Gıda Zehirlenmesi Ve Bitkisel Çareler !

Gıda Zehirlenmesi Ve Bitkisel Çareler !

Çoğumuz, hayatımız boyunca mutlaka gıda zehirlenmesi yaşarız. Gıda zehirlenmesi, gıdalardaki bakteri, virüs veya diğer toksinlerden kaynaklanmaktadır. Belirtilerden bazıları mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, karın krampları ve diyare sayılabilir . Gıda zehirlenmesi göz ardı edilmemelidir.

Gıda zehirlenmesinden muzdarip olduğunuzda, vücudunuz normalden daha fazla su kaybedebilir. Sulu kalması için daha fazla su içiniz. Bu zehirlenme semptomlarına neden olan toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Aslında, ishal ve kusma yaşarken, sıvı alımını suyla ve berrak sıvılarla arttırmak ve katı yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir. Evde uygulayabileceğiniz basit ve hazır malzemelerle rahatsızlık belirtilerini hafifletebilirsiniz.  Fakat özellikle şiddetli ishal, kusma, baş dönmesi veya dehidrasyon belirtileri varsa mutlaka doktorunuza danışın.

İşte gıda zehirlenmesi için kullanabileceğiniz formüller;

* Zencefil

Zencefil, gıda zehirlenmesi nedeniyle  hemen hemen her türlü sindirim problemini tedavi etmek için mükemmel bir evde çare.Mide yanması, mide bulantısı ve gıda zehirlenmesi ile ilişkili diğer belirtileri durdurmak için öğle veya akşam yemeğini yedikten sonra bir fincan zencefil çayı iç. Zencefil çayı yapmak için, bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili bir bardak suda birkaç dakika kaynatın, biraz şeker veya bal ekleyin ve çayı ılıyınca için. Bir başka seçenek ise bir çay kaşığı  bal ve zencefili bir bardak sıcak suya ekle ve iltihap ve ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez  için. Ayrıca çiğ zencefil dilimleri de yiyebilirsiniz.

* Fesleğen

Fesleğen gıda zehirlenmesinin neden olduğu mide ve karın rahatsızlığını hafifletmek için mükemmel bir bitkidir. Ayrıca, mikroorganizmalarla mücadeleye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir . Fesleğenin faydalarını çeşitli şekillerde elde edebilirsiniz. Günde birkaç kez bir çorba kaşığı bal ile birkaç  fesleğen yaprağını bir bardak sıcak suda demleyip suyu için.  Veya dört fincan  suya birkaç fesleğen yağı damlatın. Mide ağrısına ve diğer sorunlara neden olan bakterileri öldürmek için yavaş yavaş gün boyunca için.
Üç yemek kaşığı sade yoğurda fesleğen yaprağı, biraz deniz tuzu ve tutam karabiber ekleyin. Belirtileriniz yok olana kadar bunu günde 3-4 defa tüketin.

* Limon

Limonda anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikler çok rahatlama sağlayabilir. Limon asidi, gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
Bir çay kaşığı limon suyuna bir parça şeker ekleyin ve günde 2-3 defa için. Ayrıca, sisteminizi temizlemek için ılık suya limon suyu ekleyin ve gün boyu tüketin.

*Elma Sirkesi

Doğada asidik olmasına rağmen elma sirkesinin vücutta metabolize olma şeklinden dolayı alkalin etkisi vardır. Böylece, çeşitli gıda zehirlenmesi belirtilerini hafifletebilir. Gastrointestinal astarı yatıştırır ve bakterileri öldürür, böylece anında rahatlama sağlar. İki çorba kaşığı elma sirkesi bir fincan sıcak suyla karıştırılıp aç karnına  içebilirsiniz.
Alternatif olarak, iki ila üç çay kaşığı seyreltilmemiş elma sirkesi içebilirsiniz.


*Yoğurt ve Çemen Tohumu

Yoğurt antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip olup, bakterilere karşı vücuda faydalıdır. Ayrıca çemen tohumları karın rahatsızlığına iyi gelir. Bir çorba kaşığı çemen tohumu ve bir çorba kaşığı yoğurdu bir kasede karıştırın ve tüketin.  Çemen tohumlarının ve yoğurdun biraraya getirilmesi, mide ağrısına ve kusmaya son verecek ve rahatlama sağlayacaktır.

*Muz

Muz  midenize iyi gelir , çünkü sindirimi kolaydır. Artı potasyum açısından zengin oldukları için potasyum depoların kusma ve ishal nedeniyle tükenmesine yardımcı olurlar.
Sadece bir muz yemek enerji seviyenizi geri yüklemeye de yardımcı olacaktır. Olgunlaşmış bir muz yiyebilirsiniz.

*Sarımsak

Sarımsak, güçlü antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı gıda zehirlenmesinde çok etkili. Ayrıca, diyare ve karın ağrısı gibi belirtileri hafifletir. Bir taze sarımsak tanesini yiyin veya  su ile yutun. Sarımsak kokusunu tolere ederseniz, sarımsak suyu da deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, sarımsak yağı ve soya yağı karışımı hazırlayıp yemek yedikten sonra midenizi ovun.

*Kimyon

Kimyon tohumları gıda zehirlenmesine bağlı karın ağrısı ve mide yanmasını hafifletebilir. Bir çay kaşığı kimyon tohumlarını bir fincan suda kaynatın. Bir çay kaşığı kişniş suyu, taze kişniş yaprakları ve biraz tuz  ilave edin. Birkaç gün boyunca günde iki kez için. Kimyon tohumlarırahatsızlığınızı hafifletir ve  sisteminizi  temizler .

* Bal
Bal, hazımsızlık ve diğer gıda zehirlenmesi semptomlarının tedavisinde etkili olabilecek antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Doğal bir çare olarak bal, saf haliyle alınabilir veya çaya eklenebilir. Günde üç kere bir tatlı kaşığı bal,mideyi yatıştırmak ve iyileştirmek için harikalar yapabilir. Aynı zamanda midede fazla asit oluşumunu kontrol eder.

* Bitki Çayları
Farklı bitki çay çeşitleri tüketerek rahatsız olan sisteminizi yatıştırmaya ve bedeninizi temizlemeye yardımcı olabilirsiniz. Nane çayı mide üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve mide kramplarını rahatlatabilir. Mide bulantısı yaşıyorsanız, meyan kökü çayı veya papatya çayını deneyin çünkü bu çaylar iltihabı azaltacak ve size iyi gelecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz