Flebolit Belirtileri ve Tedavisi

Flebolit Belirtileri ve Tedavisi

Flebolit, bir toplardamardaki kireç veya kalsiyum birikmesini ifade etmek için kullanılır. Flebolit zararsız olsa da, bazı zamanlar daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Oluşumlarında bir belirti göstermediğinden, hastalar başka bir hastalık için X-ray’e girene kadar flebolit fark edilemez. Bu makale daha iyi anlaşılması için belirtilerini, nedenlerini ve tedavilerini anlatacaktır.

Flebolit Belirtileri

Ağrı
Ağrı genelde pelvis bölgesindedir, ama belde ve karında da görülebilir. Böbrek taşı ağrısına çok benzer.

Damarda Kan Pıhtılaşması
Damarda kan pıhtılaşması flebolitin habercisi olabilir. Bu olunca kan akışı yavaşlar, fakat bunu kendi kendinize fark edemeyebilirsiniz.

Varis Oluşumu
Flebolit olduğunda, leğen kemiği bölgesindeki damarlar genişleyip varise neden olabilir. Bu ayrıca leğen kemiğinde ağrıya neden olur.

Böbrek ve Mesane Rahatsızlığı
Böbrek ve mesane bölgesinde rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bu fleboliti iyileştirmekte önemli bir noktadır çünkü ağrı ve rahatsızlık bölgesini tam olarak saptayabileceğinizden problemin ne olduğu kolayca anlaşılabilir.

Flebolit Nedenleri

Damarlarda Baskı
İdrar ile ilgili flebolite bağlı olarak damar duvarlarında baskı oluşabilir. Baskıdan dolayı oluşacak herhangi bir yaralanma bu probleme sebep olabilir.

Varisli Damar
Varisli damarlar flebolitin bir belirtisi olduğu gibi, aynı zamanda nedenidir de. Bu yıpranmış ve açılmış damarlar pıhtılaşma ile flebolite sebep olabilir.

Bağırsak Hareketleri
Gergin kas hareketleri kan basıncını arttırır ve buna bağlı olarak sadece flebolit değil, diğer organ hastalıklarına da yol açabilir.

Karaciğer Hastalığı
Karaciğer hastalığı bir çok soruna neden olur. Buna ek olarak, karın bölgesindeki mide ve bağırsaklar gibi organlarda flebolit oluşumuna neden olur.

Diğer Nedenler
Genç bireylerde flebolit oluşumu iyi huylu tümörle ilişkilendirilir. Bu tip rahatsızlıklar mide kanseri ve sindirim tümörleri gibi daha ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olabilir.

Flebolit İçin Evde Tedaviler

Evde fleboliti rahatlatmak oldukça basittir, yine de en az bir kere doktora gitmek gerekir.

Islak Havlu Koyun
Bölgeye sıcak suya maruz bırakmanız gerekir. Islak havlu oldukça işe yarar ve her gün günde bir kaç kez uygulamanız gerekir.


Bölgeyi Yüksekte Tutmak
Etkilenen bölgeyi yüksekte tutmak gereklidir. Mümkünse kalp hizasının üstünde tutulmalıdır. Bu bölgeye kanın zorla girmeye çalışmasının önüne geçecektir.

İltihap Sökücü İlaçlar Alın
Flebolitinizi iyileştirmenin en son aşaması iltihap sökücü ilaçlar almaktır. Doktorunuzun size bunları vermesi gereklidir. Bildiğiniz başka bir hastalığa neden olmasa bile, iyileşmek için gereklidirler.

Flebolit İçin Tıbbi Tedaviler

Daha ciddi durumlar tıbbi müdahale gerektirir. Aşağıdakiler sizin durumunuza göre değişiklik gösterir ama, aşırı ciddi durumlarda uygulanırlar.

Skleroterapi
Skleroterapi damarlarda oluşan kusurları gidermek için kullanılır. Bir iğne yardımıyla damara radyoaktif boya enjekte edilir ve damar büzülüp, kapanır. Kalıcı değildir ve gelecekte tekrar edilebilir.

Endevenöz Lazer Terapisi
Endevenöz lazer terapisiyle sorunlu damara lazer parçaları yollanır ve damar kapatılır. Bu yeni bir yöntemdir.Normalde varisli damarlar için kullanılır, ama flebolit için de işe yarar. Bu yöntem diğer dokulara zarar vermez ve uygulanması yaklaşık bir saat sürer.

Ameliyatla Çıkarma
Ameliyatla çıkarma sadece en şiddetli durumlarda kullanılır. Diğer yöntemler işe yaramazsa, cerrahi müdahaleyle sorunlu damar ve etrafındaki doku alınır.

Fleboliti Önleme

Flebolit için önlem alma en ideal yoldur ve genel olarak daha sağlıklı bir yaşantı sağlar.

Uzun Süre Hareketsiz Kalmaktan Kaçının
Uzun süre hareketsizlikten kaçının. Sadece kısa bir yürüyüşe çıksanız, kollarınızı gerdirseniz ve koltuğunuzdan kalksanız bile kan akışınız düzenlenir.

Dar Giyinmekten Kaçının
Dar giyinmek bir çok probleme sebep olabilir, flebolit en yaygınlarından biridir. Bu özellikle bel etrafı bölge için önemlidir.

Bolca Sıvı Alın
Gün içinde bolca su içmek herkes için önemlidir. Susuz kalındığında, kan basıncı artar ve damar duvarları zarar görür. Bu da flebolit oluşumuna sebep olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz