Gebeliğin 16. Haftası

Gebeliğin 16. Haftası

Bebek: Bebeğiniz bu hafta 80 gram ağırlığında ve 188 mm. boyunda. Bebeğin ilk kas hareketleri istemsiz olmakla birlikte bu hafta bazı istemli

kas hareketleri yapmaya başlayacak. Başını dik tutabilir ve yüz kaslarının gelişmesi sayesinde göz kırpmak ve kaş çatmak gibi yüz ifadeleri sergileyebilir. İskelet sistemi geliştikçe kemiklerde depolanan kalsiyum miktarı da artar. Bebeğiniz kız ise bu hafta yumurtalıklarında milyonlarca yumurta oluşur. Bebek 40-45 dakikada bir mesanesini boşaltmaktadır.

Bebeğin cinsiyeti bu hafta ultrason yardımı ile teşhis edilebilir. İlk hamileliğiniz değilse, çok kilolu değilseniz veya kalın bir rahme sahip değilseniz bebeğin kemiklerinin gelişmesi ile birlikte bu hafta ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Henüz hissetmiyorsanız panik yapmayın, ilk hamileliğini yaşayan annelerin çoğu ilk bebek hareketlerini 21-24 hafta arasında hisseder. Rahim içinde yerinin henüz geniş olması sayesinde bebeğiniz bu haftalarda kol ve bacaklarını bol bol hareket ettirir.

Anne: 16 ile 18. hafta arasında doktorunuz, anne kanındaki, fetus tarafından üretilen bir protein olan alfa-fetoprotein, hamilelik hormonu hCG ve estriol hormonu düzeylerine bakılan üçlü tarama testi yaptırmanızı önerebilir. Bu testin sonuçları bebekte spina bifida gibi nöral tüp defektlerini veya down sendromu gibi genetik anomalilerin bulunma riskini verir.

Testin yapıldığı 1000 kadından 50sinde risk bulunacak ve bunlardan yalnızca bir ya da iki bebekte gerçekten nöral tüp defekti ortaya çıkacaktır. Öte yandan testin tüm nöral tüp defekti ve down sendromu vakalarını yakalayamaması da söz konusudur. Bu testin avantajları ve dezavantajlarını doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşun. Bağ dokunuz gerilmeye devam ediyor, bu nedenle karın bölgenizde bir miktar gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 16. hafta, gebeliğin 16. haftası, hamilelikte 16. hafta, hamileliğin 16. haftası, gebelikte 16 hafta belirtileri, gebelikte onaltıncı hafta, hamilelikte onaltıncı hafta, hamilelikte onaltıncı hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeliğin 16 haftası, 16 hafta gebelik, 16 haftalk gebelik, gebelikte 16 hafta, gebeligin 16 cı haftası, 16 haftalık gebelik, 16 hafta gebelik karın ağrısı, 16 haftalık gebelikte karın ağrısı, 16 haftalık gebelik belirtileri, 16 hafta gebelikte karın ağrısı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz