Gebeliğin 18. Haftası

Gebeliğin 18. Haftası

Bebek: Ninnileri hatırlamaya ve öğrenmeye başlayın. 20 cm. boyunda ve 190 gram ağırlığındaki bebeğiniz artık işitebiliyor. İç kulak kemikleri ve beyinden gelen sinir

uçları artık tamamlandığından bebek kalp atışınız ve göbek kordonundan geçen kanın sesi gibi sesleri işitebiliyor.

Dış dünyadaki ani yüksek seslerden dolayı zıplayabilir bile. Bebeğin gözleri de gelişiyor. Rahmin üstüne bir fener tutmanız halinde bebek ışık parıltısını yakalayabilir. Bebeğiniz artık yutkunabilir de ve hatta gün boyu yaklaşık bir litre amniyon sıvısı yutuyor bile olabilir. Araştırmalar bebeğinizin susuzluğunu hissediyor olabileceğini dahi ortaya koydu.

Bu haftaya kadar bebeğinizin kemikleri oluşmuştu ancak kemikler hala yumuşaktı. Bu haftadan itibaren kemikler sertleşmeye başlıyor. İlk sertleşen kemikler bacak ve iç kulak kemikleridir. El ve ayak parmak uçlarındaki yastıkçıklar oluştu ve parmak izi oluşmaya başladı. Göbeğinizde periyodik atma hareketleri oluyorsa paniklemeyin, bebeğinizi hıçkırık tutmuş olabilir.

Anne: Hamileliğiniz boyunca yeterli miktarda kalsiyum almanız hem bebeğinizin kemik gelişimi açısından, hem de sizin kemiklerinizin sağlığı açısından son derece önemlidir. Karnınız büyüdükçe uyumakta zorluk yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Yastıklarla karnınızı ve bacaklarınızı destekleyerek daha rahat edebilirsiniz. Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı gidermek de size yardımcı olacaktır.

Bu yazı gebelikte 18. hafta, gebeliğin 18. haftası, hamilelikte 18. hafta, hamileliğin 18. haftası, gebelikte 18 hafta belirtileri, gebelikte onsekizinci hafta, hamilelikte onsekizinci hafta, hamilelikte onsekizinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

18 haftalık gebelik, gebelıgın 18 haftası, 18 hafta gebelik, 18 gebelik haftası, gebelikte 18 hafta, 18 haftalık gebelik belirtileri, 18 haftada gebelik, gebeliğin 18 haftasında baş dönmesi, gebelik 18 hafta, gebelikte 18

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz