Gebelikte Kabızlık

Gebelikte Kabızlık

Her anne adayı gebeliğinin veya hamileliğinin belirli bir döneminde mutlaka kabızlık sorunu yaşamaktadır. Vücutta oluşan değişikliklerin bizleri karşı karşıya bıraktığı bu soruna müdahalede

gecikmek annenin özellikle ruh sağlığı açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Her anne adayı hamilelik döneminde mutlaka ama mutlaka  beslenme şekline dikkat ederek kabızlık sorununa çözüm bulmak zorundadır.

Gebelikte kabızlık geçiş zamanının uzaması ve büyüyen uterusun basısı sonucu sık görülür. Hemoroid oluşumu da sıktır. Gebelik öncesi barsak alışkanlıkları normal olan gebeler yeterli miktarda sıvı alarak, diyetinde posalı yiyecekler alarak ve egzersizle kabızlık problemlerini önleyebilirsiniz.

Bol sıvı yanında posalı gıdaların da tüketilmesi gebelikte sık görülen kabızlık şikayetlerini azaltır. Lifli gıdalar kepekli ekmek, yulaf ezmesi, barbunya, kepekli makarnalar, kayısı, kuru üzüm, bezelye, pırasa, esmer pirinç, ahududu ve kuruyemişte bol miktarda vardır.

Ayrıca bolca kayısı, erik, incir kompostoları ve doğal meyve suları da içebilirsiniz. Sabah kahvaltısından önce aç karınla bir bardak ılık su içiniz. Tüm bunlara ek olarak yaptığınız egzersizi artırmanız da bu probleminizin azalmasına yardımcı olabilir. Özellikle açık havada yapılan bir saatlik yürüyüşler kendinizin ve gebeliğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Gerektiğinde doktorunuzun vereceği ilaçlar kullanılabilir. Ancak, her türlü ilaçta olduğu gibi doktora danışmadan herhangi bir kabızlık ilacı kullanmayınız.

Bu yazı hamilelikte kabızlık tedavisi, hamilelikte kabızlık ıkınma, gebelikte kabızlık nasıl önlenir, gebelikte kabızlık ilacı, gebelikte kabızlık olurmu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte kabizlik ikinma, gebelikte kabızlık ve ıkınma, gebelikte kabızlık olurmu, gebelikte kabızlık tedavisi, gebelıkte ıkınmak, gebelikte ikinmak tehlikeli mi, gebelikte ikinmak zararlimi, gebelik kabızlık ıkınma, gebelikte ikinmak tehlikelimi, gebelikte kabizlik keseye zarar verirmi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz