Göbek Deliği Neden Kokar, Göbek Deliğim Kokuyor, Kokusu Nasıl Geçer?

Göbek deliği temizliğini çoğumuz ihmal ederiz. Neyse ki uzmanlar düzenli banyo yapmanın, göbeği kirlerden arındırmak için yeterli olduğunu, ayrıca bakım gerekmediğini bildiriyor. Ancak göbek deliği karanlık ve nemli bir alan olduğundan kolaylıkla bu bölgede enfeksiyon meydana gelebilmektedir. Ter, kir, bakteri ve giysilerin tüyleri göbekte birikip,zamanla kötü kokuya neden olabilir. Yenidoğan bebeklerdeki göbek kordonu güdüğü de, yaşamın ilk birkaç haftasında göbek bölgesindeki iyileşme sürecinde, hafif nahoş bir koku yayabilir. Genellikle düzenli banyo yapmak dışında göbek bölgenize özel bir bakım, temizlik uygulamanız gerekmez, fakat göbek kokusundan muzdaripseniz kokuyu bertaraf etmek için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur.

Göbek deliği kokusunun en sık karşılaşılan nedenleri

  1. Göbek deliğinde mantar enfeksiyonu
  2. Fistül
  3. Çeşitli enfeksiyonlar
  4. Göbek ve çevresinde kist
  5. Genetik
  6. Omfalit

Göbeğim kokuyor, ne yapayım? Doktorlar cevaplıyor

Sual: Göbek deliğim kendimi bildim bileli kokuyor. Göbek temizliğine dikkat etmeme rağmen bu durumdan kurtulamıyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Cildiye Mütehassısı Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu’nun cevabı: (Orada fistül olabilir, en kısa zamanda genel cerrahi doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.) 

Sual: Göbek deliği kokusundan muzdarip olduğum için sağlık ocağına gittim. Doktor tentürdiyotla günde 3 kez orayı temizlememi bildirdi. Sizce bu doğru yöntem mi?

CEVAP

Cildiye Uzm. Dr. Berna Aksoy’un cevabı: (Göbek deliği çevreniz mikrop kapmış olabilir, şayet böyleyse tendürdiyot kullanımı doğrudur. Ancak göbek granülomu de göbek deliği kokusuna neden olabildiğinden, doğru teşhis ve tedavi için mutlaka genel cerrahiye başvurmalısınız.)

Sual: 1 aydır göbek deliğimden kötü koku geliyor ayrıca beyaz renkte iltihap da çıkıyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Dahiliye doktoru Uzm. Dr. Egemen Cebeci’nin cevabı: (Anlattığınız durum omfalit yani göbek deliği iltihabı gösteriyor. Lokal antibiyotik kremleri bölgeye uygulamakla genellikle enfeksiyon azalır. Banyo sonrası göbek deliğini kurulayın, ıslak ve nemli kalmamasına dikkat edin.)

Sual: Göbek deliğimden özellikle terlediğim zamanlarda pis bir koku geliyor ancak herhangi bir ağrı söz konusu değil. Bu durumun nedeni enfeksiyon mudur?

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin’in cevabı: (Bu durum kesin enfeksiyona bağlı ancak kokuya neden olan mikroorganizmanın belirlenip tedavi edilmesi için kültür ve antibiyogram yapılmalıdır. Genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.)

Göbek, göbek deliği kokusu nasıl geçer?

1. Adım

Maryland üniversitesi’nden Uzman Dr. Margaret Steam, bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı tuz karıştırıp, parmak uçlarını bu suya batırıp, göbek deliğine ve göbek çevresine nazikçe masaj yapıp ardından yumuşak bir bez ile kurulamayı öneriyor.

2. Adım

Banyo yaptıktan sonra göbek deliğinizi havlu yahut pamukla kurulayın. Göbeğinizin içi aşırı nemli kalıyorsa kurutma makinesi kullanarak da bölgeyi kurutabilirsiniz.

3. Adım

Doktorunuz antibakteriyel krem kullanmayı önermediği sürece, göbek deliği ve çevresine losyon, krem gibi ürünleri uygulamaktan kaçının. Fazla nem mantarın üremesini tetikleyip, bu bölgede enfeksiyon ve kalıcı kokuya yol açabilir.

4. Adım

San Francisco California Üniversitesi Pediatri klinik profesörü Carol A. Miller, yenidoğan bebeklerde göbek kordon kokusunu azaltmak için eczaneden rubbing alkol temin etmeyi ve pamuğu rubbing alkole batırıp, günde bir veya iki kez nazikçe yenidoğan göbek kordonuna sürmeyi öneriyor.

Not: Bu cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasırdır. Onların bünye ve hastalık durumlarına göredir. Göbek kokusundan muzdaripseniz, Genel Cerrahi doktoruna görünün.

Göbek Deliğinden Sıvı Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Göbek Deliği İltihabı İçin Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yolları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz