Folik Asit Eksikliği Nedir ?

  • Genel Sağlık
  • Folik Asit Eksikliği Nedir ? için yorumlar kapalı
  • 853 kez görüntülendi

Folik Asit Eksikliği Nedir ?

Folik asit eksikliği beraberinde büyük sorunlar doğuran tedavisi zor olmayan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Halkın yeterince bilinçlendirilmemesi sonucu bu eksiklik ön plana çıkar. Tüm bunların yanı sıra hamilelik esnasında yeterince folik asit kullanılmaması söz konusu olduğu zamanda bu eksikliğin ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Folik asit eksikliği folatı tetikleyen bir durum olmasının yanı sıra bebeklerde de bazı sorunların ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bu eksiklik ilerleyen seviyelere yerleştşiği zaman aneminin oluşmasına zemin hazırladığı için doğrudan müdahale gerektirmektedir. Teknollojinin gelişmesine paralel olarak son derece kısa süre içerisinde müdahale edilmesi söz konusu olan bir rahatsızlıktır.

folik asit eksikliği

Folik asit eksikliği

Genel özelliklerine değinecek olursak, folik asit eksikliği bireylerde anemi başta olmak üzere sorunlara neden olurken bebeklerde ise omurilik sorunları başta olmak üzere sorunların ortaya çıkmasına neden olur…

Bu durumun önceden tespit edilmesi güç olduğu için anne adaylarının daha gebelik başlamadan üç ay öncesine kadar folik asit içeren gıdalardan yoğun bir biçimde almalarının yanı sıra bu konuda hazırlanan ilaçlardan da takviye olarak yararlanmaları tavsiye edilmektedir.

Folik asit eksikliğinin anlaşılması için kanın anlaşılması gerekir. Bu anlamda ortaya çıkması muhtemel olan sorunları da kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Bunun yanı sıra yazımızın son kısmında dilerseniz folik asit barındıran gıdalardan bahsedelim: Ispanak, mercimek, fındık ve fıstık gibi gıdalardan sizler kolaylıkla folik asit temin edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.