Gebeliğin 26. Haftası

Gebeliğin 26. Haftası

Bebek: Retinanın gelişmesine olanak vermek için bebeğin göz kapakları bugüne kadar kapalıydı, bu hafta göz kapakları açılmaya ve bebeğiniz göz kırpmaya başlıyor. Kalıtıma bağlı olarak bazı bebekler mavi

ya da yeşil, bazıları da siyah veya kahverengi göz rengi ile doğacaklar. Renkli gözlerin ilk altı ayın sonunda renginin koyulaşması mümkün, ancak siyah ya da kahverengin mavi ya da yeşile dönüşmesi mümkün değildir. Bebek bu haftada yaklaşık 850 gr ve hala çok buruşuk bir görünümü var. Ancak gelecek 14 hafta boyunca düzenli olarak kilo almaya devam edecek ve buruşuk görünümü de kaybolacak.

Geçen hafta akciğerlerdeki kan damarları gelişmeye başlamıştı, bu hafta da akciğerlerde hava kesecikleri oluşmaya başladı. Ayrıca akciğerler sürfaktan üretmeye de başladı, ancak miktarları bebeğin dış dünyada solunum yapmasını sağlayacak düzeyde değil henüz. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplayan ve nefes alıp verirken akciğerin genişlemesini sağlayan maddedir. Erken doğum tehdidi yaşayan anne adaylarına bazı enjeksiyonlar yapılarak bu maddenin üretimi hızlandırılmaya çalışılır. Buna amaç erken doğum olması halinde bebeğin solunum problemi yaşamasını engellemeye çalışmaktır.

Anne: Bu haftalarda aniden ve nedensiz bir şekilde karnınızda bir sertleşme hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bu hamilelerde sıklıkla görülen ve Braxton-Hicks olarak isimlendirilen ve sizi doğuma hazırlayan zararsız kasılmalardır. Erken doğum tehdidinde ise kasılmalar süreklidir, belirli aralıklarla gelir ve hareketle hafiflemez. Düzenli kasılmaları saptamak için eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Eşiniz, avuç içini rahminizin tam tepe noktasına yerleştirerek beklemeli.

Bu haftada rahmin tepe noktası göbek deliğinin yaklaşık 5 santimetre yukarısındadır. Eşiniz 20 dakika kadar bu şekilde bekleyerek kasılmaların varlığını ve sıklığını saptayabilir. Bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz, ancak objektif olarak değerlendiremeyebileceğiniz için eşinizden istemenizde yarar var. Bu kasılmaları siz hissetmeyebilirsiniz ya da çok hafif adet sancısı şeklinde fark edebilirsiniz. Bu kasılmaların sıklığı konusunda endişeleriniz varsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

Bu yazı gebelikte 26. hafta, gebeliğin 26. haftası, hamilelikte 26. hafta, hamileliğin 26. haftası, gebelikte 26 hafta belirtileri, gebelikte yirmialtıncı hafta, hamilelikte yirmialtıncı hafta, hamilelikte yirmialtıncı hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeliğin 26 haftası, 26 haftalk gebelik, 26 hafta gebelik, 26 gebelik haftası, 26 haftalık gebelik, 26 haftalık gebelikte mide bulantısı, 26 haftada mide bulantısı, gebelikte 26 hafta bebek, 26 cı hafta gebelik, 26 gebelik haftasında bebek

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz