Geyik elması yaprağının faydaları-Geyik elması yaprağı neye iyi gelir?

Geyik elması yaprağının faydaları-Geyik elması yaprağı neye iyi gelir?

Geyik elması her derde deva ve değişik hastalıklara şifalar sağlayan bir ağacın meyvesidir. Bu yemişin kalp sağlığından tutunuz da beyin ve sinir sistemine kadar çok değişik organ ve dokulara bitkisel şifalar sağladığı bilinen bir gerçektir. Geyik elması ülkemizde çok farklı adlarla bilinen meyvelerden biridir. Bu adlar arasında alıç, ekşi muşmula, akdiken, edran ve geviş de bulunur.

Tüm Avrupa’da yetişen Geyik elması ağacının ülkemizde 20’ye yakın türü bulunmaktadır.

Geyik elması böbrek rahatsızlıklarında kullanılan bitkilerin başında gelir. Böbrek fonksiyonlarının onarılmasında rolü büyüktür.

Geyik elması Böbrek taşı ve kumuna karşı da bu bitkinin tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak sürekli bir biçimde Geyik elması kullanılması ancak doktorun izniyle ve kontrolünde mümkündür.

Geyik elması aynı zamanda kan dolaşımını düzenler, kalp çarpıntısını düzenler ve krampların azalmasını sağlar. İshal olan kişilerin de kısa zamanda düzelmesi için Geyik elması çayından faydalanmaları gerekir. Bunun için Geyik elması meyvesinin püresi hazırlanarak tüketilmelidir.

İçten ve dıştan uygulanabilen Geyik elması bitkisinin çiçekleri mayıs ve haziran aylarında, meyveleri ise olgunlaştıktan sonra toplanır. Kurutulan ve kuru yerde muhafaza edilen meyveler 1 yıl kadar kullanılabilir.

Geyik Elmasının Faydaları: Geyik elması önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olarak kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir. Geyik elması Kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Geyik elması Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışı) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir. Geyik elması Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Geyik elması Beyne kan akışını arttırır. Geyik elması Uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Geyik elması Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Geyik elması Cinsel gücü arttırır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz