Göğüs Sarkması Neden Olur, Sarkan Göğüs Nasıl Düzelir?

Göğüs Sarkması Neden Olur, Sarkan Göğüs Nasıl Düzelir?

 

Göğüsler bir kadın hem estetik açıdan hem de emzirme sürecinde ihtiyaç duyulduğu için önemli bir organdır. Ancak ilerleyen yaş dahil birçok farklı neden göğüs sarkması için neden oluşturur. Özellikle göğüsleri iri kadınlar için göğüs sarkması daha etkilidir.

Göğüs sarkmasının nedenleri:

  • Aşırı kilo alma ve verme durumunda bütün vücutta sarkmalar yaşanabileceği gibi, göğüslerde de sarkmalar görülür. Kilo alımı ile birlikte gerilen cilt, kilo verilmesi sonucunda özellikle göğüslerde deformasyona neden olur.
  • Yaşın ilerlemesi, vücuttaki hormonlarda değişikliğe sebep olduğu için, göğüs dokusunda azalmalar söz konusu olur ve böylece göğüslerde sarkmalar görülür.
  • Emzirme nedeniyle göğüsteki süt kanalları dolar ve boşalır. Süt kanallarını dolması ile gerilen cilt, emzirme sonucunda boşalır. Düzenli olarak devam eden süreç nedeniyle de göğüslerde sarkma görülür.
  • Kalıtsal etkenler, erken yaşta göğüs sarkmasının en önemli nedenidir.

Göğüs Sarkması Nasıl Önlenebilir, Nasıl Tedavi Edilir?

Evde yapılabilecek çok basit bir test sayesinde göğüslerde sarkmanın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Klasik yöntemin adı kalem tekniğidir. Alınan bir kalem göğüs altına konulur ve bırakılır. Eğer kalem düşmezse ne yazık ki göğüs sarkması başlamış demektir. Şayet kalem göğüs altında durmaz ve yere düşerse, göğüslerde sarkma söz konusu değildir.

Göğüslerde oluşan ya da oluşacak sarkmalar, kasların çalıştırılması sayesinde engellenebilir.

Soğuk sıcak duş: Duş sırasında kısa aralıklarla sıcak ve soğuk su ile göğüslere duş aldırılması, kan dolaşımını hızlandırır. Böylece cilt gerginleşir. Bu sıcak ve soğuk duş alışkanlık haline getirilirse, yaşlanma ya da yerçekimi nedeniyle oluşabilecek göğüs sarkma riski azaltılabilir.

Etkili egzersizler: Düzenli tekrarlanacak egzersizler, göğüs sarkmasını engellemede etkili olur. Egzersizler sayesinde göğüs bölgesinde bulunan bağ dokuları güçlenir. Her gün belli sayıda egzersizlerin tekrar edilmesi, göğüs sarkmalarını engelleyebilir.

Doğru sutyen seçimi: Sutyen göğüs deformesini engelleyen en önemli unsurdur. Fakat burada doğru sutyen seçimi ve faaliyetlere uygun olarak sutyen giyilmesi deformeleri engelleyecektir. Spor yaparken, özel olarak üretilen sporcu sutyenleri kullanılmalıdır. Elastikiyeti bozulmuş sutyenler kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü yerçekimine karşı göğüsleri sutyenler korur. Ayrıca sutyen seçiminde, doğru beden tercih edilmelidir. Küçük ya da büyük beden sutyenler giyilmemelidir.

Göğüslere masaj yapılmalı: Göğüslere yapılan masajlar sayesinde göğüs sarkmaları engellenebilir. Masaj sırasında uygun krem ya da yağlar kullanılmalı, cilt sağlığı korunmalıdır. Avuç ile göğüsleri kavrayarak, yukarı doğru çekip, bırakılması şeklinde yapılan düzenli masaj birkaç uygulama sonucu etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Göğüs sarkmasını engellemek için en önemli hareket şınav çekmektir. Başlangıçta oldukça zorlanılabilecek bir hareket olmasına rağmen, düzenli uygulama ile birkaç gün içerisinde rahatlıkla yapılabilir hale gelinebilir. Şınav hareketi ile, göğüs kasları harekete geçer ve göğüs sarkması ortadan kalkar. Aynı zamanda düzenli yapılan hareket sayesinde bel yağlarında da erime söz konusu olacaktır.

Teknolojiden destek alınmalı: Göğüslerin bakımı içinde teknolojiden farklı konular ile ilgili destek alınabilir. Göğüslerde sarkmaların engellenmesi için;  göğüslerin toparlanması, doku yenilenmesi, cilt elastikiyetinin sağlanması amacıyla doktorlar ve güzellik uzmanlarından destek alınabilir.

Sarkan Göğüsler İçin Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs sarkmasını gidermek için, göğüs dikleştirme ameliyatı en etkili yoldur. Tıpta mastokpeksi olarak tanımlanan ameliyat sayesinde;

  • Göğüsler, beden ölçüsüne uygun büyüklüğe getirilir.
  • Simetri ve doğal görünümlü göğüslere sahip olunur.

Göğüs dikleştirme ameliyatı, sadece göğüs sarkmaları için yapılır. Göğüs büyüklüğünde etkili değildir. Göğüsleri küçültmek ya da büyütmek ve dolgun göstermek için farklı ameliyat teknikleri kullanılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz