Gotu Kola, Hindistan’a özgü çok küçük bir bitkidir. Bu özel bitki bataklık alanlarında ve aynı zamanda doğal su kaynaklarına yakın yerlerde yetişir. Bu bitki her gün bir sebze olarak yenilebilir ve aynı zamanda bitkisel bir ilaç olarak da kullanılabilir. Pek çok sağlık yararı vardır. Bu faydalardan bazıları bilim adamları tarafından doğrulanmıştır ve diğerleri hala tartışmaya açıktır!

Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonların Tedavisinde Etkilidir

Bu bitki, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonu, grip, zona, tüberküloz, lepra, H1N1 (Domuz Gribi), dizanteri, kolera vb. tedavisinde kullanılır. Gotu kola her türlü bakteriyel, viral ve insanlardaki parazit enfeksiyonu için yararlıdır.

 

Yorgunluğu Azaltır

Ayrıca yorgunluğun tedavisi için kullanılır. Bu harikulade bitkiyi yedikten sonra, halsizliğiniz azalır ve insana ferahlatıcı bir enerji verir.

 

Yara ve Yanıkları İyileştirir

Bilimsel olarak bu bitki Centella Asiatica olarak bilinir. Antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuvar yararlara sahiptir. Bu nedenle, kolayca cilt yanıkları, sedef hastalığı, dermatit tedavisi için kullanılabilir. Etkilenen alana kan akışını artıran özellikleri vardır, bu sebeple cilt üzerindeki kesik, yara ve yanıkları iyileştirebilir. Ayrıca uygulandığı bölgedeki antioksidan seviyesini yükseltir. Antioksidan seviyesindeki artış, fibroblastların üretimini artırır. Fibroblastlar, kolajeni sentezlemeye yardımcı olur ve böylece ciltte görülen çatlak ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Yaşlanma Karşıtıdır

Ayrıca cilt için bir tonik görevi görür. Bitkiyi topikal olarak uygularsanız cildi sıkılaştırır. Son zamanlarda anti-aging ve cilt sıkılaştırıcı kremlerin çoğunda bulunmasının nedeni budur. Bu bitki, insan vücudundaki kolajen üretimini destekleyebildiğinden, yaşlanan cildin, kırışıklıkların ve ince çizgilerin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kolajen üretiminin azalması, ince çizgilere, yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açar. Gotu kolanın insan vücudundaki kolajen kaynağını tetikleme yeteneği, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Selülitle Savaşır

Selülitle savaşmaya yardımcı olur. Selülitin sık görüldüğü alanlar üst kol, uyluk ve kalçalardır. Gotu kola, bölgedeki kan akışını artırarak ve olası inflamasyonu azaltarak bir diüretik işlevi görür.

 

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesinin tedavisi için çok yararlıdır. Bu bitki aynı zamanda saçların yeniden uzaması için bir platform görevi de görür. Saç dökülmesi, saç folikülleri kötü beslendiğinde artmaktadır. Bu bitki, saç köklerinin güçlendirilmesinde ve kafa derisinin beslenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bölgedeki kan damarlarını güçlendirir ve küçük kıl foliküllerinin genişlemesine izin verir.

 

 

Saç Derisine Kan Dolaşımını Artırır

Bu bitki kan dolaşımını iyileştirir. Sonuç olarak, saç derisinin beslenmesinde, saç dökülmesinin önlenmesinde ve saçın yeniden büyümesinin teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu saçlarınızı daha güçlü ve parlak hale getirecektir.

 

Buradaki tek sorun, gotu kolanın saç ve saç derisi için bir tedavi olarak etkisinin hala bilim adamları tarafından onaylanmamış olmasıdır.