Folik Asit Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

Folik Asit Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

Folik asit fazlalığı nadir görülen bir problemdir ve genelde bir sorun teşkil etmez.

Folik Asit Nedir?

Folik asit (folat veya B9 vitamini) B grubu vitaminlerinden biridir. Vücudun kendi kendine üretemediği temel vitaminlerdendir. Folik asit özellikle yeni hücre yapımında önemli rol alır. Ayrıca kalp sağlığının devam ettirilmesinde ve hücre mutasyonunun engellenmesinde görev aldığı düşünülmektedir.

Hamile kadınların folik asit alması çok önemlidir. Çünkü folik asit eksikliği durumunda bebeklerde spina bifida gibi doğum kusurları görülme ihtimali artar.

Bundan başka folik asit hafıza gibi beyin faaliyetleri, işitme duyusu, kemik sağlığı gibi vücut fonksiyonlarında görev almaktadır.

Folik Asit Fazlalığı Ne Anlama Gelir?

Kanda folik asit fazlalığı üç nedenle ortaya çıkabilir.

Yüksek Miktarda Folik Asit Tüketmek
Folik asit ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde, baklagillerde ve karaciğer gibi sakatat etinde bolca bulunur. Bu besinlerden aşırı tüketmek folik asit yüksekliğine nadiren de olsa yol açabilir. Ama daha çok vitamin takviyesi kullananlarda folik asit fazlalığı ortaya çıkar. Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmez.


B12 Eksikliği
Yüksek folik asit düzeyi B12 vitamini eksikliği anlamına gelebilir. Vücut hücreleri folik asidi kullanmak için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. B12 seviyesi çok düşük olduğunda hücreler folik asidi kullanamaz ve kanda folik asit fazlalığı oluşur. Ama folik asit fazlalığı tek başına B12 eksikliği teşhisi koymak için yeterli değildir.

Blind Loop Sendromu
Çok nadir görülen bir sorundur. İnce bağırsağın belli bir parçasında yiyeceklerin geçişi engellenir ve buradaki bakteriler aşırı çoğalır. Bu da bağırsak emilimini değiştirerek, folik asit yüksekliğine yol açar.

Folik Asit Fazlalığı Nasıl Önlenir?

Folik asit fazlalığı genelde bir sorun teşkil etmez. Folik asit açısından zengin yiyecekler ya da multivitaminler nedeniyle folik asit seviyesi yükseldiyse, bunların alımını kısıtlamanız durumu normale döndürecektir.

Ama B12 eksikliği folik asitte yükselmeye neden olduysa, B12 eksikliğinin tedavi edilmesi gerekecektir. B12 vitamini beyin fonksiyonlarının çalışmasında çok önemli rol aldığı için, eksiklik olmamasına özen gösterilmeli, gereken diyet tedbirleri alınmalıdır.

Blind loop sendromu çok nadiren görülmekle birlikte, iyileşmesi için ameliyat gerekebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz