Gebeliğin 39. Haftası

Gebeliğin 39. Haftası

Bebek: Haftalardır besinleri plasentadan bebeğe taşıyan göbek kordonun şu anda boyu 50 cm. ve kalınlığı 1.3 cm. Artık 3250 gr. olan bebek de rahmin tamamını doldurduğundan göbek kordonunun sıkışması veya bebeğin

etrafına dolaşması olasılığı var. Bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo tabakaları büyük oranda kayboldu. Vücudunuz, bebeğin hayatının ilk 6 ayı boyunca enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olacak antikorları plasenta yoluyla bebeğe göndermeye başladı. Akciğerler olgunlaşmaya devam ediyor ve sürfaktan üretimi artıyor.

Anne: Sahte doğum sancılarını bu hafta hissetmeye de başlayabilirsiniz. Sahte doğum sancıları düzensizdir ve hareket etmeniz halinde hafifleyebilir. Bu kasılmalar vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları rahmin tepe noktasından başlar ve daha sonra bel, leğen bölgesi ve tüm rahme yayılır. Gerçek doğum kasılmalarının şiddeti giderek artar ve pozisyon değiştirilmesi sancıları hafifletmez. Doğumun bir diğer işareti olan amniyon kesesinin yırtılması da her an gerçekleşebilir. Amniyon kesesi yırtıldığında bazı kadınlarda aniden şiddetli bir su gelmesi olur, bazı kadınlarda ise sadece azar azar devam eden nemlenme olur.

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız veya düzenli kasılmalarınız başladıysa derhal doktorunuzu haberdar etmelisiniz. Bacaklarınızdan başlayıp vajina içine doğru ilerleyen titreşimler hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalına yerleşirken sinirlere baskı yapmasıdır. Ayrıca bebeğin doğum kanalına yerleşmesi (inmesi) nedeniyle bedeninizin ağırlık merkezi değiştiğinden denge kurmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Eğer planlı sezeryan olacaksanız bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle doğumunuzu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir.

Hamileliğinizin 39. Haftası Semptomları
Daha sık Braxton Hicks kasılmaları: Bu pratik kasılmaları yaşamış iseniz, artık daha fazla güç kazanmaya başlıyor olabilirsiniz. Henüz kasılma yaşamadıysanız, endişe etmeyin. Braxton Hicks kasılmaları ikinci (ve sonraki) hamileliklerde daha yaygındır.

Cenin hareketliliğinde yavaşlama: Oturma odasında yer azaldığından, cenin hareketliğinde bir yavaşlama fark edebilirsiniz. Bebeğinizin koordinasyonu artmış ve istemdışı dürtme hareketleri yapma olasılığı azalır (biraz yer kalmışsa biel).

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız artık zirvesinde. Endişe etmeyin, doğum çok yakında olduğu için çarede yakında. Şu an için, yemek yerken sıvı tüketmeyin daha ziyade öncesinde ve sonrasında tüketin.

Kanlı akıntı veya mukoza tamponun düşürülmesi: Rahim ağzındaki kan damarları yırtıldığından, vajinal akıntınıza kan karışabilir (pembemsi veya kahverengimsi). Endişe etmeyin – rahim ağzının genişlediği veya açıldığına dair bir işarettir ve bu iyi bir şeydir. Bu hafta başka bir şeyler daha olabilir: Mukoza tamponu düşebilir (ve tuvalet deliğine). Düşürmeniz doğumun saatler sonra olduğunu göstermez ancak hemen köşeyi dönünce.

Membranların yırtılması (muhtemelen): Doğumun yakın olduğuna dair başka bir işaret – amniyotik bezlerinizin kopması ve sıvı salması halinde. Ancak süpermarkette kasa sırasında dikilirken, doğum yapmaktan endişe etmeyin. Filmlerde izlediklerinize bakmayın, birçok kadın suyu geldiği zaman doğum yaparken (ve hastanede). Eğer suyunuz geldiyse, hemen doktorunuzu arayın.

İshal veya bulantı: Bedeniniz doğuma hazırlandığından, rektumunuzdaki kaslar gevşeyebilir ve gevşek bağırsak hareketlerine neden olabilir. Ayrıca bazı bulantılar yaşayabilirsiniz. Susuz kalmamak için kesinlikle bol su içmeye devam edin.

Hemoroit: İshal yaşıyorsanız, gerçekten hemoroitiniz artık daha az acı veriyor olabilir, öyle ki artık bağırsaklarınız yavaş hareket etmiyor ve kabız da değilsiniz. Sadece doğum sırasında itme, hemoroiti azdırabilir, bu nedenle sizi kurtaran tüm yatıştırıcıları yanınızda taşıyın.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin başı pelvisinize baskı uyguluyor ve rahatsız hissetmenize neden oluyor. Diğer rahatsızlık semptomları arasında aybaşı benzeri kramplar ve hazımsızlık bulunabilir ki bu erken ıkınmaların işaretleri olabilir.

Sırt ağrıları: Sırt ağrılarınız, son haftalara girdiğinizden dolayı kötüleşebilir. Duş alarak ve sırtınıza sıcak su püskürterek ağrıyan bir sırtı yatıştırabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 39. hafta, gebeliğin 39. haftası, hamilelikte 39. hafta, hamileliğin 39. haftası, gebelikte 39 hafta belirtileri, gebelikte otuzdokuzuncu hafta, hamilelikte otuzdokuzuncu hafta, hamilelikte otuz dokuzuncu hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

39 haftalık gebelik, 39 gebelik haftası, 39 hafta gebelik, gebeliğin 39 haftası, gebelikte 39 hafta, 39 haftalık bebek, 39 2 günlük gebelik, 39 haftalık gebelikte sancı, 39 hafta 2 günlük gebelik, gebelik 39 hafta

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz