Gebeliğin 14. Haftası

Gebeliğin 14. Haftası

Bebek: Saçlar ve kaşlar bu hafta gelişiyor. Bebeğinizin tüm vücudunu kaplayan ve onu koruyan lanugo isimli

tüy tabakası da bu hafta çıkmaya başlıyor ve bebeğin doğumuna kadar da varlığını sürdürecek. Üreme sisteminde de bu hafta bazı gelişmeler yaşanır. Erkek bebeklerde prostat bezi oluşur. Kızlarda yumurtalıklar karın boşluğundan pelvise iner. Ayrıca tiroid bezi olgunlaştığından bebeğiniz bu hafta hormon üretmeye başlar.

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 25 gram ağırlığında ve 80-113 mm. Uzunluğunda. Bebek bu hafta nefes alma-verme egzersizlerine başlamış olabilir. Bebek nefes alıp verirken amniyon sıvısını içine çeker ve dışarı bırakır. Amniyon sıvısı her üç saatte bir kendini yenileyen muhteşem bir maddedir. Kısmen bebeğin idrarından oluştuğu bilinmekte olsa da genel olarak amniyon sıvısının nerede üretildiği bilinmemektedir. Hala modern tıbbın çözmesi gereken sürprizler mevcut.

Anne: Rahminiz iri bir greyfurt boyutuna ulaştı. Hormon değişiklikleri artık daha çok cilt üzerinde kendini göstermeye başladı. Karnınızın ortasında oluşan, göbek deliğinizin altından kasık kemiğinize kadar uzanan koyu renkli çizgiye linea ligra çizgisi denir. Meme başının etrafındaki halkanın da çapı büyüyüp, rengi koyulaşmış olabilir. Hamile kaldığınız günden beri vücudunuz bebek emzirmeye hazırlanıyor.

Öte yandan bu hain hormonlar bağırsak kaslarınızı gevşettiği için bağırsaklarınız daha yavaş ve daha verimsiz çalışacağından kabızlık şikayeti ortaya çıkabilir. Ayrıca büyüyen uterus da bağırsaklara baskı yapabilir. Beslenmenizde bol sıvı ve lifli gıdalara yer vermek suretiyle bu şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz. Kabızlığın ciddi bir hal alması durumunda doktorunuza danışmalısınız. 35 yaşın üzerindeyseniz veya riskli bir hamilelik durumu söz konusuysa doktorunuz amniyosentez olasılığını gündeme getirebilir.

Amniyosentez Down Sendromu gibi kromozom anomalilerini belirleyen bir testtir. 14-18 hafta arasında çok ince bir iğne ile tahlil edilmek üzere amniyon kesesinden sıvı örneği alınır. Amniyosentezin çok düşük oranda olsa da(%0.5) düşük riski bulunmaktadır. Bu nedenle doktorunuzla tüm endişelerinizi, bu testin fayda ve risklerini açık bir şekilde konuşmalısınız.

Bu yazı gebelikte 14. hafta, gebeliğin 14. haftası, hamilelikte 14. hafta, hamileliğin 14. haftası, gebelikte 14 hafta belirtileri, gebelikte ondördüncü hafta, hamilelikte ondördüncü hafta, hamilelikte ondördüncü hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeligin 14 haftasi, 14 haftalık gebelik, 14 haftalk gebelik, gebelikte 14 hafta belirtileri, 14 haftalık gebelik belirtileri, gebeliğin 14 haftasında bebek, 14 hafta gebelik, gebelikte ondorduncu hafta, 14 hafta gebelik belirtileri, gebelikte 14 hafta

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz