Gebeliğin 28. Haftası

Gebeliğin 28. Haftası

Bebek: Bebek 1100 gr. ve 25 cm. Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı (ters geliş) geleceğini söyleyebilir. Bebeğin başının rahim ağzınızı

ittiğini hissediyorsanız büyük olasılıkla baştan geliş pozisyonundadır. Bebeğin ters geliş pozisyonunda olması durumunda doktorunuz sezaryen doğum önerebilecektir. Ancak şu anda ters pozisyonda olduğu için endişelenmenize gerek yok, önünüzdeki 2 ay içerisinde bebeğin pozisyonu değişebilir.

Çoğunlukla bebekler kendiliklerinden pozisyon değiştirirler. Bebeğin beynindeki kıvrımlar gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Ayrıca yağ katmanları birikmeye ve saçlar da uzamaya devam ediyor. Şu anda toplam yağ dokusunun %2-3?ü oluşmuş durumda. Göz kapakları açık ve gözlerin gelişimi tamamlandı. Kas tonu yavaş yavaş iyileşiyor. Bebeğinizle bol bol konuşmayı ihmal etmeyin çünkü artık sesinizi tanıyor.

Anne: 3. trimestere; bacak krampları, hemoroid, varis, cilt kaşıntıları, ağrı ve sancılar, terleme, mide yanması, kabızlık ve bebeğin geleceği döneme hoş geldiniz. Bu haftadan itibaren doktorunuzu daha sık ziyaret etmeye hazırlanın. Büyük olasılıkla 15 günde bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekecek.

Yapılacak testlerden biri kan grubunuzu belirlemek amacıyla yapılacak olan kan tahlili. Kan grubunuzun Rh negatif olması durumunda doktorunuzu şimdi bir doz ve bir doz da doğumdan hemen sonra Rh-immunoglobulin yapacaktır. Ayrıca, henüz yapılmadıysa, hamilelik diyabetiniz olup olmadığını kontrol etmek amacıyla doktorunuz şeker yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diyabeti araştırmaktır. Kan uyuşmazlığınız varsa bunu da doktorunuza hatırlatmanız gerekli.

Bu yazı gebelikte 28. hafta, gebeliğin 28. haftası, hamilelikte 28. hafta, hamileliğin 28. haftası, gebelikte 28 hafta belirtileri, gebelikte yirmisekizinci hafta, hamilelikte yirmisekizinci hafta, hamilelikte yirmisekizinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

28 haftalk gebelik, gebeliğin 28 haftası, gebelikte 28 hafta, 28 hafta gebelik, 28 haftalık gebelik, 28 haftalık gebelikte sancı, 28 gebelik haftası, 28 haftalık gebelikte su gelmesi, 28haftalk gebe, 28 haftada sanci

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz