Ganglion Kisti Nasıl Geçer, Ganglion Kisti Doğal Tedavi Yolları

  • Genel Sağlık
  • Ganglion Kisti Nasıl Geçer, Ganglion Kisti Doğal Tedavi Yolları için yorumlar kapalı
  • 1.980 kez görüntülendi

Ganglion Kisti Nasıl Geçer, Ganglion Kisti Doğal Tedavi Yolları

Ganglion  kisttleri bilekte meydana gelen küçük, yuvarlak keseler veya viskoz sinoviyal sıvı ile dolu şişliklerdir. Ganglion kisti bitkisel tedavisi makalemizde derdinize deva olabilecek 6 yönteme yer verdik. Yumrunun boyutu 2,5 cm’den armut büyüklüğüne kadar değişebilir. Genellikle eklemlerde, parmaklardaki tendonlarda, el-ayak bileklerinde ve ayak tabanlarında oluşurlar.

Ganglion kistinin en sık görülen belirtileri karıncalanma, uyuşma veya kas zayıflığı ile birlikte seyreden ağrı ve rahatsızlık hissidir. Büyüklüğüne bağlı olarak, bu kistleri dokunduğunuzda sert veya süngerimsi olarak hissedebilirsiniz.

Ganglion kistinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak herhangi bir eklemde veya tendonda tahriş veya mekanik değişiklikler bu sorunu tetikleyebilir.

Siyah Çay Poşetleri

Siyah çay asidik özelliği ile ganglion kistinin iyileşmesine yardımcı olur ve daha kötüye gitmesini önler. Çay anti-inflamatuar niteliği sayesinde ağrı ve şişlikte rahatlama sağlar. Siyah çay poşedini 5 dakika boyunca ılık su içinde bekletin. Daha sonra sallama çay poşedini sudan çıkarın ve fazla suyunu sıkın. 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerine nemli, ılık çay poşetini tutun. Birkaç gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

Aloe vera Bitkisi

Aloe vera anti-inflamatuar özellikleri ile ganglion kistinin iyileşmesinde etkili olabilir. Bu bitki ayynı zamanda ağrı ve şişliği azaltmaya de yardımcı olur.Taze aloe vera bitki yaprağını bıçakla uzunlamasına kesip içinden jeli çıkarın.(çiçekçilerden, bitki ürünleri satan yerden yahut internetten aloe vera bitkisini bulabilirsiniz) Etkilenen alan üzerine doğrudan uygulayın. 20 dakika bekletip, ılık su ile durulayın. Birkaç gün boyunca günde bir kaç kez uygulamaya devam edin.

Frankincense Yağı

Organik fankincense yağı ganglion kisti boyutunu azaltmak ve tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilen etkili bir büzücüdür. Aynı zamanda ağrıyı da azaltabilir. Kist üzerine 2 damla bu yağdan uygulayın. Yumuşak, temiz bir bandaj ile örtün. Kistin boyutu azalana kadar, her seferinde temiz bir bandaj kullanarak, günde bir kez tekrarlayın. Kist geçtikten sonra tekrar etme riskini azaltmak için haftada bir kaç kez yağı uygulamaya devam edin.

Zencefil

Ganglion kisti dayanılmaz ağrıya neden oluyor ise, bu ağrıyı azaltmak için zencefil kullanabilirsiniz. Zencefil anti-inflamatuar özelliği ile ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olacaktır. “Fitoterapia Journal ” da 2011’de yayınlanan bir çalışma zencefilin ağrıya neden olan Cox-2 aktivitesini bloke eden bir anti-enflamatuar ajan olduğunu bildirmiştir. Günde 2-3 bardak evde yapacağınız zencefil çayını içebilirsiniz. Zencefil çayını yapmak için 2,5 cm taze zencefili dilimler halinde doğrayıp 1 bardak  suya koyup 10 dk kaynatın.

Zerdeçal

Ganglion kisti ağrısını gidermek iin zerdeçalı da kullanabilirsiniz. Bu bitki inflamasyon ve ağrı üzerine olumlu etkilere sahiptir.  “The International Journal of Biochemistry & Cell Biology ” dergisinde 2009’da yayımlanan çalışma zerdeçal kurkumin içeriği ile iltihabı gidermeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bir kaç gün boyunca günde 2-3 kez kist olan bölgeye taze zerdeçal suyu uygulayın.

Ekinezya

Ekinezya, vücudumuzdaki properdine kimyasal düzeyini artırırak, bağışıklık sistemini uyarır ve ganglion kistini küçültmeye yardımcı olur. Alternatif Tıp Dergisi’nde yayımlanan 2002 tarihli bir çalışmada ekinezya kullanımının properdin üretimini artırdığını bildiriyor. Ekinezyalı merhemi, kist üzerine uygulayın. Tamamen kurtulana kadar günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın. Ayrıca bir haftadan daha fazla olmamak şartıyla günlük bir veya iki kez Ekinezya bitkisel çayı içebilirsiniz. Not: otoimmün bozukluğu olan kişiler bu bitkiden uzak durmalıdır.

Ilık kompres

Ganglion kisti olan yere düzenli ılık kompres yaparak bu kistle ilgili rahatsızlıkları azaltabilirsiniz. Ilık kompres bölgedeki kan dolaşımını artırır sıvı drenajı teşvik eder. Aynı zamanda ağrı ve şişliği azaltır. Fakat şunu bilmeli ki, ılık kompres kistin daha fazla büyümesini engelleyemez. Pamuklu bir bezi ılıktan biraz sıcak olan suya batırın, ardından fazla suyunu sıkın. Kist olan yere uygulayıp 5-10 dk bekletin. Kistten kurtulana kadar günde 3-4 kez devam edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.