Gebeliğin 9. Haftası

Gebeliğin 9. Haftası

Bebek: Omurilik ucundaki kuyruk kısaldı ve bu hafta tamamen kaybolacak. Kafası ise büyümeye devam ediyor ve şu anda vücudundaki en büyük organ kafası. Bu hafta bebeğin boyu 22-30 mm. ve ağırlığı 4 gram Sindirim sistemi gelişmeye devam ediyor, anüs belirmeye başladı ve bağırsaklar uzuyor. Temel göz ve dil yapıları oluştu. Daha önce yüzün yanlarında yer alan gözler ortaya doğru ilerlemeye ve bebeğiniz ağzını hareket ettirmeye başladı.

Göbek kordonu içinde gelişmiş olan bağırsaklar, bebeğin karın boşluğuna taşınmaya başladı. Parmaklar oluştu ancak henüz birbirinden ayrılmadı ve parmak araları perdeli. Bu haftanın sonunda kulağın iç oluşumu da tamamlanacak. Henüz ultrason ile tespit edilemese de cinsel organlar da oluşmaya başladı. Kaslar geliştiğinden bebeğiniz ilk hareketlerini bu hafta yapabilir ve bu hareketler ultrasonda görülebilir, ancak sizin bunları hissetmeniz henüz mümkün değil.

Anne: Bu ay ikinci adet periyodunuzu da geçirmiş oluyorsunuz. Göğüsleriniz dolgunlaştığını ve hassaslaştığını hissedebilirsiniz. Destekleyici bir sütyen kullanarak göğüslerdeki hassasiyetten kaynaklanan rahatsızlığı bir ölçüde azaltabilirsiniz. Beliniz de kalınlaşmaya başlayacağından sevgili kot pantolonlarınızı doğumdan sonra giymek üzere kaldırabilirsiniz. Yavaş yavaş daha büyük beden veya özel hamile giysileri almaya başlamanızın zamanı geldi. Değişen hormon düzeyleri nedeniyle kabızlık ve mide yanması gibi şikayetler baş gösterebilir.

Bu yazı gebelikte 9. hafta, gebeliğin 9. haftası, hamilelikte 9. hafta, hamileliğin 9. haftası, gebelikte 9 hafta belirtileri, gebelikte dokuzuncu hafta, hamilelikte dokuzuncu hafta, hamilelikte dokuzuncu hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeliğin 9 haftası, gebelikte 9 hafta belirtileri, 9 hafta gebelik belirtileri, gebelikte 9 hafta, 9 haftalik gebelik belirtileri, gebelik 9 hafta belirtileri, dokuzuncu hafta gebelik, 9 hafta gebelik, gebelİğğin 9 haftası, 9 haftalık gebelikte kol ve ayak gözükmüyor

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz