Kurt üzümü diye de bilinen goji berry, Tibet’in Himalaya taraflarından çıkmış olan bir meyvedir. Özellikle genel vücut sağlığına faydaları dolayısıyla goji berry, yüzyıllardır Çin tıbbında yaygın olarak kullanılıyor. Goji berrynin ülkemizde kullanımı çok kısa süre öncesine dayansa da, özellikle kilo alımına engel olduğu için tercih edilir hale geldi. Beslenmek, uzun süre tok kalmak, sinir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek, ama en çok da daha kolay kilo verebilmek için goji berry tüketilmekte.

Kanseri önler!

Sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları dolayısıyla vücutta oluşan, hücrelere, organlara zarar veren serbest radikaller kanser oluşumunda temel sebeplerin başında geliyor. Kanser hastalığı riskini azaltmak için de bu serbest radikallerin oluşumu önleyecek, var olanları da etkisiz hale getirecek antioksidanların vücuda alınması gerekiyor. Goji berry de, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için kansere yakalanma riskini azaltır, serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı onarır.

Kalp ve damar sağlığını korur!

Goji berry, diyet lifleri bakımından güçlü bir meyvedir. Bu bakımdan goji berry tüketimi kanda bulunan kötü kolesterol seviyesini düşürür, bu sayede kalp krizi riskini de ekarte eder. Bununla birlikte kan dolaşımını da hızlandırdığı için, kanı temizler, sağlıklı oksijen dolaşımını gerçekleştirir.

Yaşlanma karşıtıdır!

Kanser oluşumu riskini artıran serbest radikaller aynı şekilde cilt hücrelerine de zarar verir, cilt yaşlanmasını hızlandırır. Antioksidanlar ve lifler bakımından zengin olan goji berry, bir hücre onarıcısı olarak görev yapar ve serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu bakımdan düzenli olarak goji berry tüketimi cilt yaşlanmasının önüne geçeceği gibi, serbest radikallerin yol açtığı cilt kanseri riskini de azaltır.

Göz sağlığını korur!

A vitamini ve Beta karoten bakımından zengin olan goji berry, tıpkı havuç gibi göz sağlığının destekçisidir. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan göz tembelliği, katarak ve diğer görme kayıpları, kusurlarının önlenmesi için özellikle yetişkinlerin düzenli olarak goji berry tüketmesi önerilir.

Daha rahat bir uyku sunar!

Goji berrynin içerdiği vitaminler, mineraller sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici şekilde olumlu bir etki yaratır. Bu bakımdan özellikle akşam vakitlerinde goji berry tüketiminin sinirleri yatıştırdığı, kişinin daha kolay bir şekilde uykuya dalabildiği, daha deliksiz bir uyku çekebildiği bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Vitamin, mineral ve faydalı elementlerle dolu olan goji berry, bağışıklık sisteminin de çok önemli bir destekçisidir. Mevsim geçişlerinde, kış aylarında bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden kaynaklı hastalıklara yakalanmamak için bünyeyi düzenli olarak goji berry tüketerek güçlendirmek önerilir. Bunun için akşamları sütün içine 3- 5 tane goji berry atıp içmekte fayda var. Bu sayede grip, nezle, solunum yolları rahatsızlıklarından korunmak mümkün olur.

Kilo vermeye yardımcıdır!

Goji berry; vitaminler, mineraller, antioksidanlar bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu sebeple de kişinin uzun süre tok kalmasına ve kan şekerinin de dengede tutulmasına yardımcı olur. Böylelikle goji berry tüketen kişiler sık sık acıkmazlar, sağlıksız atıştırmalıklardan da uzak durdukları için daha kolay kilo verirler.

Daha uzun ve sağlıklı bir ömür vaat eder!

Sağlıksız yaşam ve beslenme alışkanlıkları vücuda çok fazla istenmeyen, zararlı ajanların girmesine ortam hazırlıyor. Hal böyle olunca da hücre ve organ hasarı, yaşlanması ve yıpranması söz konusu oluyor. İçerdiği antioksidanlar sayesinde goji berry bu zararlı ajanları etkisiz hale getirir, daha uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmenize ortam hazırlar.

Enerji verir!

Yoğun iş temposunda çalışanlar, spor yapanlar genellikle günlük rutin beslenme alışkanlıklarından ihtiyaç duydukları enerjiyi alamayabilirler. Aşırı yorgunluklar da bitkinlik, halsizliğe sebep olur. Ekstradan gereksinim duyulan enerjiyi elde etmenin en doğal yollarından birisi kesinlikle düzenli olarak goji berry tüketmektir. Özellikle aşırı yorgunluk kaynaklı rahatsızlıkların kolay ve hızlıca geçmesi için goji berry önerilir.

Yüksek tansiyonu önler!

Çevremizdeki yetişkinlerin pek çoğunda yüksek tansiyon sorunu var. Kan basıncının aşırı yükselmesinden kaynaklanan yüksek tansiyon, felç, kalp krizi gibi ölümcül rahatsızlıklara sebep olabilir. Kan basıncının ve dolayısıyla da tansiyon değerinin normal seyretmesi için goji berryden faydalanmak doğru olacaktır.

Diyabeti önler!

Yapılan pek çok bilimsel araştırma, goji berrynin kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu sebeple de başta Çin olmak üzere pek çok ülkede şeker hastalığını önlemek ya da hafifletmek için goji berry tüketimi öneriliyor.

Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır!

Goji berrynin kandaki testosteron seviyesini artırdığı, dolayısıyla da cinsel istekliliği ve gücü artırdığı bilinmektedir. Bu bakımdan goji berry Asya tıbbında cinsel güç artırıcı özelliği sebebiyle de tüketiliyor.

Kemoterapinin etkisini azaltır!

Kanser tedavilerinde, hasta çoğu kez kemoterapiye maruz kalır ve dolayısıyla da hasta bir yandan iyileşirken diğer yandan hücreler hasar görür. İşte goji berry tüketiminin bu hasarı azaltabildiği düşünülmekte, bunun için kemoterapi görenlere goji berry tüketimi önerilmektedir.

Kan değerlerini yükseltir, beyaz kan hücrelerini artırır!

Goji berry, içerdiği antioksidanlar, vitaminler, mineraller sayesinde kişinin kan değerlerini yükseltir, kanını da temizler. Bununla birlikte vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı avunma görevi olan lenfositlerin, yani beyaz kan hücrelerinin sayısını da artırmaktadır. Bu bakımdan goji berry tüketerek pek çok kan rahatsızlığı ve bunlardan kaynaklı hastalıklardan korunmak mümkündür.

Karaciğeri korur!

Goji berrynin içeriğinde serebrozid adlı bir madde bulunmakta ve bu madde de karaciğer koruyucusu olarak bilinmektedir. Serebrozid sayesinde goji berry, vücutta detok etkisi yaratır ve özellikle de karaciğeri temizler.

Mide bulantılarını hafifletir!

Goji berrynin mideyi ve sindirim sistemini yatıştırıcı özellikleri vardır. Bu bakımdan özellikle sabahları mide bulantısı yaşayanların bir bardak ılık goji berry çayı içmeleri önerilir.

Kısırlığı önlediği düşünülmektedir!

Asya ülkelerinde goji berry, diğer yararlarının yanı sıra üremeyi destekleyici özelliğiyle bilinmektedir. Düzenli olarak goji berry tüketiminin erkeklerde sperm, kadınlarda da yumurta sayısı ve kalitesinin artmasına yardım etmektedir.

Kemikleri güçlendirir!

Goji berry, fiziksel olarak gelişmemizi, büyümemizi sağlayan büyüme hormonunun artarak üretilmesine ve salgılanmasına ortam hazırlar. Bu sayede kemikler, kaslar çok daha büyük ve güçlü hale gelir. Özellikle de vücutta kalsiyum emilimini hızlandırıcı özelliktedir.

Böbrek dostudur!

Vücudu, kanı, hücreleri serbest radikallerden ve toksik atıklardan temizleyen goji berry, böbreklerin de fonksiyonlarını destekler, daha sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Goji berry tüketecek olanlara öneriler

  • Diğer tüm bitkisel, doğal besinler gibi kesinlikle kontrollü ve dengeli tüketilmelidir. Gereğinden fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu bakımdan günde 1 yemek kaşığından daha fazla tüketilmemelidir.
  • Her hangi bir hastalık için tedavi gören, ilaç kullanan kişilerin doktora danışmadan goji berry tüketmeleri sakıncalı olabilir.
  • Kan inceltici özellikte olduğu için fazla tüketilmemelidir.
  • Her hangi bir ameliyatın en az 2 hafta öncesinde goji berry tüketimi bırakılmalıdır.
  • Şeker hastalarının doktora danışmadan goji berry tüketmeleri önerilmez.
  • Her hangi bir alerjik reaksiyona yol açıp açmayacağının anlaşılması için ilk önce çok az miktarda, 3 -5 tane tüketip bir gün kadar etkilerini gözlemlemekte fayda var.
  • Hiperaktivite sorunu olanlara goji berry tüketimi önerilmez.
  • Hamilelerde ve emziren annelerde goji berrynin etkisi henüz yeterince araştırılmadığı için tüketilmemesinde fayda vardır.