Gebeliğin 38. Haftası

Gebeliğin 38. Haftası

Bebek: Bebek 3100 gr. ve 35 cm. (tepeden popoya). Artık büyüme çok yavaşlamış olmakla birlikte, yağ depolanmaya devam ediyor. Kilo alımınızın yavaşladığını veya durduğunu fark

edebilirsiniz. Bebek yanakları ve emme kasları geliştiğinden, amniyon sıvısını yutar ve bağırsaklarında atık maddeler birikir. Bağırsaklarından dökülen ölü cilt hücreleri ve lanugo tüyleri, bebeğin ilk kakasını oluşturan, yeşilimsi siyah bir madde olan mekonyumun oluşmasına katkıda bulunan atık maddelerden bazıları.

Bebeğiniz erkekse ve inmemiş testis adı verilen bir durum söz konusu değilse, testisleri skrotuma (torba) inmiş durumda. Bebeğiniz kız ise, vajinanın dış dudakları tamamıyla gelişmiş durumda. Bebeğin baş çevresi ile karın çevresi aşağı yukarı aynı ölçüde. Bu son haftalardaki tekmelerin hiçbirini kaçırmamaya dikkat edin, inanmayacaksınız ama bu tekmeleri gerçekten özleyeceksiniz.

Bebek tamamen doğum kanalına yerleşti ve mesanenize aşırı derecede baskı yaptığı için sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz. Sahte doğum sancıları düzensizdir ve oldukça sancılı olabilir. Bu kasılmalar vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları rahmin tepe noktasından başlar ve daha sonra bel, leğen bölgesi ve tüm rahme yayılır. Gerçek doğum kasılmalarının şiddeti giderek artar ve pozisyon değiştirilmesi sancıları hafifletmez. Bu haftadan itibaren hamilelikte süre tamamen doldurulmuş kabul edilir ve doğumun başlaması halinde, durdurulması için herhangi bir şey yapılmaz.

Hamileliğinizin 38. Haftası Semptomları

Daha sık idrar: Bugünlerde banyoya gidiyorsanız, bebeğinizin başı muhtemelen pelvisinizde ve idrar kesenize daha az yer bırakmaktadır. Kafein ve diğer idrar söktürücü içecekleri atlayınız. Sadece tüm sıvıları tamamen atlamayın – doğuma yaklaştığınızdan dolayı susuz kalmamanız gerekmektedir.

Artan vajinal akıntılar: Bu aralar daha fazla akıntı yaşıyor olabilirsiniz ve hatta rahim ağzınızın genişlediğinden dolayı hamilelik sırasında rahim ağzınızı kapatan mukoza tamponunu da atıyor olabilirsiniz. Bu doğumun eli kulağında olduğu anlamına mı geliyor? Belki de. Ancak önünüzde günler ve hatta haftalar olabilir.

Kanlı akıntı: Vajinal akıntı, genişleme ve incelme sırasında rahim ağzındaki kan damarlarının yırtılmasından dolayı pembemsi veya kahverengimsi bir renk alabilir. İç çamaşırınız (veya tuvalet kağıdının) pembe veya kahverengi renk alması halinde, bebeğinizi yakın bir zamanda kucağınızda tutacağınız anlamına gelebilir.

İshal: Gevşek bağırsak hareketleri bebeğinizin doğması için yeterli yer sağlamada doğanın tercih ettiği bir yoldur, bu nedenle bu hafta ishal olmanız, doğumun eli kulağında olduğu anlamına gelmektedir . Bol miktarda su ve hafif şeyler tüketin – et suyu çorba, tost ve buzlu meyve suları şimdi tercih edeceğiniz şeylerdir. Yağlı gıdaları ve lif açısından zengin şeyleri atlayın.

Kaşıntılı batın: Kaşınan bir göbeği sakinleştirmenin bir yolu? E vitaminli yağlara dadanın. Aslında, fazladan bir E vitamini kapsülleri içeren bir şişeyi stoklamak isteyebilirsiniz – ayrıca bebeğinizi sütünüzle emzirmek istiyorsanız, ağrıyan meme uçları için de mükemmeldir.

Ayak bilekleri ve ayakların fazla şişmesi: Şişmiş bilekler ve ayakları sizi yatağa düşürüyor ise, şimdi destek alma zamanı – yani çorap. Diz veya popoya kadar uzanan bir çorap giyecekseniz, üst giysileriniz çok sıkı olmamalıdır. Günlük şişmeler başlamadan önce sabah bunları giyin.

Uyku zorluğu: Zihniniz çok meşgul, bu nedenle uyuyamıyorsunuz. Forumlara bakmak ve doğum hakkında bilgi aramak için bilgisayarınızı açmayın. Bunlar sadece uykuya dalmak için gerekli süreyi uzatacaktır. Bunun yerine, daha düşük teknolojileri tercih edin, biraz kitap veya dergi okuyun. Bu daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Yorgunluk veya fazla enerji: Bu hafta enerji seviyesinde değişiklik oldukça yaygındır. Bebek gelmeden önce evi düzenlemeye ve temizlemeye çalışırken son derece bitkin olabilir veya enerji patlaması (yuva kurma içgüdüsü olarak bilinir) yaşayabilirsiniz. Devam edin ve temizlik yapın, ancak kendinizi aşırı yormayın. Bu enerjiyi temiz bir klozeti parlatmak yerine doğuma saklayın.

Büyüyen göğüsler ve ilk süt: Göğüsleriniz hiç olmadığı kadar büyük olabilir (ancak daha da büyük olacaklardır!) ve ilk süt sızdırıyor olabilir. Sızmıyor veya daha büyük değil ise, endişelenmeyin. Bu süt emzirmede zorluk yaşayacağınıza dair bir işaret değildir (tabi planınız buysa).

Braxton Hicks kasılmaları: Bu kasılma denemeleri artık daha da yoğun hale gelmiş olabilir. Nefes alma ve görselleştirme tekniklerini denemek için iyi bir zamandır. Eşiniz yanınızda ise, size yardımcı olmasını sağlayın.

Bu yazı gebelikte 38. hafta, gebeliğin 38. haftası, hamilelikte 38. hafta, hamileliğin 38. haftası, gebelikte 38 hafta belirtileri, gebelikte otuzsekizinci hafta, hamilelikte otuzsekizinci hafta, hamilelikte otuzsekizinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

, , , , , , , , ,

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz