Fesleğen Faydaları

Fesleğen Faydaları

Hep ilaçlara koşmayayalim biraz doğal yaşayalım

Fesleğeni limon ile çayı yaparak içelim ve yemeklerimizde fesleğene yer verelim.

bulunan eugenol adı verilen uçucu yağ, vücutta gelişen ve iltihap oluşumuna sebep olan, siklooksijenaz (COX) adı verilen enzimi bloke etmeye yardımcı olur. Bu önemlidir çünkü, COX enzimi üretimi, anti iltihabik etki gösteren ilaçlar (örneğin aspirin ve ibuprofen gibi) ile engellenmektedir. Fesleğen, artrit, iltihaplı bağırsak sorunları ve romatizmal artrit gibi sağlık problemlerinin etkisini azatlamaktadır ve bu hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.

4.Kardiovaskuler Hastalıklar

Fesleğen bir bütünü ile bir A vitamini (özellikle beta karoten) kaynağıdır. Fesleğenin yapısında oldukça fazla miktarda bulunan magnezyum ve diğer besin maddeleri, hücre duvarlarını serbest radikallerin zararlarına karşı korur. Bu sayede kan akışı hızlanır ve kanda biriken kötü kolestrol düzeyi düşer.

Vücutta ve kan damarlarının çeperlerinde bulunan epitel hücrelerinin, gelişmesini ve serbest radikallere karşı korunmasını sağlayan fesleğen, kan akışını düzenlediği için, felç ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Zengin bir magnezyum kaynağı olan fesleğen, kalp kaslarındaki spazm riskini azaltmaya yardımcı olur. Kalp atışlarını ve nabzı düzenleyen fesleğen, kan damarlarındaki düzensizliği engeller. Fesleğen, kronik strese neden olan kalp rahatsızlıklarını önler, kalp sağlığını, damar ve arterlerin sağlığını korumaya yardımcı olur. C vitamini, K vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir, folat, bakır ve omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan fesleğen, kalp sağlığını destekleyici etki göstermektedir.

5.Yaralar

Fesleğen, zengin besin değerleri sayesinde, yara ve berelerin hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle fesleğenin yaprakları, yaraların tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

6.Diyabet

Özellikle diyabet 2 ile mücadele eden kişilerin diyet ve beslenme listelerinde mutlaka bulunması gereken fesleğen, kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Fesleğen kan şekerinin seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu için, zaten çok düşük kan şekeri seviyesi olan kişiler, bir doktora danışmadan fesleğen yememeleri daha doğru olacaktır.

7.Mide Sağlığı

Midenin bir numaralı düşmanı strestir. Vücut strese maruz kaldığında, bir korunma şekli olarak mide, asit salgılamaya başlar ve bu durum reflü ile ülser oluşumuna yol açabilmektedir. Fesleğen, midenin salgılamış olduğu bu zararlı asitlerin üretilmesini yavaşlatır ve durdurur. Aynı zamanda fesleğen, mide mukusu üretimini destekler ve hızlandırır. Bu sayede mide, asitten kaynaklanacak olan sağlık problemlerine karşı kendini korumuş olur.

8.Eklem Kemikleri

Özellikle eklemlerde oluşan kronik iltihaplı sağlık problemlerine karşı koruyan ve iyileştirici etkisi olan fesleğen, düzenli olarak tüketildiğinde, iltihap kökenli ağrıların giderilmesinde aspirin etkisi göstererek yardımcı olmaktadır.

9.Beyin Sağlığı

Fesleğen kökünün özünden elde edilen madde, anti stres ve mental uyarıcı şeklinde aktivite göstermektedir. Yapılan birtakım araştırmalara göre fesleğen, diğer bazı mental problemlere karşı doğal bir bariyer oluşturur ve bunama, unutkanlık, uyuşukluk gibi problemlere karşı korumaktadır. Fesleğen zihne canlılık ve dinginlik vermektedir.

10.Yaşlanma Karşıtı

İngiltere’de yapılan mevcut araştırmalara göre, fesleğen vücuda zararlı etkenlerin, cildi ve vücudu yaşlandırmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Fesleğen özü, zararlı molekülleri yok ederek hücrelere hasar vermesini önler. Özellikle karaciğerde biriken serbest radikaller ile mücadele eden fesleğen, serbest radikallerin erken yaşlanmaya yol açan zararlı etkilerinden vücudu korur.

11.Antioksidan Etki

Yapılan en son çalışmalara göre, fesleğen özü, ant oksidan etki göstermektedir ve antioksidan etki, vücuda zararlı olan serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz