Gebeliğin 20. Haftası

Gebeliğin 20. Haftası

Bebek: İlk hücre bölünmesinden sonra hamileliğinizin yirminci haftasına kadar geçen sürede bebeğiniz çok önemli gelişmeler kaydetti. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı 260 gram ağırlığı ve kafadan popoya kadar boyu

14-16 cm.

Bebeğin rahim içerisinde kapladığı alan artmaya devam ediyor ve ilerleyen zamanlarda annenin ciğerleri, midesi, mesanesi ve böbreklerine baskı yapmaya başlayacak. Bebeğin vernix caseosa (koruyucu kremsi bir tabaka) tabası altındaki cildi kalınlaşıyor ve dermis, epidermis ve cilt altı dokusu olmak üzere katmanlaşıyor. Bebeğin saç ve tırnak gelişimi devam ediyor. Bu hafta bebeğinizin uyku ritminin farkına varmış olabilirsiniz.

Anne: Bazı anneler bu haftadan itibaren, bebek inene kadar nefes almada güçlük yaşayabilmektedir. Bunun nedeni büyüyen rahim nedeniyle iç organların akciğerlere baskı yapmasıdır. Bebek indikten ya da bir başka deyişle pelvis içerisine yerleştikten sonra nefes almanız yeniden normale dönecektir.

Bebek ilk hamileliklerde doğumdan yaklaşık 4-6 hafta önce inmektedir. Rahim yukarı doğru baskı yaptığı için göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir ve doğuma kadar da bu şekilde kalmaya devam edecek. Doktorunuz bu hafta civarında, bebeğin büyüklüğünü ve konumunu belirlemek ve bu hafta görünür hale gelen kemik ve organlarda herhangi bir anomali olup olmadığını saptamak üzere bir ayrıntılı ultrason incelemesi yapacaktır. Bu muayene sırasında göbek kordonu, plasenta ve amniyon sıvısı da incelenebilmektedir.

Bu yazı gebelikte 20. hafta, gebeliğin 20. haftası, hamilelikte 20. hafta, hamileliğin 20. haftası, gebelikte 20 hafta belirtileri, gebelikte yirminci hafta, hamilelikte yirminci hafta, hamilelikte yirminci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelıgın 20 haftası, 20 haftalk gebelik, gebelikte 20 hafta, 20 haftalık gebelik, 20 gebelik haftası, gebelikte 20 hafta belirtileri, gebelikte bebegin cigerleri, 20gebelik, 20 HEFTELIK GEBELIK, 20 hafta

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz