Maiden’s Hair olarak da bilinen Ginkgo biloba, Çin’de tıbbi olarak binlerce yıldır çeşitli sağlık sorunlarının iyileştirilmesi için kullanılan eski bir bitki özütüdür. Aslında, Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, ginkgo bilobanın; dünyanın en eski ağaç türü ve bugün dünya çapında en çok satan bitkisel tedavilerden biri olduğunu bildirmiştir.

Ginkgo Biloba; etkin antienflamatuvar, antioksidan, trombosit oluşturan ve dolaşımı artıran etkileri nedeniyle geniş çapta incelenmiştir. Mevcut araştırmalara göre ginkgo bilobanın; bilişsel işlevi artırmak, olumlu ve artmış enerji, gelişmiş hafıza ve birden fazla kronik hastalığa bağlı semptomların azaltılması (örneğin bir astım doğal tedavisi ve demans tedavisi olarak kullanılıyor) gibi yararları bulunmuştur. Hatta Almanya’da reçeteli bir ilaç kadar etkili olduğu düşünülüyor!

 

Ginkgo Biloba Nedir?

 

Ginkgo Biloba, Çin ginkgo ağacının yapraklarından türetilen doğal bir özdür. EGb761 ve GBE, yeşil ginkgo biloba bitkisinin standart hale getirilmiş özü için kullanılan bilimsel terimlerdir ve serebral artırıcı etkileri nedeniyle sıklıkla kullanılır. Ginkgo onlarca yıldır Fransa, Almanya ve Çin’de kullanılmıştır. Her ne kadar Çin bitkisel tıbbı binlerce yıldır kurutulmuş ginkgo yaprağını ve tohumunu kullansa da, bugün klinik araştırmaların odağı, bitkinin kurutulmuş yeşil yapraklarından yapılmış standart ginkgo biloba sıvı özünün etkinliği üzerine odaklanıyor.

 

Geleneksel Çin Tıbbına ve mevcut klinik araştırmalara göre, ginkgo biloba, mitokondriyal hasar ve oksidatif strese karşı koruyucu etkiler bıraktığı için güvenli, etkili ve vücuda çeşitli şekillerde yarar sağlıyor. Çin bitkisel tıbbında antik çağlardan beri çeşitli tıbbi durumları, özellikle de dolaşım sorunlarını ve hafıza ile ilgili problemleri olanları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Ginkgo Bilobayı Bu Kadar Güçlü Kılan Nedir?

Ginkgo biloba özütü, güçlü antioksidan özelliklere sahip iki bileşeni (flavonoidler ve terpenoidler) içerir. Bunların yaşla ilişkili hastalıkların ilerlemesine ve yaşlandıkça genellikle kötüleşen oksidatif stresle mücadele ederek yavaşlatmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor. Bilim adamları, ginkgo’da 40’tan fazla bileşen bulmuştur. Fakat sadece ikisinin ilaç olarak davrandığı düşünülür: flavonoidler ve terpenoidler.

Flavonoidler bitki esaslı antioksidanlardır. Laboratuvar ve hayvan çalışmaları, flavonoidlerin sinirleri, kalp kasını, kan damarlarını ve retinayı hasardan koruduğunu göstermektedir. Terpenoidler; kan damarlarını genişleterek ve trombositlerin yapışkanlığını azaltarak kan akışını geliştirir. Bu; her yaştan insan için vasküler genişlemeyi artırma ve kan damarlarının sağlığını geliştirme kabiliyeti, beyin aktivitesini, gelişimini, detoksifiye mekanizmalarını ve bağışıklık fonksiyonunu desteklediği anlamına gelir. Ginkgo’nun göze çarpan pek çok faydası zihinsel performansın yanı sıra odak ve bellek gibi beyin fonksiyonlarıyla da bağlantılıdır. Ginkgo Biloba, halen bilişsel bozukluklar ve Alzheimer hastalığı için en çok araştırılan ve benimsenen bitkisel ilaçtır. Ayrıca; beyin hücreleri tarafından glikoz alımının artırılması (şekeri parçalamaya yardımcı olabilir), bellek, ruh hali, kalp atışı düzenlemesi ve göz sağlığından sorumlu sinir sinyallerinin iletimini artırma potansiyeline sahip olabileceği düşünülmektedir.

 

Konsantrasyonu Artırır

Araştırmalar, ginkgo’nun kötü konsantrasyonla mücadele etmesine, bilişsel gerilemeyi tersine çevirmesine ve yorgunluğun iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kronik olarak düşük konsantrasyon, kafa karışıklığı, fiziksel performans düşüklüğü, yorgunluk, baş ağrısı ve ruh hali değişiklikleri ile karakterize bir durum olan serebral yetmezliği tedavi etmek için bile yararlıdır. Beyni teşvik eden birçok ginkgo biloba; antioksidan aktiviteyi artıran, oksidatif stres seviyesini düşüren ve dolaşımı geliştiren etkili bir antienflamatuvardır.

 

Demans ve Alzheimer için Riski Azaltmaktadır

Toplam bir tedavi olarak düşünülmese de, genel bilimsel literatür, ginkgo biloba’nın, Alzheimer hastalığı ve demans da dahil olmak üzere, bilişsel düşüş yaşayan kişilere fayda sağladığını düşünmektedir. Bazı çalışmalar, ginkgo’nun hem yaşlı hem de daha genç erişkinlerde bilişsel performansı ve hafızayı iyileştirmesine yardımcı olduğunu ancak yaşla ilişkili zihinsel düşüş için özellikle yararlı olabileceğini buldu.

Çoğu araştırmada, kolinesteraz inhibitörü ilaçlarıyla (ChEI’ler) standart Alzheimer tedavisi gören hastalarda ginkgo’nun Alzheimer semptomlarını düşürme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ancak, ilave ginkgo takviyesi alan Alzheimer hastalık grupları, en az bir yıllık bir süre boyunca ginkgo kombinasyon tedavisi almayanlarla karşılaştırıldığında, Alzheimer Hastalığı Değerlendirme Ölçeği skorlarına göre yaşam kalitesinde önemli farklılıklar bildirildi.

Ginkgo, kişilerin travmatik beyin hasarından kurtulmalarına da yardımcı olabilir. Özütü, Çin’de akut iskemik inmenin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bazı çalışmalar, antipsikotik ilaçlarla kombinasyon halinde, ginkgo’nun şizofreni hastalarına ve ciddi zihinsel bozukluklara etkili bir ek tedavi olabileceğini bile buldu. Aynı zamanda çoklu skleroz (MS) hastalarında bilişsel işlevleri geliştirme potansiyeline sahiptir.

 

Kaygı ve Depresyonla Mücadele Etmeye Yardımcı Olur

Yaşam kalitesini, sinirliliğinizi, depresyonunuzu veya ruh halinizi düşüren kronik yüksek stres yaşıyorsanız, ginkgo biloba size yardımcı olabilir. Araştırmalar ginkgo bilobanın, vücudun stresle mücadele yeteneğine fayda sağladığını, kortizol ve adrenalin gibi yüksek stres hormonlarının etkilerini önlediğini ileri sürdü. Vücudun sıkıntı ve endişe ile başa çıkma yeteneğini doğal olarak artıran adaptojenik ot olarak gingko; genel anksiyete bozukluğu ve muhtemelen mevsimsel depresyon, panik atak ve sosyal fobisi olan insanlar için de yararlı olabilir.

 

Regl Semptomlarını Azaltır

Bazı araştırmalar, ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı, kaygı, yorgunluk ve kas ağrısı da dahil olmak üzere, ginkgo tedavisinin regl semptomlarını azaltmaya yönelik olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Postmenopozal kadınlarda da ruh hali ve biliş üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmekte ve benzer semptomların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

 

Görme ve Göz Sağlığını Düzeltmeye Yardımcı Olur

Daha fazla kanıt gerekmekle birlikte, göze olan kan akışını iyileştirdiği ve kornea, maküla ve retinaya zarar verebilecek radyal hasarla mücadele ettiği için, ginkgo göz sağlığı için faydalı görünüyor. Yaşlı yetişkinler için görme engelleme ve göz hasarına karşı UV hasarı veya oksidatif stresin düşürülmesi özellikle yararlıdır. Bazı çalışmalar, ginkgo’nun trombosit aktive edici faktörleri ve serbest radikallerin neden olduğu zar hasarını önlemesi sayesinde yaşla ilişkili maküler dejenerasyon riskini azaltmada etkili olduğunu tespit etmiştir.

Libido Üzerinde Etkili Faydaları Vardır

Ginkgo bilobanın hormonal dengeye olumlu etkileri olduğu, özellikle serotonin düzeyleri, kan basıncı ve dolaşımda pozitif etkilere sahip olduğu düşünüldüğünde, erektil disfonksiyon ve düşük libido ile mücadele etmeye yardımcı olabilmesi olağandır. Ginkgo, kan damarlarını genişletme ve üreme sağlığı için önemli olan cinsel organlara olan kan akışını geliştirme potansiyeline sahiptir. Bazı raporlar, ağırlıklı olarak seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin neden olduğu antidepresan kaynaklı cinsel işlev bozukluğunun tedavisinde potansiyel olarak etkili olduğunu göstermektedir.

 

Hemoroid Semptomlarını Azaltabilir

Bazı çalışmalar ginkgo bilobanın, anüs ve rektum damarlarındaki basıncın artması nedeniyle şişme, ağrı ve kanamalara neden olan ağrılı hemoroid yaşayan insanlara fayda sağladığını bulmuştur. Ginkgo, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, ağrı toleransını iyileştirir ve hemoroidle ilişkili kanamayı durdurmaya yardımcı olan iltihaplanmayı azaltır, böylece ginkgo biloba etkili hemoroid tedavisi yapabilir.

 

Fibromiyalji ile Mücadele Ediyor

Bazı çalışmalar, CoQ10(Koenzim) ve ginkgo takviyelerinin, fibromiyalji tanısı alan, sinir sistemi bozukluğu olan insanlar için yaşam kalitesini artırdığını bulmuştur. Fibromiyalji genellikle yorgunlukla eşlik eden yaygın bir kas ağrısıdır; baş ağrısı ve uyku, anksiyete ve depresyon ile ilgili zorlukları da içerir. Ginkgo biloba, doğal bir fibromiyalji tedavisi olarak kullanılabilir.

 

Astım Belirtilerini Azaltır

Bazı çalışmalar, ginkgo özütünün astıma bağlı semptomları azaltabileceğini bulmuştur. Enflamasyonu düşürdüğü, antioksidan aktiviteyi geliştirdiği ve sinirin işleyişi üzerinde pozitif etkileri olduğu için insanlar ginkgo kullanınca nefes almada daha az sorun yaşadığını bildirmiştir.

Kaynak:

https://draxe.com/ginkgo-biloba-benefits/