Gebeliğin 34. Haftası

Gebeliğin 34. Haftası

Gebeliğin 34. haftasında en sık göreceğiniz durum maalesef saç dökülmesidir. Doğumdan sonra saç dökülmeleri daha da artar. Gebelik hormonlarına bağlı değişiklikler, tiroid bezinin az ya da çok çalışması saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Vitamin ve mineral eksikliği de sebep olabilmektedir.

Gebelik hormonlarına bağlı saç dökülmeleri doğumdan sonra hormonlar gebelik öncesi değerlere döndüğünde kendiliğinden düzelerek normale döner. Tiroid hastalığınız var ise tedavi edilmelidir. Saç dökülmelerine etkili biotin ve silica içeren şampuanlar veya kremler kullanabilirsiniz.

 Uyanıkken gözlerini açık tutan, uyurken gözlerini kapatan bebek artık yenidoğan gibi davranıyor. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık geliştiriyor. Bebeğin böbrek üstü bezleri de gelişti ve süt üretimini harekete geçiren hormonları üretmeye başladı. Bebeğin cildini kaplayan vernix tabakası inceldi ve lanugo tabakası tamamen yok oldu. 34 haftalık bebeklerin akciğerleri oldukça gelişmiştir ve akciğerlerde büyük olasılıkla sürfaktan adı verilen madde mevcuttur.

Sürfaktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda sürfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir. 2250 gr. olan ağırlık ve tepeden popoya 32 cm. olan boyları ile dünyaya gelmeleri halinde, ilk birkaç gün oksijen verilmesi gerekli olabilse bile, çok kapsamlı tıbbi müdahalelere gerek olmaksızın yaşamlarını sürdürebilirler.

Anne: Hamileliğin son dönemlerinde yaygın görülen şikayetlerden biri de yorgunluktur. Uyumadaki güçlükler, sırt ve bel ağrıları, alınan kilolar, doğum ve bebekle ilgili endişeler yorgunluğunuzun artmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca fazla dinlenin ve kısa uykular uyuyun. Ayık kalmak için kafeine güvenmeyin, çünkü çok fazla kafein tüketimi bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Son birkaç haftadan beri hissetmiş olabileceğiniz Braxton Hicks kasılmaları bu haftalarda şiddetlenebilir. Bu kasılmalar genellikle sancısızdır ve ritmik değildir. Doğum için hazırlanmanıza yardımcı olur.

Bu yazı gebeliğin 34. haftasında bebeğin kilosu beslenme gebeliğin 34. haftasında mide bulantısı bebeğin hareketleri olan değişiklikler hamileliğin 34. haftasında neler olur neler yaşanır gebeliğin 34. haftası karın ağrısı mide bulantısı doğum olurmu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

34 hafta gebelik, 34 haftalk gebelik, gebeligin 34 haftasi, 34 haftalık gebelik, 34 gebelik haftası, gebelikte 34 hafta, 34 haftada kasılmalar, 34 haftada gebelik, gebeligin otuz dorduncu haftasi, 34 gebelik haftası bel ağrısı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz