Göğüs Ağrısı ve Stres

  • Genel Sağlık
  • Göğüs Ağrısı ve Stres için yorumlar kapalı
  • 868 kez görüntülendi

Göğüs Ağrısı ve Stres

Stres günlük hayatın bir parçası, özellikle yaşadığımız bu hızlı dünyada. Ama stres eğer kontrol edilmezse sağlık problemlerine neden olabilir. Strese bağlı göğüs ağrısı korkutucudur, çünkü kalp atım hızı artar ve kalp krizi geçirdiğinizi düşünebilirsiniz. Strese neden olan elementleri azaltarak veya tamamen ortadan kaldırarak, göğüs ağrısından ve stresin diğer yan etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Stresin Etkileri

Stres normal düzeninizi tehdit eden durumlara karşı gösterdiğiniz doğal bir tepkidir. Stres anında adrenalin ve kortizol hormonları salgılanır ve vücuda tetikte olunması gerektiği mesajı iletilir. Strese bağlı bu hormonlar salındığında kalp atış hızı artar, duyular keskinleşir, tansiyon yükselir ve nefes alma hızlanır.

Stres ve Göğüs Ağrısı

Stres bizi fiziksel olarak etkilediği, kalp atım hızını ve tansiyonu yükselttiği için, devamlı ve uzun süreli stresin bir yan etkisi olarak göğüs ağrısı genelde ortaya çıkar. Bununla birlikte stres veya diğer bir nedene bağlı göğüs ağrısı vakit kaybedilmeden doktora danışılmalıdır.

Stres kan basıncının artmasına sebep olduğu için, hâli hazırda yüksek tansiyona sahip insanlarda, felç veya kalp krizi riskine bile sokabilir. Kalp krizinin en yaygın belirtilerinden biri göğüs ağrısı ve göğüs darlığıdır.


Stres ayrıca anksiyeteye ve panik atağa neden olabilir. Bu hastalıklara sahip insanlar nefes almakta zorlanabilir ve göğüs ağrısından şikayetçi olabilir. Bu tip göğüs ağrısı mental stresi dindirecek ilaçları kullanarak azaltılabilir.

Sağlıklı stres yüksek bilinç hâli gerektiren durumlara uygun reaksiyon göstermek için gereklidir. Bunlar fiziksel bir tehdit veya iş yeri stresi olabilir. Ama kronik stres, ciddi medikal sorunlara sebebiyet verebilir. Göğüs ağrısına neden olan stres sağlıklı, normal bir stres olarak değerlendirilmez.

Stres Kontrolü Yöntemleri

İş ve ev hayatı arasında sağlıklı bir denge tutturmak ve kontrolümüzde olmayan durumlar hakkında fazla kafa yormamak sitesi engelleme yolunda en önemli adımdır. Böylece stresin ve strese bağlı belirtilerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Nefes alma teknikleri ve meditasyon stresin zararlı etkilerini azaltacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinin ve bunları uygulayın. Rahatlama tekniklerini öğrenin veya stresin üstesinden gelmek için tavsiyeler alın. Eğer stres hayatınızı ciddi şekilde etkiliyorsa, doktorunuza danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.