Fındık Çörekotu Çitlenbik Dut Kuvvet Macunları

  • CİNSEL SAĞLIK
  • Fındık Çörekotu Çitlenbik Dut Kuvvet Macunları için yorumlar kapalı
  • 1.750 kez görüntülendi

Fındık Çörekotu Çitlenbik Dut Kuvvet Macunları

Fındık Çörekotu Çitlenbik Dut Kuvvet Macunları

ÇİTLENBİK MACUNU

çitlenbik MACUNU

Çitlenbik iyice olduktan sonra topla­nıp kurutulur. Havanda döğülür. İçine dört­te biri oranında dovülmüş fındıkiçi de ka­tılabilir. Döğülen çitlenbiğin yarısı ağırlığın­da süzme bal, balın ağırlığında tuzsuz te­reyağı birlikte karıştırılıp macun yapılır. Günde sabah, öğle, akşam, aç karnına ol­mak üzere, birer yemek kaşığı alınır. Yapılan macun bittikten iki üç gün sonra yeni­den yapılıp yenir.

Bu macunun birkaç türlü yararı vardır. İnsanın sinirlerini yatıştırır. Kısa bir süre içinde şişmanlayıp güçlenmesini sağlar. Düşünme yeteneğini geliştirir. Mide ağrıla­rını giderir. Romatizmaya karşı etkilidir. Bel ağrılarını giderir. Tansiyon düşüklükle­rini önler. Küçük çocuklara yedirilirse ke­miklerin gelişmesini, büyümenin hızlanma­sını kolaylaştırır.

Çörek Otu Macunu

corek-otuu

Çöreotunun tohumlarından biraz alınıp, iki katı oranında balla karıştırılarak macun durumuna getirilir. Tohumlar biraz irice ise, döğülüp ince un gibi yapılır. Gerektiğinde bir sabah, bir de akşamdan birer kahve ka­şığı alınır.

Uzmanların söylediklerine göre, in­sanın gücünü, düşünme yeteneğini arttıran bu macunun da kadınlarca alınmaması ge­rekir.

Dut Macunu

DUT MACUNU

Yarım kilo dut kurusu, yarım kilo fındık içi, bir kilo bal ile yapılan çok etkili, sağ­lığa yararlı, güçlendirici bir macundur.Dut kurutulur, kavrulmuş fındık içi ile karıştırılıp iyice döğülüp ince un durumu­na getirilir. Bir süre kızgın güneşe bırakılır. Sonra balla karıştırılıp macun yapılır. Sa­bah, öğle, akşam birer yemek kaşığı alınır. Sabah, öğle üzerleri aç karma, akşamlarıda yatmadan bir süre önce alınması gere­kir. Özellikle yaşlı erkekler için çok etkili olan bu macun, cılızlıktan, besinsizlikten dolayı gücü azalmış kimseleri şişmanlatır. Bir ay süreyle alınırsa insanı en az on, onbeş yaş gençleştirdiği söylenir.

Bu macun, çokluk, Gümüşhane, Bay­burt yörelerinde yapılır, kış aylarında kul­lanılır.

 Fındık Macunu

FINDIK MACUNU

Fındık içi, iyice kavrulur, havanda döğülür, ince un durumuna getirilir. Fındık ağırlığının iki katı bala, ağırlığınca tuzsuz tereyağına katılır, macun durumuna gelin­ceye değin iyice karıştırılır. Bir süre bekle­nir, en çok üç gün, sonra sabah, öğle, ak­şam yemeklerden önce birer yemek kaşığı alınır.

İsteyen bu macunu bir ay, iki ay kulla­nabilir. Ancak kullanılacak macunun çok saklanmaması, sık sık taze yapılması gerekir. Gün aşırı yapılıp kullanılması daha yarar­lıdır. Soğuk bölgelerde, ya da soğuk aylar­da kullanılması iyi olur, özellikle kış ayla­rında bunun etkisi çok olur. Kadınların, kız­ların bunu yemeleri doğru değildir.

Bu macun Anadolu’nun çevre­lerinde çokluk yeni evli erkekler için yapılır. Kimi yerlerde, yaşı ilerlemiş kimselerce de kullanıldığı biliniyor.

Macun yapımında kullanılan fındık içi, bal, yağ şöyle olmalı:

250 gr. fındık, 250 gr. yağ, 500 gr. bal?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.