Gebeliğin 11. Haftası

Gebeliğin 11. Haftası

Bebek: Bu hafta ile 20. hafta arasında bebeğiniz hızla büyüyecek ve bu hafta 44-60 milimetre olan boyu 20. haftada 14-16 santimetreye ve yaklaşık 8 gram olan

ağırlığı 260 grama çıkacak. Tüm bu büyümeyi kolaylaştırabilmek ve bebeğe yeterince besin taşıyabilmek için plasentadaki kan damarlarının da hacmi ve sayısı artacak.

Kulaklar kafanın iki yanındaki nihai konumuna doğru ilerliyor, gözdeki iris tabakası bu hafta gelişmeye başlıyor. Bu hafta bebeğin tüm cüssesinin yaklaşık yarısını kafası oluşturuyor. Bebeğin cinsiyet organları bu hafta hızla gelişiyor. Önce, henüz kız ya da erkek olduğu belli olmasa da küçük bir doku parçası bebeğin dış cinsel organlarını oluşturur, ardından da bu doku penise veya klitoris ve büyük vajinal dudaklara dönüşür. Bu haftanın sonunda bebeğinizin dış cinsel organları teşhis edilebilir.

Anne: Rahminiz küçük bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Bulantılarınız hafiflediği için iştahınızda artış olabilir. Pek çok anne adayı hamilelik süresince fazla kilo almaktan endişe eder. Ancak hamileliğiniz boyunca esas olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve asla diyet yapmamalısınız. Öte yandan kesinlikle iki kişilik yemeniz gerektiği doğru değildir. Hamilelikte günde fazladan 500 kalori almanız gerekir.

İlk üç ayda genellikle artan kan hacmi, plasenta, amniyon sıvısı, bebek, göğüs ve rahimdeki büyüme nedeniyle yaklaşık 1 ila 2.5 kilo alınır. İkinci üç ayda yaklaşık 6 kilo ve son üç ayda da yaklaşık 5 kilo alınır. Hamilelik boyunca önerilen kilo artık miktarı, anne adayının hamilelik öncesi kilo durumuna bağlı olarak 11-17 kg. arasındadır. Genellikle doğumdan 1-2 hafta sonra 9-10 kilo kaybedilmektedir. Prenatal tanı testleri konusunu muhtemelen doktorunuz ile daha önce görüştünüz ve belki de bazı testler yaptırdınız bile. Bu testler konusunda ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, bebeğinizin sağlığına ilişkin endişeleriniz de o derece hafifleyecektir.

Bu yazı gebelikte 11. hafta, gebeliğin 11. haftası, hamilelikte 11. hafta, hamileliğin 11. haftası, gebelikte 11 hafta belirtileri, gebelikte onbirinci hafta, hamilelikte onbirinci hafta, hamilelikte onbirinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebeligin 11 haftasi, 11 haftalık gebelik, 11 haftalık gebelik cinsiyet, Gebelikte 11 Hafta belirtileri, 11 haftalık gebelik belirtileri, gebelikte 11 hafta, 11 haftalık gebelikte cinsiyet, 11 hafta gebelik belirtileri, gebelikte 11 hafta beslenme, 11 haftalık gebelikte cinsiyet belli olurmu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz