Gebeliğin 27. Haftası

Gebeliğin 27. Haftası

Bebek: İkinci trimesterin bu son haftası itibariyle bebeğiniz doğduktan sonra görüneceği biçimi aldı, tek farkı daha ufak ve daha zayıf olması. Ancak, akciğerler, karaciğer ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmadı. Yine de

bebeğiniz bu hafta doğması halinde %85 oranında yaşama şansına sahip.

Akciğerler, karaciğer ve bağışıklık sisteminin yanında, beyin de hızlı gelişimine devam ediyor. Bebeğinizin işitmesi gelişmeye devam ettiğinden sizin ve eşinizin seslerini tanımaya başlayabilir. Ancak kulakları, cildi amniyon sıvısından koruyan koyu kıvamlı kremsi bir tabaka olan vernix ile kaplı olduğundan sesler olduğundan daha tok, derinden ve kalın gelebilir.

Anne: Bu hafta nefes darlığı ve uyumada sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin göğüs kafesinize yakın olması nedeniyle akciğerlerin yeterince genişleyememesidir. Ancak bu endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Bebek yeterince oksijen alır ve sizi bu kadar rahatsız eden hamilelik hormonları sayesinde dolaşım sistemi de gayet verimli bir şekilde işlemektedir. Uyurken biraz da olsa rahatlamak amacıyla yastıklardan destek alabilirsiniz. Ayrıca uyku öncesinde yarım saatlik bir yürüyüş de rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında vücudunuz bebeği besler ve korur, ancak doğumdan sonra bebek bakımı sonradan öğrenilen bir beceridir. Doğum, ağrı kesici yöntem seçenekleri, doğumdan sonra sizi bekleyenler, yeni doğan bebeklerde sık görülen sorunlar, bebeğin güvenliği, emzirme ve mama ile besleme ve bebeğe yaşam desteği verme (CPR) gibi konularda bilgi sahibi olmak amacıyla bir hamilelik kursuna katılabilirsiniz. Bu tür kurslar hastaneler tarafından ücretsiz olarak da düzenlenebilmektedir. Kurs olanaklarını araştırmanız da büyük fayda var. Doğum ve bebekler konusunda bilgi sahibi olmak kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu yazı gebelikte 27. hafta, gebeliğin 27. haftası, hamilelikte 27. hafta, hamileliğin 27. haftası, gebelikte 27 hafta belirtileri, gebelikte yirmiyedinci hafta, hamilelikte yirmiyedinci hafta, hamilelikte yirmiyedinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeliğin 27 haftası, gebelikte 27 hafta, 27 haftalk gebelik, 27 hafta gebelik, gebelikte yirmi yedinci hafta, 27 gebelik haftası, 27 haftada baş ağrısı, 27 haftada gebelik, yirmi yedinci hafta gebelik, 27 haftalık gebelik

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz