Gebeliğin 30. Haftası

Gebeliğin 30. Haftası

Bebek: Bu hafta ağırlığı 1400 gram ve boyu 27 cm. olan bebeğiniz kilo almaya ve cilt altında yağ katmanlarını oluşturmaya devam ediyor. Bu yağlar bebeğin daha az buruşuk görünmesini sağlıyor ve doğduktan

sonra da bebeğin vücut ısısını korumasına yardım edecek. Bebeğin göz kapakları açılıp kapanıyor ve ayak tırnakları uzuyor.

Rahim içinin karanlık bir yer olduğunu zannederiz, oysa rahim içindeki ışık düzeyi annenin bulunduğu ortama göre değişir ve bebek de bunu farkedebilir. Artık alyuvar üretiminden kemik iliği sorumlu. Bebek doğum sonrası solunum için hazırlanmak amacıyla soluk alıyormuş gibi yaparak diyaframını sürekli hareket ettirerek solunum alıştırmaları yapıyor. Bu hareketler oldukça ritmiktir ve kazayla amniyon sıvısını yutması halinde bebeğin hıçkırmasına bile neden olabilir.

Anne: Kabızlık hamilelikte sık görülen bir şikayettir. Hamileliğinizin devam etmesini sağlayan hormonlar sindirim sisteminizin de önemli ölçüde yavaşlamasına neden olur. Düzenli egzersiz yapmak ve lifli gıdalarla beslenmek kabızlık açısından en yararlı yöntemlerdir. Hamile kadınlar açısından ideal uyku pozisyonu sol yana yatmaktır. Aort ve vena cava damarları belinizin tam ortasının hafif sağından geçer, bu nedenle sol yana yattığınızda organlarınız ve kol-bacaklarınıza kan akışı engellenmez. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, bacaklarınız ve sırtınızı yastıklarla desteklemeyi deneyebilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 30. hafta, gebeliğin 30. haftası, hamilelikte 30. hafta, hamileliğin 30. haftası, gebelikte 30 hafta belirtileri, gebelikte otuzuncu hafta, hamilelikte otuzuncu hafta, hamilelikte otuzuncu hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeligin 30 haftasi, 30 HAFTA GEBELİK, gebelikte 30 hafta, 30 haftalık gebelik, 30 haftalk gebelik, 30 haftada gebelik, 30 gebelik haftasi, gebeliğin otuzuncu haftası, gebelikde 30 hafta, 30 hafta

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz