Gebeliğin 10. Haftası

Gebeliğin 10. Haftası

Bebek: Bebeğiniz bu hafta tepeden popoya 27-35 mm uzunluğunda ve 4 gram ağırlığında. Bebeğin tüm hayati organları oluştu ve hep birlikte çalışmaya başlıyorlar. Beyin gelişimi bu hafta son derece hızlıdır. Bebeğinizin beyninde her bir dakikada yaklaşık 250.000 yeni sinir hücresi üretilmektedir.

Dış cinsiyet organları şekillenmeye başladı. Kulaklarının dış şekillenmesi ve üst dudağın şekillenmesi tamamlandı. Parmaklar birbirinden bu hafta ayrılıyor ve erkek bebek sahibi olacaksanız, testistleri bu hafta erkeklik hormonu testesteron üretmeye başlıyor. Dirsekler, dizler, el ve ayak bilekleri ve omuz gibi tüm eklemler oluştu. 10. haftadan sonra doğumsal anomali gelişme riski düşmektedir. Ayrıca bu hafta embriyon dönemi sona ermekte ve bebeğiniz resmen bir fetus olarak değerlendirilmektedir.

Anne: Bulantılarınız biraz hafifledi, ancak bunlardan tamamen kurtulmak için birkaç hafta daha sabretmeniz gerekebilir. Öte yandan hormon değişiklikleri ruh durumunuzda çalkantılar yaratmaya devam ediyor. Sabredin, yakında bunlar da geçecek. Hamilelikte kan hacminiz %40-50 oranında artacak. Bunun bir sonucu olarak, özellikle de karnınız, göğüsleriniz ve bacaklarınızda damarlarınız belirginleşecektir. Bel oyuğunuz kaybolmak üzere. Bel ve göbek çevrenizin ölçüsünü alarak bir kenara kaydederseniz, ileride eğlenceli kıyaslamalar yapabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 10. hafta, gebeliğin 10. haftası, hamilelikte 10. hafta, hamileliğin 10. haftası, gebelikte 10 hafta belirtileri, gebelikte onuncu hafta, hamilelikte onuncu hafta, hamilelikte onuncu hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte 10 hafta belirtileri, gebeligin 10 haftasi, 10 haftalik gebelikte cinsiyet, 10 hafta gebelik belirtileri, 10 haftalık gebelik belirtileri, 10 haftalık gebelik cinsiyet, gebeliğin onuncu haftası, 10 haftalk gebelik, 10 haftalık gebelik, gebelikte 10 hafta

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz