Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin Egzersizler

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin Egzersizler

Belinizi çevreleyen yan bölgelerde bulunan yağları eritmek kolay değildir. Mutlaka sıkı bir egzersiz programı uygulamalı ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Yan bölgelerde oluşan yağ toplama işini vücut  bir anda yapmıyorsa yağları eritme işini de bir anda yapamaz. Mutlaka yağsız yiyecek tüketmeli, bol su içmeli ve yan bölgelerdeki yağları eritecek türden egzersizler yapmalısınız. Pek çok çeşidi bulunan yan bölgeler için olan hareketlerin çoğunu ev ortamında yapabilirsiniz. Çünkü yan karın kasları kolay kolay oluşmaz ama iyi bakılması egzersizlerin de düzenli yapılması sonucu kolay kolay da formunu kaybetmez. İnançla yapacağınız bu zor egzersizler ile yan bölgelerdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.   Aşağıda nasıl yapılacağını en ince ayrıntısı ile anlattığımız yan kaslarınızı çalıştıracak ve zamanla kaslarınızın kendini belli etmesini sağlayacak olan egzersizlerin yanlarında belirtilen süre ile yapılmasına özen göstermelisiniz.

1. Kardiyovasküler Egzersizler;

Bu egzersizler gebelik sırasında oluşan kilo ve  yağlardan kurtulmak için tercih edilir . Bu egzersizler hem kolay hemde basittir. Tempolu yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürme. Bu  egzersizler doğum sonrası ilk birkaç hafta tercih edilebilir.

2.Dumbbell Side Bend: Bu egzersiz aynı anda iki yana yapılıp yan bölgeleri erittiği için iki adet dumbell’a ihtiyacınız var.. Ayaklar omuz hizasında açık olan bu egzersizde ayakta durarak hareketi uygulamalısınız. Yan bölgeleri eriten bu harekette her elinize birer tane dumbell alın ve bacaklarınızı omuz hizasında açarak vücudunuz öne ve arkaya gelmeyecek şekilde önce sağa devamında ise sola olabildiğince esneyin. Hareketi 5 dakika boyunca sürekli olarak durmadan uygulayın.

3. Gym Stick Twist: Bu egzersiz düzenli uygulandığında hayranlık uyandıracak derecede bel kısmını incelttiği için pek çok bayanın ilgi odağıdır. Bu egzersizi uygulayabilmek için ince bir çubuk tarzında bir spor aletine sahip olunmalı gerçi çok da şart değil, bunu tedarik edemeyenler için uzun bir oklavadan da yardım alınabilir. Pozisyon için bir sandalye veya tabureye ihtiyacınız olacak. Dik bir şekilde oturun ve bel çukurunuzu belirginleştirin. Çubuğu enseniz ve kollarınız arasına alın. Bu yan bölgeleri incelten hareketi ayrıca önce doğru eğilerek yapmanız halinde arka bel kısmını da inceltip yağ yakımını sağlayabilirsiniz. Hareketi 5 dakika boyunca sürekli olarak durmadan uygulayın.

4. Hip  Crossover: Bu ezgersiz için yere uzanmanız gerekmekte. Eğer mümkünse uzanabileceğiniz bir spor matı edinebilirsiniz. Bu sayede sırtınızı ve omurganızı koruyabilirsiniz. Egzersiz için alınacak olan ilk pozisyon yere sırt üstü uzanın ve diz kapaklarınızı yere 45 derece açıyla katlayın. Kollarınızı sağa ve sola açın. Nefes egzersizlerini de kullanarak bacaklarınızı gövdenizin şeklini bozmadan önce sağa ve sonra da sola seri bir şekilde hareket ettirin. Hareketi 7 dakika boyunca setler arası 20 tekrar yaparak uygulayın.

5. Bisiklet: Sırt üstü yatın, iki bacağı da kaldırın.Her iki bacağı da 90 derecelik bir noktaya getirin; Bir topuk seviyesini kademeli olarak yere indirmek için aşağıya çekin ve diğer topuk için tersini tekrarlayın. Merkezinizde çizilen yaklaşık 20 rep için bunu yapın.

6. Overhead Side Bend: Ayağa kalarak yapacağınız bu hareket ise; ellerinizi başınızın üzerinde avuç içlerinizi birleştirerek bacaklarınızı omuz hizasında açarak nefes egzersizleri ile birlikte önce sağa sonra da sola gidebileceğiniz son noktaya değin esneyin. Bu sırada vücudunuzun şeklini koruyun. Hareketi 5 dakika boyunca setler arası 20 tekrar yaparak uygulayın.

7.Karın Çalışması: Sırtınızı dik tutacak şekilde matın üzerine oturun ve ellerinizi kalçanızın biraz arkasına avuç içleriniz yere bakacak şekilde yerleştirin. Bacaklarınızı öne düz uzatın ve ellerinizden destek alarak, kalçanızın üzerinde kalacak şekilde ve dizlerinizi büküp göğüsünüze doğru çekin. Doksan derecelik açıyla kendinize doğru çektiğiniz dizlerinizi nefes vererek öne doğru uzatın ve aynı anda kollarınızı dirseklerden bükerek aşağı doğru hafifçe inin. Tekrar nefes vererek bacaklarınızı dizlerden bükün ve kendinize çekin. Aynı anda kollarınızı dirseklerden yukarı iterek düz olacakmış gibi yukarı doğru kalkın ve dizlerinizle orta noktada buluşun. 7 kez tekrarlayın.

8. Makas Egzersizi: Sırt üstü uzanın. Karın kasınızı aktif hale getirerek belinizi yere yaklaştırın. Ellerinizi kalçanızın iki yanına uzatın. Bacaklarınızı karın kasınızdan destek alarak yukarı kaldırın. Bir sağ bir sol bacağınız olacak şekilde bir aşağı bir yukarı kaldırın. Hareketi yaparken dizleri bükmemeye ve düzenli nefes vermeye özen gösterin. Hareketi 10 kez tekrarlayın.


9.Ters Süpermen Çalışması : Sırtüstü uzanın, kollarınızı kalçanızın yanına uzatın. Nefes vererek ayaklarınızı ve sırtınızı yerden yukarı kaldırın, karın kasınızı aktif hale getirin ve tekrar nefes vererek yavaşça aşağı inin. 10 kez tekrarlayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz