Göbek Deliği Kanaması: Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Göbek Deliği Kanaması: Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.754 kez görüntülendi

Göbek Deliği Kanaması: Nedenleri ve Tedavisi

Göbek deliğinden kan gelmesi genelde bir iltihap nedeniyle ortaya çıkar. İltihap ise teşhis edildikten sonra kolayca tedavi edilebilen bir sorundur.

Nadir durumlarda ise göbek deliği kanaması bir kist sebebiyle oluşur. Bu durumda ameliyat gerekebilir. Ayrıca bir çarpma sonucu da göbek deliği kanayabilir.

 

Göbek Deliği Kanaması Nedenleri

1 Göbek Deliği İltihabı

Göbek deliği nemli, sıcak ve karanlık bir yer olduğu için bakteri ve mantarların üremesi için mükemmel bir yerdir. Bu yüzden hijyen eksikliği, aşırı terleme gibi nedenlerle göbek deliğinde iltihap oluşabilir.

Göbek deliği iltihabının ilk belirtileri derinin renginde değişme ve şişkinliktir. Sonradan ise göbek deliğinden kan ve iltihap gelebilir. Kanama çok az olabileceği gibi fazla da olabilir.

Göbek deliğinden kan gelmesi neredeyse her zaman bir iltihabın sonucudur. Geniş Bilgi İçin: Göbek Deliği İltihabı

2 İyi Huylu Kist

Göbek deliği etrafındaki iyi huylu bir kist kanamaya neden olabilir. Kaşıma ya da başka bir fiziksel temas sonucunda kist enfeksiyon kaparak dışarı kan ve iltihap salar. Ama bu durum endişelenecek bir durum değildir.

3 Urakus Kisti

Doğmamış fetüste mesaneyi göbek bağına bağlayan bir kese vardır. Ama doğuma kadar bu kese tamamen kapanır. Ama nadir durumlarda kese kapanmaz ve sonradan şişebilir ya da açıklığında bir kist oluşabilir. Bu kist göbek deliğinde kanamaya neden olabilir.

Genelde yeni doğan bebeklerde görülen bu durum, çok nadiren yetişkinlerde de görülür.

Göbek Deliği Kanaması Tedavisi

Antibiyotikler
İltihabın başlangıç evrelerinde antibiyotik kremler sorunu halletmek için yeterli olacaktır. Birkaç gün içerisinde iltihap tamamen yok olur ve kanama problemi tamamen hallolur.

Ancak iltihabın ilerlediği durumlarda ağız yoluyla alınan antibiyotikler gerekebilir. İltihap kapmış iyi huylu kistler için de yine antibiyotik tedavisi uygulanır.

Hijyen
İltihabın daha fazla yayılmaması için kişisel hijyene dikkat etmek büyük önem taşır. Ayrıca göbek deliğini arada bir tuzlu su ya da alkol ile temizleyebilirsiniz.

Ameliyat
Urakus kisti ciddiye alınması gereken bir durumdur ve düzeltilmesi için tedaviye ihtiyaç duyulur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.