Fast Food Beslenmenin Zararları

Fast Food Beslenmenin Zararları

Günlük hayatın hızına yetişmek için ayak üstü açlığı gidermek için üretilen fast food gıdalar artık amacının çok ötesinde bir hal almış durumda. Başlı başına bir piyasa haline gelen bu sektör herne kadar çok iyi bir gelir kapısı olsa da insan sağlığını ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya bırakıyor: Yanlış beslenme…Vücudun ihtiyacı olan doğal besinlerden ziyade tamamen damak zevkine ve insanlarda daha fazla yeme ihtiyacı hissettirmesine odaklanan bu gıdalar, kısa süreli bir zevk hissi yaratıyor; ancak doyuruculuk süresi oldukça kısa, çok kalori almanıza rağmen yemek yeme isteği devam ediyor.

Fast Food Kapsamında Neler Var?

Hamburger, döner, lahmacun, döner ve soğuk sandviçler, pizza, tost, kızarmış tavuk, kızarmış patates, asitli her türlü içecek fast food yiyecekler arasındadır.

Fast Food Beslenmenin Zararları Neler?

Yüksek tansiyon, obezite, bölgesel yağlanma, sinirli ve hırçın ruh hali, kemik erimesi riski, çocuklarda gelişim sorunları gibi sorunların fast food zararları kaynaklı olduğu biliniyor.  400-1500 kalori arasında değişen enerji oranları vücudun dengesini bozabilmektedir. Obezite sorunu bu anlamda en sık görülen sorunlardan birisidir.Özellikle çıkış yeri olan Amerika’da sınırları zorlayan sayıda kişi bu sorunla mücadele ediyor ve ülke çapında önlemler alınmaya başlanmış durumda. Türkiye ve diğer birçok ülkede de her geçen gün kilo ortalamasının üst sınırlara çıktığı bilinmekte.

Korunmak İçin Nasıl Önlem Alınır?

Defalarca kızaran yağlarda pişen patatesler, çok sayıda katkı maddesi, sadece obezite sorunu değil aynı zamanda kalp, şeker hastalıkları tansiyon vs. için de oldukça önemli.  Ancak orunun çözümü belli. O da sınırlı tüketmek ya da hiç tüketmemek. Doğal besinler hazırlamak için evde kendinize kısa bir zaman ayırmanız birçok sorunu çözmek için adım olabilir. İş yerlerinde böylece sağlıksız beslenmek zorunda kalmazsınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz