ve çevresel faktörleri de içeren birçok neden göz çevresinde kuruluğa neden olabilir.

1 Dermatolojik Bozukluklar

Göz çevresinde kuruluğa neden olabilecek bir takım dermatolojik bozukluklar şu şekildedir:

Güneş Yanığı
Güneşten gelen UV ışınlarına aşırı maruz kalma (bazı durumlarda sadece maruz kalma) göz çevresinde çeşitli seviyelerde yanıklara neden olabilir. Kaynak makinelerine ya da suni güneş lambalara maruz kalmak da kuruluğa neden olabilir.

Blefarit – Göz Kapağı İltihaplanması
Bu durum göz kapaklarınızın pullu kuru bir cilde dönüşmesine neden olur. Rosacea adı verilen deri hastalığı, sebore iltihabı veya bakteriyel enfeksiyonlar bu durumu tetikleyebilir.

Perioral Dermatit
Bu durum çoğunlukla yetişkin kadınları etkiler ve burun ve ağız çevrenize yayılabilir. Genelde hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir deri döküntüsüdür.
Egzama: Bu rahatsızlık göz çevrenizi etkileyebilir. Egzama kuruma yanında deri dökülmesine de yol açabilir.

2 İklim koşulları

Göz çevresindeki kuruluk nemli havadan da kuru havadan da kaynaklanıyor olabilir. Buna ek olarak; hava koşullarındaki tüm ani değişimler ve mevsimdeki herhangi bir aşırılık da cildinizin kuruluğunu tetikleyip şiddetlendirebilir.

3 Göz Çevresinde Cilt Gerilmesi

Gözleri çevreleyen bölgedeki deride oluşan gerilme de kuruluğa neden olabilir. Bu durum; bölgeyi aşırı derecede ovalama ya da kullanılan makyaj malzemelerinden kaynaklanıyor olabilir. Göz altlarındaki koyuluğu gizlemek amacıyla bakterili ve kirli fırçalarla makyaj uygulanması, rimel ve kapatıcı kullanımları kuruluğa sebep oluyor olabilir.

4 Sert Kimyasallarla Etkileşim

Göz çevresindeki deri daha ince ve hassas olduğundan bu tip tahrişe daha duyarlı bir bölgedir. Bahsedilen kimyasallara; cilt ürünleri ve yüz temizleyiciler dahildir.

Göz Çevresi Kuruluğu Tedavisi

Narin cilt yapısından dolayı hafif ve doğal uygulamalar cildinizi rahatlatmak için ilk tercihiniz olmalı. İlk olarak; problemin şiddetlenmesini önlemek, ardından ilaç temelli, yan etkileri olabilecek ürünlere yüksek miktarlarda harcama yapmanızı engellemek için yararlı olacaktır.

1 Nedenlere Göre Doğal Tedaviler

Cilt çevrenize uygulayacağınız tedavi bir seviyeye kadar kuruluğun nedenine bağlıdır.


Egzama Kaynaklı
Epsom tuzlarıyla yıkanmak, bölgeye deniz suyu spreyi uygulamak ya da organik Hindistan cevizi yağı sürmek gibi tropik çözümlerden faydalanabilirsiniz. Probiyotikler iyi bakterileri arttıracağından probiyotik ve jelatin açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz. Bölgeye saf yoğurt uygulayabileceğiniz gibi yoğurt tüketimini arttırabilir, potasyum açısından zengin ayran, peynir ve kefir gibi gıdalara ağırlık verebilirsiniz.

Perioral Dermatit Kaynaklı
Cildinizi tahriş ediyor olabilecek aromalı yüz temizleyicilerden ve sabunlardan kaçının. Yüzünüzü temiz ve ılık suyla yıkayın ve bir süre için en azından göz çevrenize makyaj uygulamayın. Yüzünüze uyguladığınız kremlere ara verip jel ya da sıvı güneş kremlerine yönelmelisiniz.

Blefarit Kaynaklı
Göz kapağı iltihaplanması anlamına gelen bu rahatsızlıkta göz etrafındaki kuruluğu gidermek için göz kapaklarına ılık kompres yapılır ya da kadife çiçeği/ nergis uygulanır. Ayrıca omega 3 yağ asitleri, zencefil ve zerdeçal gibi doğal enfeksiyon karşıtı gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve hint yağı tatbik edebilirsiniz.

Güneş Yanığı Kaynaklı
Bu durum için ideal yöntem tekrarlamayı engellemektir. Güneş ışınlarının güçlü olduğu saat sabah 10 ve öğleden sonra 4 arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Aynı zamanda güneş koruyucuları ve güneş gözlüğü kullanın. Aloe vera, süt ve yulaf ezmesi uygulayabilir ya da serin bir banyo yapabilirsiniz.

2 Genel Ev Tedavileri

Aşağıdaki doğal yöntemler de göz çevresindeki kurumaya iyi gelebilir.

Salatalık Suyu
Bir pamukla salatalık suyunu gözlerinize uygulayın. 5-10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Parmaklarınızla hafif masaj yapıp kaliteli nemlendirici kullanın.

Bal
Göz çevrenize hafif bal sürün. Yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Göz çevresi hassas olduğundan yapışkan balla fazla sürtünme yaratmaktan kaçının.

Zeytinyağı
Göz çevrenize zeytinyağı sürüp tüm gece silmeden bırakabilirsiniz. Yağın onarıcı özelliği kuruluğa destek olduğu kadar gençleştirici özelliğiyle ince çizgilerin giderilmesinde de yardımcı olur.

Çay Poşeti
Bir hazır poşet yeşil çayı alın ve gözünüze uygulamadan soğuk suya daldırın. Bu; kuruluğu gidermekle kalmaz kırışık oluşumunu da engeller ve hücre yenilenmesine destek olur.

Saf Süt
Gözlerinizin altına saf süt uygulayın. Yıkamadan kısa süre bekletin.

Gül Suyu
Gözlerinizin etrafına gül suyu uygulayın. Gül suyu göz çevresini nemlendirir ve şişmeyi engeller. Ayrıca rahatlatıcı özelliği vardır hatta gözeneklerin daralmasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz