Gebeliğin 40. Haftası

Gebeliğin 40. Haftası

 

Hamilelik sürecinin artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Gebeliğin 40. haftasında bizleri ve bebeğimizi neler bekliyor biliyor musunuz? Anne adayları için güzel bir derleme hazırladık. Hamileliğin 40. haftasını hep beraber okumaya ne dersiniz?

Bebek ve Anne: Haftalar süren bekleme ve hazırlıkların ardından nihayet bebek geldi. Ya da belki de henüz gelmedi.

Kadınların sadece %5’i tahmini doğum tarihinde doğum yaparlar. Özellikle ilk hamileliklerde sıklıkla doğum için fazladan iki hafta daha beklenmesi gerekebilmektedir. 40 haftalık doğan bir bebek yaklaşık 3500 gr. ağırlığında ve 48-52. cm. boyundadır. Bebeğinizin doğar doğmaz bir kartpostal bebeği gibi gözükmesini beklemeyin. Özellikle normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin baş şekli geçici olarak bozulur ve dünyaya geldikleri anda vücutları vernix ve kanla kaplı olabilir. Bebeğin cildinde renk değişiklikleri, kuru döküntüler veya tahrişler de olabilir, tüm bunlar tamamen normaldir. www.saglikvegebelik.com

Bebeğin vücudunda sizin hormonlarınızın bulunması nedeniyle cinsel organları (erkeklerde skrotum-torba-, kızlarda dış dudaklar) şişkin gözükebilir. Hatta bebeğinizin minicik memelerinden süt bile salgılanabilir. Bunlar birkaç gün içinde kaybolur ve tamamen normaldir. Doğumdan hemen sonra doktorunuz bebeğin ağzı ve burnundaki mukusu temizleyecek ve uzun süredir beklediğiniz ilk ağlamayı işiteceksiniz. Daha sonra bebeğiniz sizin karnınızın üzerine koyulur ve göbek kordonu kesilir.

Bebeğinizin tepki verip vermediğini ve hayati işaretlerini değerlendirmek amacıyla Apgar puanlaması gibi bir dizi hızlı tarama testi yapılır ve boyu ve kilosu ölçülür. Hamileliğinizin riskli geçmesi veya sezaryen doğum yapmanız durumunda bebeğinizi derhal muayene etmek amacıyla doğumunuzda bir neonatolog hazır bulunabilir. Bebeğinizin dış dünyadaki hayata uyum sağlamasına yardımcı olacak özel bir bakımın gerekli olması durumunda, gerekenler yapılır ve bebek daha sonra kucağınıza verilir.

Hamileliğinizin 40. Haftası Semptomları
Daha sık Braxton Hicks kasılmaları: Bu hafta hissettiğiniz şu kasılmaların Braxton Hicks pratikleri mi yoksa gerçek mi olduğunu merak ediyorsunuz? Sıklığı veya şiddeti artmaz ise veya yürürken veya pozisyon değiştirirken meydana geliyor ise, muhtemelen pratik kasılmalarıdır.

Cenin hareketliliğinde yavaşlama: Bebeğinizin hareketleri yavaşlamış olmasına rağmen, orada hareket ediyor olmalıdır. Ne kadar hareket normal? Bir saat içinde on kımıldanma, sallanma veya yuvarlanma sayabiliyor olmalısınız.

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız birkaç gün içinde geçmişte kalabilir. Bu arada, her yemekten sonra sakız çiğneyerek (ve ayrıca şu mide yanması ilaçları alarak).

Rahim ağzı genişlemesi veya incelmesi: Rahim ağzı açılması veya incelenmesini hissetmemiş olabilirsiniz, ama muhtemelen bu hafta meydana gelecektir. Genişleme santimetre ve incelme yüzde olarak hesaplanır; dahili bir muayene sonrasında, doktorunuz muhtemelen ölçüleri size verecektir. Erken ve aktif doğum boyunca, rahim ağzı genişlemeye (ve incelmeye) devam edecektir.

İshal veya bulantı: Bağırsaklarınız hamilelik sırasında baya bir hırpalandı – ve bir uçtan (kabızlık) diğer uca (ishal) savrulmuş gibi. Bu hafta, gevşek bağırsak hareketleri doğumun eli kulağında olduğuna dair bir işaret olabilir. Başka işaretlere sahipseniz – kanlı akıntı, mukoza tamponunun düşmesi – yakında bebeğinizi kucağınıza alabileceksiniz.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin rahim ağzına düşmüş ise, pelvisinizdeki rahatsızlık duygusu, kalçalarınıza ve idrar kesenize karşı çarpan ufaklığın minik başından kaynaklanabilir. Zamanız var ise, sertifikalı bir gebelik masaj terapistiyle bir masaj programlayın; rahatsızlığı giderecektir.

Bacak krampları: Bacaklardaki bu acı veren kasılmaların nedenini gerçekten hiç kimse bilmiyor, tüm o hamilelik ağırlığını taşımanın (özellikle bu hafta!) bacaklardaki ağrı olduğu iyi bir tahmindir. Kasılma geldiğinde, hafif bir şekilde bileklerinizi ve topuklarınızı bacağınıza doğru bükmek yardımcı olabilir.

Uyku zorluğu: Bitkisel takviyeler veya diğer dükkanda satılan uyku yardımcıları ne kadar çekici olursa olsun, yardımcı olmaz. Bunun yerine, eşinizden rahatlatıcı bir masaj talep edin.

Yorgunluk veya fazla enerji: Bu hafta enerji seviyesinde değişiklik oldukça yaygındır. Belki de yuva kurma dürtüsü sizi çarpmış veya TV karşısına geçip kafana göre takılma arzusuna sahip olabilirsiniz. Endişe etmeyin – iki ruh hali arasında gidip geldiğinizden bunlar tamamen normaldir.

Bu yazı gebelikte 40. hafta, gebeliğin 40. haftası, hamilelikte 40. hafta, hamileliğin 40. haftası, gebelikte 40 hafta belirtileri, gebelikte son hafta, hamilelikte son hafta, hamilelikte son hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

, , , , , , , , ,

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz