EVDE HAZIRLANAN KONSERVELERDEKİ ÖLÜMCÜL TEHLİKE!

EVDE HAZIRLANAN KONSERVELERDEKİ ÖLÜMCÜL TEHLİKE!

Pek çok insan mevsiminde alınan meyve ve sebzeleri kışında tüketebilmek adına konserve olarak hazırlıyor. Ancak evde hazırlanan bu konserve gıdalar ne kadar sağlıklı? Uzamanlar, bilinçsizde evde hazırlanan konserve gıdaların ölümcül tehlikelere neden olabileceğini belirtiyorlar.

Her gıda ürününün bilinçli işlem görmesi gerektiğini belirten özel bir üniversitenin Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Yapılan bilinçsiz işlemler, konserve gıdalar için ölümcül bir zehirlenme türü olan botulismus vakasına neden olabilmekte” uyarısında bulundu. 12 – 72 saat sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, görmede bozukluk, kaslarda güçsüzlük gibi şikâyetler ile kendini gösteren botulismus vakası hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, şunları söyledi: “Botulismus zehirlenmesine ‘Clostridium botulinum’ adlı verilen bir bakterinin toksini neden olmaktadır. Bu bakteri basınç ve sıcaklığa dayanımı yüksek olan dirençli bir mikroorganizmadır. Bu nedenle ev imkânları ile yok edilmesi mümkün olmayabilir.

Bu tip zehirlenmeye neden olan etmenlerin başında konservelerin büyük bir kısmının yetersiz sürede, basınçlı tencere kullanılmaksızın gerekenden daha düşük sıcaklıkta, dolayısı ile yeterince pişirilmeden hazırlanması gelmektedir. Şekilleri bozuk olan konserve kapaklarına dikkat!

Evde hazırlanması tercih edilen konserveler için cam kavanozlar kullanılmalı, plastik ambalajlar kullanılıyor ise mutlaka onaylı malzeme olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca şekli bozulmuş ve paslı olan kapaklar kesinlikli kullanılmamalı. Kapaklar en az 15-20 dakika kaynatılmalı ve her kullanımda yenilenmeli, açıklamalarında bulundular.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz