Gebelikte Vajinal Ultrason

Gebelikte Vajinal Ultrason

Yanlış bir inanışla birçok gebe alttan yapılan vajinal ultrasona girmemektedir ve bebeğinin düşeceğini sanmaktadırlar. Bir hekim olarak hepimiz vajinal ultrason yapıldığı için bebeğinin düştüğünü o yüzden

doktorunu değiştiren hastalarla karşılaşmaktayız.

Vajinal ultrason, rahim ağzını görüntülemek ve erken gebeliğin takibi için çok yararlı bir ultrason yöntemidir ve dikkatli yapıldığında hiç bir zararlı etkiye yol açmamaktadır Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gebelikte tanı yöntemleri ve kullanılan aletler gittikçe artmaktadır . Bunlardan biri kuşkusuz herkesin tanıdık olduğu ultrasonografi cihazlarıdır.

Gebe takibinde gebeliğin ilk ayından son noktasına kadar ultrasonografi vazgeçilmez bir takip yöntemi olmuştur. Elde edilen görüntülerle bebeklerde daha anne karnında major anomalilerden en basit cinsiyet tayinine kadar her alanda kullanılmaktadır.

Ultrasonografi ile bebeğin kan akımları ve sağlık durumu hakkında çok geniş bilgiler elde edebilmekteyiz. Bebeğinizin anne karnındayken fotoğraf albümlerine girebilmesini sağlayan 3 boyutlu cihazlar da kullanılmaya başlanmıştır. Bu takipler bebek üzerine olumsuz etkisi var mı? Kaç kez ultrasona girmeliyiz?

Yapılan çalışmalarda ultrasonografi takiplerinin bebek üzerinde olumsuz etkisi gösterilmemiştir. Bu durum sık sık yapılan takiplerle de aynı bulunmuştur. Ultrason cihazları normal ama insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgası kullanmaktadır. Bu sebeple bebek üzerinde bir zarar söz konusu olmamaktadır. Bu konuda doktorunuzun tavsiye ettiği ve uygun gördüğü her durumda ultrasona girmenizde bir sakınca yoktur.

Bu yazı vajinal ultrason nedir, vajinal ultrason video, vajinal ultrason acıtırmı, vajinal ultrason aleti, vajinal ultrason videoları, vajinal ultrason görüntüleri, vajinal ultrason nasıl yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.


vajinal ultrason nasıl yapılır, vajinal ultrason acıtırmı, alttan ultrason nasıl yapılır, vajinal ultrason aleti, vajinal ultrasonografi nasıl yapılır, vajinal ultrason nedir, transvajinal ultrason nasıl yapılır, vajinal ultrason aleti resmi, vajinal ultrason video, vajina ultrasonu nasıl yapılır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz