Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğunun En İyi 10 İşaret ve Belirtileri

Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğunun En İyi 10 İşaret ve Belirtileri

Stresin az ya da çok yoğun anlarını yaşamak bazen normaldir. Tıbbi sonuçlar beklerken ya da bazen baş etmek kolay ve stres veya anksiyete tepe noktalarına neden olabilir. Ancak bu durumlar ya da problemler çözüldükten ve çoğu insan hareket ettikten sonra.

Birçok insan ve bunun farkında bile değiller. Ayrıca kadınları erkeklerden daha fazla etkiler.

Bu tanıdık geliyor mu? Anksiyete bozukluğundan muzdarip misiniz? Ya da çevrenizde bazı işaretler gösteren birini tanıyor olabilirsiniz? Zaman kaybetmeyin ve belirtileri ayırt etmek için bilmeyin.

1. Aşırı kaygı

Hepimiz sağlık, para ve aile sorunları ile ilgileniyoruz. 

Anksiyete bozukluğu olan bir kişi her zaman her şeyin yanlış gittiğini hisseder. Bir gün, günlük görevlerini yapmasını engellemek için çarpışmak üzere bir savaşa dönüşür.

Bazen biraz fazla nevrotik, mükemmeliyetçi misiniz yoksa daima kenarda mı kalıyorsun? Anksiyete bozukluklarına da bağlı olabilirsiniz.

2. Kas gerginliği

Anksiyete sadece zihin ile sınırlı değildir. Aksine, fiziksel sağlığınız üzerinde önemli yansımalar olabilir: kas gerginliğini arttırır.

Yanaklarınızın kasları sert ve acı ise, bu çok daha ciddi bir durumun bir işareti olabilir.

3. Baş ağrısı

Baş ağrısı kas gerginliğinin sonucudur. Eğer müsküler alanlarda (tapınaklar veya göz gibi) şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız, bir TAG olabilir.

Amerikalı bir anksiyete ve depresyonla mücadele derneğine göre, baş ağrısı bu hastalığın ilk belirtisi olabilir.

4. Konsantrasyonun zorlukları

Bir kişi daha endişeli ve konsantre olması daha zor. TAG’si olan bir kişi onu çevreleyen her şey tarafından kolayca dikkati dağıtır. Aslında, zihin çok hızlı çalışır ve aynı zamanda tüm problemleri analiz edip ele alır. Bu, kesin bir bilgi üzerinde sıfır konsantrasyonunu sonlandırır.

Etkili olmamasına ek olarak, derste kalmak için iki kat daha fazla enerji kullanması gerekiyor ve bu düşünce akışında tamamen yutulmuyor.

Bu kaygıyı önlemek için, bazı insanlar endişeleri ve temporzları unutmak (işyerindeki ağa göz atmak vb.) İçin dikkatlerini dağıtmalıdır.

5. Aşırı terleme

Spor sırasında stresli bir süre boyunca aynı terleri çalmazsınız.

Sıcak ya da spor olduğunda. Tüm cilt altında bulunan endokrin bezler vücudu soğutmak için işlev görür. Fakat stresin zirvesinde, koltuk altları gibi belirli bölgelerde bulunan apokrin bezleridir.

Ellerinizi ve koltuk altlarınızı bir çok terlerseniz, gitme ve doktorunuzla konuşmanın vakti gelmiştir.

6. Mide bulantısı

Çoğu mide bulantısı zehirlenme veya mide rahatsızlığından kaynaklanmaz, aslında stres veya korkudan kaynaklanır.

Eğer nöbetlere eğilimliyseniz, özellikle stresli olduğunuzda ve doktorunuzla konuşarak zaman kaybetmezseniz. Derin bir nefes al ve gözlerini kapat. Yavaşça nefes almak için zaman ayırın. Göreceksiniz, mide ağrılarını sakinleştirecektir.

7. Genellikle tuvalete gitmek ister misin?

Sürekli tuvalete gitmek ister misin? Kendinizi bir WC (toplu taşıma, vb.) Olmadan bir yerde bulmaktan her zaman endişe duyuyor musunuz? Ve bazen arzusun, ama hiçbir şey gelmiyor?

Bu tür bir senaryo gerçekleşirse, bu endişe bozukluklarının belirtisidir. Sindirim sisteminiz çok hassastır. Stres hormonları kızarır, sindirim hızınızı değiştirir ve bağırsaklarınıza baskı uygular.

8. Uyku Bozuklukları

TAG ayrıca uyku bozukluğunda kendini gösterir. Yataktan hemen önce, beyin, uyku isteğinizi değiştiren binlerce ve bir şeyi düşünüyor.

Uyku, bedensel ve ruhsal sağlık için bile duygusaldır. Bu yüzden, iyi bir gece geçirdiğin zamanı hatırlayamazsan, doktorunla konuş.

9. Tremor

Tremorlar, özellikle stresin zirvesinde ortaya çıkıp sonra devam ederse, endişe bozukluğunun bir belirtisidir. Nedeni basit: Pik stres adrenalin zirvesine eşittir.

Anksiyete, hayatta kalma içgüdüsünü, ikincisi olmasa bile, bir tehlikeye yanıt olarak tetikler. Bu enerji sağlayan ve herhangi tehlikeli bir durum için vücudu hazırlayan bir adrenalin acele üretir. Bu ayrıca sinir hücrelerini sulamak için venöz sistemin bir kasılmasını tetikler. Bütün bunlar titremeye neden olur.

10. Uyarıda

Panik atak, anksiyete bozukluğunun en büyük semptomlarından biridir. Vücut bu ekstra strese sinirlilik ve en ufak bir şeye karşı duyarlılık verir. Her zaman uyanık.

Bununla birlikte, panik ataklar diğer patolojilere de dönüşebilir. Bu yüzden görünüşlerinin ilk belirtilerini nasıl ayırt edeceğini bilmek önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz