Gebelikte Aşı

Gebelikte Aşı

Gebelik sırasında aşı uygulanması gelişmekte olan fetus için teorik risk taşımaktadır. Kullanımdaki aşıların fetus üzerinde olumsuz etkileri bulunduğuna ilişkin herhangi bir kanıt olmamasına karşın, gebe bir kadın sadece aşının zarar vermesinin pek olası olmadığı durumlarda, hastalığa maruz kalma riski yüksek olduğunda ve enfeksiyonun anne ve fetus için önemli risk oluşturacağı durumlarda aşılanmalıdır.

Gebelik sırasında aşı yapılacaksa, bunun mümkünse ikinci veya üçüncü trimestre kadar ertelenmesi olası teratojenite konusundaki endişeyi en aza indirebilecek akılcı bir önlemdir.Haemophilus influenza Tip B (Hib) konjugatı ve inaktif poliovirus aşısı (IPV) dahil bu yaş için rutin olarak planlanmış aşılar uygulanmalıdır.

Başka türlü (primer aşılanma veya rapel dozu olarak) endike olmalarının dışında, ABD’de gebelikte rutin olarak uygulanması önerilen aşılar yalnızca tetanoz, difteri ve grip aşılarıdır. Son 10 yıl içinde bir difteri ve tetanoz toksoidi (dT) rapeli yapılmamış olan gebe kadınlara bir rapel dozu verilmelidir, ve aşılanmamış ya da kısmen aşılanmış olanların primer serileri tamamlanmalıdır.

Yenidoğan tetanozu insidansının çok yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerde, kullanılmasının advers olaylara neden olduğuna ilişkin bir kanıt bulunmayan ve yenidoğan tetanozunun ortaya çıkmasında çarpıcı azalmalar sağlayan dT gebelik sırasında rutin olarak uygulanmaktadır. Haemophilus influenza Tip B (Hib) konjugatı ve inaktif poliovirus aşısı (IPV) dahil bu yaş için rutin olarak planlanmış aşılar uygulanmalıdır.

Çalışmalarda, gebeliğin ikinci ve üçüncü trimestrinde ve erken loğusalık döneminde altta yatan risk faktörleri olmasa bile kadınların grip hastalığı komplikasyonları ve bu nedenle hastaneye yatış bakımından artan risk altında oldukları gösterilmiştir. Bu nedenle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) grip mevsiminde gebeliği 14 haftadan büyük olan tüm kadınlara grip aşısı uygulanmasını önermektedir. Haemophilus influenza Tip B (Hib) konjugatı ve inaktif poliovirus aşısı (IPV) dahil bu yaş için rutin olarak planlanmış aşılar uygulanmalıdır.

Bu yazı gebelikte aşı takvimi, gebelikte aşı zamanları, gebeyken yapılan aşılar, hamilelikte aşı tarihleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte aşı, gebelikte yapılan aşılar, gebelikte, gebelikte aşı takvimi, 18 haftalık gebelikte aşı ve kontroller nelerdir, 18 haftalık gebelikte aşı dönemi, gebeliğin 29 ncu haftalığındaki aşı, gebelik aşıları, 16 haftalık gebelik aşısı, HİB AŞISI GEBELERDE

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz