Gebeliğin 35. Haftası

Gebeliğin 35. Haftası

 

Bebek: Bebeğiniz 2500 gr. oldu bile! Ve üstelik asıl hızlı kilo almaya bu hafta başlayacak. Vücudunun her tarafında, özellikle de kollar ve bacaklarda yağ depolandı. Erkek bebeklerde testislerin inmesüreci tamamlandı. Bebeğin ebatları arttığından artık rahim içinde sıkışacak ve hareketleri azalacak ancak daha güçlü ve şiddetli bir hal alacaktır. Bebeğin başı da henüz yerleşmemişse bile, artık kasık kemiğinizin üzerine yerleşmiştir.

Anne: Artık doktorunuz rahim ağzındaki açılma ve incelmeleri ve bebeğin pozisyonunu düzenli olarak kontrol edecek. Normal olarak bebeğin kapalı bir rahim ağzından geçmesi mümkün değildir. Doğum rahim ağzının bebeğin çıkmasına izin verecek şekilde esnemesi, incelmesi ve açılması sürecidir. Rahim ağzı 10 cm. açıldığında tam açılma gerçekleşmiş demektir. İçinizde büyümekte olan bebeğe bağlandığınızı hissediyor olabilirsiniz ve doğumdan sonra bu bağ daha da güçlenecektir.

Bağlanma, yani bebeğinizle aranızda yoğun bir bağlılığın oluşması genellikle ilk dakikalarda veya ilk günlerde gerçekleşir, ancak bazen de bu bağlanmanın gerçekleşmesi biraz daha uzun zaman alabilir. Bu bağlanma sadece size bebeğinizi koruma ve sevme isteği vermekle kalmaz, aynı zamanda bebeğin de rahmin dışı dünyadaki güvenlik duygusunu besler. Bu arada herşeyi temizleme ve düzenleme isteği duyabilirsiniz. İstediğiniz işleri yapın ancak aşırıya kaçmamaya ve kendinizi çok fazla yormamaya dikkat edin.

Hamileliğinizin 35. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız bu hafta kötüleşiyor mu?  Bunun nedeni, büyüyen bebeğinizin karın alanınızı ele geçirmesi ve midenizi yukarıya itmesidir.  Büyük bir yemekten sonra yaslanırken veya uzanırken gıda tüketmeyin (ayaklarınızı dinlendirmek için her ne şekilde baştan çıkmış iseniz)

Ara sıra baş ağrıları: Eğer başınız zonkluyor ise, bunun bir dizi nedeni olabilir; aşırı pişmek veya sıkışık bir odada sıkışıp kalmak dahil.  Bir mola verin ve dışarıya hava almaya çıkın veya pencereyi açın.  Ayrıca, hamilelik sırasında hangi ağrı kesicilerin güvenli olduğunu sorun (kontrol altında).  Birçok doktor aşırı dozda almadığınız sürece asetaminofen’e olur diyecektir.

Şişkin damarlar: Bacağınızdaki şişkin damarlar ağrı veya kaşıntı yapmaya mı başladı?  Destek çorabı göstermeye çalıştığınız seksi anne görünümü olmayabilir, ancak göbeğinizin aşağıya doğru bacaklarınıza verdiği baskıyı dengelemek için yukarıya doğru ekstra bir baskı sağlayarak yardımcı olabilir.

Hemoroit: Şişkin damarlar herhangi bir yerde meydana gelebilir ve rektumunuzun etrafında görünenlere hemoroit adı verilir.  Bunlar sakinleştirmek için sıcak su ve tuvalet kağıdı ile siliniz.  Tuvalet kağıdı çok sert ise, bez kullanabilirsiniz.

Kanayan diş etleri: Diş etleriniz hala kanıyor veya hassas olabilir.  Diş eti kuvvetini arttırmak için bol miktarda C vitamini alın. Ekstra bir bardak meyve suyu için, yulaf ezmenize veya gevreklerinize dutsu meyveler katın ve salatanıza domates bocalayın.

Cilt değişiklikleri:  Göbeğinizde aniden kaşınan, kabarcıklı bir isilik oluşmuş ise, açılımı “kaşıntılı ürtikaryal papüller ve hamilelik plakları” olan PUPPP’ye sahip olabilirsiniz.  Bu isilikler zararsız olup bebeğinize veya size risk teşkil etmez ancak sinir bozucudurlar.  Kaşıntıyı hafifletmek için, duş veya banyodan sonra aloe-vera jel uygulamaya çalışın.

Artan sakarlıklar: Bitiş çizgisine doğru badi badi yürüdüğünüz bu hafta beden dengenizi sağlamak daha da güç. (sadece birkaç hafta kaldı!) Güvenli hareket etmeye devam edin – yüksek bir rafta bulunan bir şeye ulaşmak istiyorsanız, bunu eşinizden talep edin.

Unutkanlık: Haftaları geri sayarken, muhtemelen daha unutkan hale geliyorsunuz.  Beyin hücre hacmi gerçekten azalıyor ve uykusuzluk nöbetleriniz de yardımcı olmuyor.  Bebeğiniz doğduktan birkaç ay sonra sisin dağılmasını bekleyin.

Bu yazı gebelikte 35. hafta, gebeliğin 35. haftası, hamilelikte 35. hafta, hamileliğin 35. haftası, gebelikte 35 hafta belirtileri, gebelikte otuz beşinci hafta, hamilelikte otuz beşinci hafta, hamilelikte otuz beşinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

35 haftalık gebelik, gebeliğin 35 haftası, 35 gebelik haftası, 35 haftalık gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 35 hafta, 35 haftalk gebelik, 35 hafta gebelik, gebelikte 35 hafta bebek hareketleri, gebelik 35 hafta, 35 HAFTA GEBE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz