Evde badem yağı nasıl elde edilir?

Evde badem yağı nasıl elde edilir?

badem_yagiGülgiller familyasındaki bir ağaç türü olan badem, sert kabuk içindeki çekirdek gibi kısmı yenebilen meyvedir. Badem taze iken yenildiği gibi, kurutularak çerez olarak yenir. Bademden yapılan yağ da kozmetik amaçlı, masaj uygulamalarında ve bazı hastalıklar için içilerek kullanılır. Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılması sonucu elde edilir. Bu işlem günümüzde büyük makinelerle işletmelerde yapılmaktadır. Evde badem yağı elde edilmesi pek mümkün değildir. Bademyağı uçuk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Çok güvenilir markaların yağını satın almak gerekmektedir. Çünkü merdiven altı tabir edilen yerlerde bademyağı aroması katılarak en ucuz yağlarla karıştırılıp satılmaktadır. Badem yağı özellikle kuru ve çatlak ciltlerde kullanılır.

Hamilelikte karnın çatlamaması için düzenli olarak bademyağı sürülür. Ayrıca badem yağının kirpikleri dökülen kaşları ve saç besleyici özelliği olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir. Bebeklerde kabızlık, gaz problemlerinde kullanılır, haricen karnı ağrıyan bebeklerin karnına ve tüm vücuduna masaj yaparken kullanılır. Antioksidan E vitamini yönünden oldukça zengin olan badem yağının yaşlanma etkilerini geciktirdiği bilinmektedir.

Acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak iki çeşidi vardır. En çok kullanılan yağ tatlı badem yağıdır. Badem yağının yapısında kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum ve çinko bulunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz