Evde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Evde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Evde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Bazen bulaşıklar çoğu ev hanımları için büyük bir dert haline gelir.Özellikle evde toplantı sonrası yoğun misafirlerden geriye kalan dağ gibi bulaşıklar…

Ev hanımlarının böylesi bulaşıklara şöyle geriye çekilerek düşünceli bakışlar atması karşısında hanımlar için sürpriz formüllerle sizlerleyiz.Gerek  elde yıkama ve gereksede  makinada yıkama şeklinde giderek pahalılaşan deterjanlar için evde kendi bulaşık deterjanınızı nasıl yapabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

Bu şekilde hazırlanan bulaşık deterjanları sağlık açısından içeriğinin ne olduğunu bildiğiniz ve güvenle kullanabileceğiniz doğal temizlik maddeleri sınıfında ön sırada yer almaktadır.

Evde Elde Yıkamak İçin Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Evde elde bulaşık yıkayanlar için bulaşık deterjanı hazırma tarifi:

  • Su
  • Soda
  • Tuz
  • Karbonat
  • Limon
  • Boraks
  • Greyfurt
  • Portakal
  • Esans için esans yağı
  • Sirke

Evde Elde Yıkamak İçin Bulaşık Deterjanı Yapılışı:

Metot 1

Kullanılacak su sıcak olmalıdır ve kullanılacak suyun oranı üç veya dört bardak ölçüsündedir.Bu sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı ölçüsünde karbonat ilave edilir,ardından bir yemek kaşığı sirke hemen eklenir,sırada karıştırarak deterjan oluşumu sağlanır.Eğer kokusu olsun istiyorsanız esans kokuları katıştırabilirsiniz.Bu oran ise on ila on beş damlacık şeklindedir.Deterjanınız hazır durumda.

Sıcak su kullanılma sebebi,eriyik oluşması içindir.Soğuk suya nazaran sirke ve karbonat sıak suda daha hızlı ve iyi çözülmektedir.

Metot 2

Marka olmayan ve kalitesi iyi olmayan hazır bulaşık deterjanları kullanmak istemiyorsanız haklısınız çünkü sağlık ucuz değildir.Diğer marka ve kalitede olan üst sınıf deterjanlar ise size pahalı veyahutta güvenli gelmiyorsa işte size ikinci metot.

Yine sıcak suya su bardağı oranıyla 3-4 bardak ölçüde boraks diye adlandırılan maddeden ilave edilerek karıştırılır daha sonra bir kalıp sabunun yarısı küçük parçalar haline getirilir.Sabun parçalamak için rende işinizi kolaylaştıracaktır.Ve karıştırmaya devam edilir…Eriyik oluşturulması istenilen çözelti oluşana kadar karıştırma işlemine devam edilir.Koku size kalmış bir zevktir.İstediğiniz kokuyu istediğiniz oranda ekleyebilirsiniz.Ancak tavsiye edilen koku esans oranı on ila on beş damla ölçüdedir.

Evde Tablet Görünümünde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Evde Tablet Görünümünde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Evde Tablet Görünümünde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Elde bulaşık yıkamanız için verdiğimiz yukarıdaki formülle toz deterjan hazırlamış oldunuz.Bu elde ettiğiniz toz deterjanı sirke ile hamur ıslatırmış gibi sirke damlacıklarıyla ıslatın.Sirke yerine alternatif olarak gerçek limon suyu da ekleyebilirsiniz.Karıştırılabilecek seviyeye gelince iyice karıştırıp istediğiniz kalıplara döküp bir gün ve gece oda sıcaklığı derecesinde bekletin.(Buzluktaki buz kalıplarından yararlanabilirsiniz.).

Tablet deterjanınız hazır.

Evde Jel Görünümünde Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır

Jel halini elde etmek için üç su bardağı sıcak suyun içine üç su bardağı oranında boraks maddesi eklenir.Boraks eklendikten sonra iki su bardağı oranında çamaşır sodası ve hemen ardından iki su bardağı oranında kaya tuzu ilave edilerek istediğiniz jel bulaşık deterjanına sahip olabilirsiniz. Esans istenilen arzuya göre eklenir.

Bütün bu formülleri anlatma amacımız katkısız ve sağlıklı temizlik için sizleri bilinçlendirmektir.Global dünyada teknolojik gelişimler sonucunda ortaya çıkan bir sürü katkılı kimyasallardan oluşan temizlik ürünleri sağlığa zararı göz önünde bulundurulmadan oluşturulmuş ise temizlik için hastalığa davetiye çıkarmaktan öteye gidemez.Hiç bir markayı eleştirmeden aldığınız ürünleri dikkatle almanızı önemle vurgulamak istiyoruz.Para ödeyerek hastalık satın almayın…

Bilinçli toplum ,sağlıklı yaşam sloganı ile sizlere birlikte olmanın mutluluğunu yaşarken pratikleşmek adına toplumu sağlıksız bir hayata iten sağlıksız olan her şeye karşı doğal ve ucuz metotlarla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz.Reklamlarla birlikte ışıl ışıl tabak ve diğer bulaşıkların bu görünümünü elde etmek istiyorsanız bu işlem o kadar kolay ki tek yapmanız gereken bulaşık makinanızın parlatıcı kısmına koyacağınız bir veya iki adet limonun suyu ve bir miktar sirke bu görünümü elde etmenizi sağlayacaktır.

Ellerinizin yıpranmaması için bu karışıma E vitamini de karıştırabilirsiniz.Ayrıca zeytinyağı karıştırarak ellerinizi yumuşatabilirsiniz. Parlatmak için portakal veya greyfurt suyunuda alternatif olarak kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz